Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Otwarcie wystawy Drogi do wolności 1914 – 1921

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

zaprasza na otwarcie wystawy

Drogi do wolności 1914 – 1921

W 100. rocznicę odzyskania
przez Polskę Niepodległości

15 listopada 2018 r.

o godz. 13.00

w siedzibie Muzeum
Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a


Wystawa została zorganizowana w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ekspozycja obejmie okres od wybuchu pierwszej wojny światowej, aż do III powstania śląskiego, kiedy to ostatecznie ukształtowały się granice II Rzeczypospolitej. Ekspozycja w całości została przygotowana w oparciu o zbiory własne Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Wśród kilkuset zaprezentowanych na wystawie eksponatów można obejrzeć m.in. broń białą, odznaczenia, druki ulotne, dokumenty, fotografie, pocztówki, monety oraz banknoty. Część prezentowanych muzealiów m.in. fotografie i dokumenty związanych jest z Krasnymstawem. Uzupełnienie ekspozycji stanowią plakiety i medale związane z Józefem Piłsudskim oraz polskie współczesne monety okolicznościowe upamiętniające ważne postaci i wydarzenia z lat 1914-1921. Wystawa czynna będzie do 10 lutego 2019 roku.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 12 listopada 2018
 

Spektakl Album Karla Hockera w KDK

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 17 listopada o godz. 18:00 do Sali Widowiskowej na spektakl Fundacji Teatru Transatlantyk pt. „Album Karla Höckera” w ramach programu Teatr Polska. Bilety w cenie 20 zł – normalny – 15 zł - ulgowy do nabycia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw. W dniu wydarzenia wejściówki w wyższej cenie, odpowiednio 30 zł i 25 zł. Dla osób posiadających bilety z trzech poprzednich spektakli Teatru Polska – bilety w cenie 5 zł (w kasie należy pokazać bilety).

„Album Karla Höckera” jest próbą zrozumienia historycznej tragedii Auschwitz z niezbadanej dotąd perspektywy sprawców. Wykorzystując techniki teatru dokumentalnego, improwizację i badania, spektakl przedstawia człowieka aż nazbyt ludzkiego, który dokonuje aktu ostatecznego. Poprzez wskrzeszanie zdjęć, widzowie stają się świadkami zwykłego życia pracowników i ich zwierzchników, którzy prowadzili obóz zagłady w Auschwitz. Album rzuca wyzwanie tradycyjnym narracjom i założeniom na temat katów Holocaustu ukazując zwykłą i rodzinną twarz ludzkiej tragedii.

To spektakl - hybryda zbudowany wokół pokazu slajdów pochodzących z oryginalnego albumu fotograficznego dokumentującego życie oprawców w Auschwitz. Na jego strukturę składają się różne formy, w tym performatywnego wykładu, dokumentalnego dochodzenia i teatru. Jednak o jego wyjątkowości świadczą przede wszystkim intuicje i instynkty a także umiejętności improwizatorskie aktorów, dzięki którym dokonaliśmy naszej własnej analizy i rekonstrukcji historycznych zdjęć pochodzących z obozu.

W czasie spektaklu wszyscy uczestnicy - aktorzy i reżyser obecni są na scenie również jako prywatne osoby. Na oczach widzów wcielają się w role, czyli postaci historyczne wyświetlane na fotografiach, by po chwili znów jako prywatni ludzie komentować ich działania i wybory z pozycji researcherów czy nawet detektywów- amatorów. Zabieg ten tworzy wielopłaszczyznową rzeczywistość rozpiętą pomiędzy faktem historycznym a wyobrażeniem, czy próbą jego wizualizacji. W zderzeniu z taką rzeczywistością widz zostaje postawiony przed koniecznością krytycznego myślenia i samodzielnej odpowiedzi na pytania: kim są ci ludzie, co robią, o czym świadczą ich działania? Widza skłania się również do zastanowienia nad jego własnymi przekonaniami dotyczącymi Holocaustu i jego sprawców.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 12 listopada 2018
 

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

W dniach 11 listopada 2018 roku w Krasnymstawie odbędą się powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z okazji tej pięknej, okrągłej rocznicy, Komitet Honorowy Obchodów 100-lecia Niepodległości przez Polskę w powiecie krasnostawskim organizuje, wspólnie z naszym Miastem, podniosłą oraz wartą zapamiętania uroczystość.

