Nadleśnictwo Krasnystaw
ul. Leśna 1
22-300 Krasnystaw
tel. 82 576 2881
fax. 82 576 28 82
www.krasnystaw.lublin.lasy.gov.pl
e-mail: krasnystaw@lublin.lasy.gov.pl
Zielony Punkt Kontrolny - Nowa Forma Aktywnego Wypoczynku
„Nie zgub się w lesie”
Nadleśnictwo Krasnystaw, w ramach udostępniania Lasów Państwowych, oddaje w państwa ręce cztery wyjątkowe mapy terenów leśnych wokół Białki i Pańskiej Doliny. Koncepcja udostępniania Lasu, pod nazwą „Zielony Punkt Kontrolny", polega na wykonaniu bardzo precyzyjnej mapy terenu na której zaznaczone są ustawione w terenie punkty kontrolne wraz z odpowiednimi oznaczeniami kodowymi np. 31, 60. dzięki temu można pieszo, na rowerze lub zimą na nartach biegowych pokonać wybraną trasę, odwiedzając zaplanowane punkty kontrolne i w ten sposób poznawać piękno wspaniałej przyrody otaczającej tereny leśne bogate w liczne jary i wąwozy stanowiące bezpośrednie wrota do położonego nieopodal Roztocza. Dodatkową, niezmiernie ciekawą atrakcją jest nauka samodzielnego czytania mapy, bezpiecznego poruszania się po lesie oraz trening orientacji w terenie. Poniżej podajemy instrukcję jak korzystać z map do orientacji w terenie.
1. Mapa ma zawsze określoną skalę. Jeśli mamy mapę w skali 1:10 000, to znaczy, że 1 centymetr na mapie odpowiada 100 metrom w terenie. To ważne - ta mapa jest nie tylko dużo dokładniejsza, niż jakakolwiek mapa turystyczna, ale też odległości które będziemy pokonywać nie są zbyt duże.
2. Na mapie północ zaznaczona jest pionową strzałką. Na początku należy zorientować mapę, to znaczy ustawić ją zgodnie z kierunkami świata, tak aby północ na mapie odpowiadała północy rzeczywistej, czyli tej wskazywanej przez kompas. Jeśli nie mamy ze sobą kompasu, to wówczas mapę możemy zorientować posługując się zaznaczonymi na niej elementami - np. drogą lub zabudowaniami. Warto też pamiętać, że nasze cienie padające na ziemię zawsze są skierowane w przybliżonym kierunku północy.
3. Mapa do orientacji jest zwykle bardzo kolorowa i każdy kolor ma znaczenie. Czarny to drogi oraz niektóre inne obiekty jak na przykład kamienie. Kolor niebieski to woda w różnej postaci, od rzek po bagna, kolor brązowy opisuje ukształtowanie terenu, zaś żółty, biały i zielony jego pokrycie. Żółty odpowiada terenom otwartym oraz polanom w lesie, biały to las, przez który wygodnie można iść na przełaj, zaś zielony to las gęsty, przez który trudniej się przedostać. Kolorem szarym zaznaczone są budynki.
4. No i samo szukanie punktów: nie zawsze najkrótsza droga jest tą najszybszą... czasem warto nieco jej nadłożyć, aby uniknąć przedzierania się przez krzaki czy forsowania stromego zbocza. Gdy jedziemy na rowerze lub poruszamy się na nartach, to większe znaczenie niż długość ma dla nas jakość wybranych dróg. Wiadomo, że na rowerze najłatwiej jechać drogą asfaltową, zaś najtrudniej drogą piaszczystą lub z korzeniami i to właśnie pokazuje nam na mapach klasyfikacja dróg. Drogi oznaczone linia ciągłą, to te najlepszej jakości, te oznaczone linią przerywaną są już trochę trudniejsze do przejechania, zaś najtrudniej przejechać drogi zaznaczone linia kropkowaną. Dodatkowo szerokość linii mówi nam jak szeroka jest droga. Punkty kontrolne na mapie zaznaczone są kółkiem, dokładna ich lokalizacja to środek okręgu.
5. Na każdej mapie do Państwa dyspozycji oddajemy po trzy zaprojektowane trasy w oparciu o istniejące w terenie punkty. Mamy więc trasę krótką, średnią i długą. Dodatkowo można wydrukować mapę ze wszystkimi punktami ustawionymi w terenie