Obchody święta niepodległości rozpoczną się o godzinie 14:00 uroczystym pochodem, który wyruszy sprzed kościoła Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie w stronę Rynku Miejskiego. Tam właśnie o 15:00 rozpocznie się Msza święta w intencji ojczyzny, po której nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej, pokaz sztucznych ogni i  występy lokalnych zespołów artystycznych. Wszyscy uczestnicy pochodu mogą liczyć na ciepły posiłek.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości zapraszamy serdecznie do Krasnostawskiego Domu Kultury, gdzie o godz. 18.00 w Sali widowiskowej odbędzie się finał projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”. Złożą się na niego promocja książki „Dzieje Krasnostawskie” oraz koncert zespołu Ani Brody i Maćka Pruchniewicza - Nova Energia.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Sobota 10 listopada 2018
 

Patriotyczne warsztaty komiksowe w KDK

Fundacja „8kolor” i Krasnostawski Dom Kultury zapraszają na patriotyczne warsztaty komiksowe „Jak feniks z popiołów”, które odbędą się 14 listopada o godz. 16:00 w Sali Plastycznej KDK. Wstęp wolny.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 15 roku życia. Dzięki zebranym opowieściom i regionalnym archiwom, przybliżą młodym ludziom historię Polski jak i swojej małej ojczyzny. W trakcie projektu wykorzystane zostaną nowe technologie oraz powstanie blog, na którym będą ukazywały się materiały (opowieści, informacje) jak również komiksy i prace wykonane przez młodych twórców podczas warsztatów. Dzięki temu uzyskamy niepowtarzalne archiwum oraz obraz patriotyzmu widziany przez młodych ludzi. Kolejną wartością materialną projektu będzie wystawa prac oraz stworzony do niej katalog, dzięki, którym projekt będzie rozprzestrzeniony w społeczności lokalnej. Fundacja „8kolor” przeprowadzi warsztaty także w innych miejscowościach województwa lubelskiego.

Fundacja zajmuje się edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i dorosłych. „8kolor” działa głównie w Lublinie, ale także na terenie całej Polski - Łódź, Warszawa, Pacanów, Gorajec, Gdańsk. Kluczowym rodzajem działalności są „Warsztaty komiksu”, najstarsze w Polsce stałe warsztaty (przeprowadzane od 2010 roku), na których dzieci uczą się podstaw rysowania i pisania scenariuszy do komiksów. Są to zajęcia zabierające dzieci w świat ich wyobraźni i marzeń. Instruktorzy uczą najmłodsze pokolenie wiary we własne siły, w to, że każdy posiada swój własny niepowtarzalny styl tworzenia. Za pomocą licznych ćwiczeń plastycznych oraz zabaw słownych zajęcia rozwijają zdolności manualne i polonistyczne uczestników. Dzieci uczą się cierpliwości i doprowadzania swoich pomysłów do końca.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Sobota 10 listopada 2018
 

Dziady Jesienne w KDK

W dniu 12 listopada o godzinie 19:00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury zostanie wystawiony spektakl „Dziady Jesienne – Mickiewiczowe Zaduszki” oraz finał warsztatów kulinarnych które odbędą się tego samego dnia w godzinach 14:00–18:00 pod hasłem „Dziadowska Uczta”.

,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?” Serdecznie zapraszamy na magiczną, upiorną, zmuszającą do refleksji, muzyczną, taneczną i zabawną inscenizację wielkiego dzieła Adama Mickiewicza.

Scenariusz napisany został w oparciu o 2 część dziadów Adama Mickiewicza z małymi dodatkami współczesności. Na scenie będą mogli zobaczyć Państwo młodych aktorów z Krasnegostawu oraz okolic. Zatańczy dla nas Żaneta Poźniak wraz ze swoją grupą utalentowanych tancerek, oraz zaśpiewa dla nas Chór Amicus.

Po przedstawieniu zapraszamy wszystkich zebranych gości „Dziadów Jesiennych” do degustacji potraw przygotowanych przez uczestników warsztatów kulinarnych. Każdy z przybyłych będzie mógł zgłębić wiedzę na temat słowiańskich potraw. Warsztaty realizowane są jako działanie dofinansowane z Programu Profilaktyki Miasta Krasnystaw.

Obrzędy obchodzenia Dziadów przywołujemy już po raz trzeci. Chcemy przypomnieć o niemal zapomnianej tradycji naszej i naszych przodków by nie została zatarta i zastąpiona przez kolorowe tradycje innych narodów.  Dziady to dawny obrzęd ludowy Słowian i Bałtów, wywodzący się z przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich, polegający na zbieraniu się naszych przodków w celu nawiązania kontaktu z duszami zmarłych i pozyskania ich przychylności. ,,Dziadami' nazywano zmarłych i im była poświęcona ta uroczystość. Polegała ona na wywoływaniu dusz zmarłych przodków. Ludzie zbierali się w kaplicach, na cmentarzach lub w domach, gdzie zastawiali ucztę dla zmarłych. Uczta składała się z odpowiedniego jadła i picia czyli z miodu, chleba, wódki, kaszy, soli, kutii.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Sobota 10 listopada 2018
 

Chóralnie dla Niepodległej - relacja

Dnia 28 października w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie odbył się koncert pieśni patriotycznych „Pro Patria”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krasnostawski Dom Kultury we współpracy z Parafią św. Franciszka Ksawerego jako część projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Inicjatorką koncertu była pani Grażyna Majchrowicz.

W unikalnym architektonicznie kościele wystąpiły: Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Chór Krasnostawskiego Domu Kultury. Wieczór rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski. Jako pierwszy zaprezentował się Chór KDK pod dyrygenturą Edwarda Kyca. Funkcjonujący nieprzerwanie od ponad 20 lat zespół, wykonał pieśni dobrze znane z uroczystości państwowych, miejskich i kościelnych, na których występował w swej bogatej karierze. Z okazji na charakter koncertu wpisującego się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, program krasnostawski chórzystów został wzbogacony o utwory ze śpiewnika patriotycznego, dobrze znane każdemu Polakowi. Następnie akademicy pod kierownictwem prof. dr hab. Elżbiety Krzemieńskiej wykonali m.in. „Boże wiecznej mocy” (J. Świder), „Czego chcesz od nas, Panie” (R. Twardowski, sł. J. Kochanowski), „Kto szuka Cię” (J. Świder, sł. L. Staff), „Życzenie” (F. Chopin, sł. S. Witwicki)  „Tęsknota” (W. Żeleński) czy „Mów do mnie jeszcze” (M. Karłowicz). Absolwentom i pracownikom Politechniki Lubelskiej towarzyszyli: Agnieszka Tyrawska-Kopeć – sopran, Żaneta Magryta-Sidoruk – wiolonczela, Jolanta Münch – fortepian, Grażyna Jakubecka – aktorka. Całość poprowadził Stefan Münch.

Mimo niesprzyjającej pogody, krasnostawianie wypełnili kościół niemal do ostatniego miejsca, reagując emocjonalnie na każde wykonanie. Wśród gości znalazła się m.in. Pani Teresa Hałas - Poseł na Sejm RP, która złożyła podziękowania i kwiaty na ręce dyrygentów.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 09 listopada 2018
 

Najlepszy z NHEF w kinie Morskie Oko

Pierwsza projekcja z cyklu „Kino polskie” w ramach programu NHEF, realizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida i Krasnostawski Dom Kultury, odbyła się 26 października 2018 r. Do projektu zgłosili się nauczyciele i uczniowie (w sumie 129 uczniów) ze szkół krasnostawskich: z I LO, II LO, Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz ze Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym. W sali widowiskowej KDK uczestników powitała p. Ewa Magdziarz, która przed projekcją wygłosiła prelekcjępołączoną z prezentacją multimedialną. Pierwszy film z cyklu „Kino polskie” to „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego - reżysera  „Rezerwatu” czy „Bogów” z Tomaszem Kotem w roli głównej. Polkowski za „Bogów” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2017 roku powrócił z kolejnym filmem biograficznym. „Najlepszy” zdobył sześć nagród na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jest toopowieść inspirowana autentyczną historią triathlonisty Jerzego Górskiego. Celem twórców było ukazanie potężnej siły tkwiącej w – zdawałoby się – całkowicie przegranym człowieku. Historia bohatera wydaje się nieprawdopodobna. Uwiarygadnia ją sam Jerzy Górski - zwycięzca morderczych zawodów triathlonowych. Projekcja filmu była bardzo dobrą okazją do zadania pytań: w jakiej rzeczywistości żyje Jurek – główny bohater, jak rozumie słowo – wolność, jakie relacje panują w rodzinie Jurka, jaki wpływ mają na niego rodzice, w jaki sposób reagują na problemy syna, jakie są cele, pragnienia głównego bohatera, co dla niego jest ważne, jaką cenę musiał zapłacić Jurek za uzależnienie i jaką drogę musiał przebyć bohater, aby wyjść z nałogu? Po projekcji nauczyciele otrzymali scenariusz lekcji do wykorzystania na różnego rodzaju zajęciach.Kolejne spotkanie filmowe dla uczniów w ramach cyklu „Kino polskie” odbędzie się w sali widowiskowej KDK 30 listopada. Od następnego miesiąca będzie można kupić karnet na 6 projekcji w ramach cyklu za 30 zł. Bilet na pojedyncze projekcje kosztuje 10 zł. Już dziś zapraszamy na film „Powidoki” w reż. Andrzeja Wajdy. Informacje o cyklu „Kino polskie” można znaleźć w katalogu NHEF 2018/2019.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 09 listopada 2018
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Listopad 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi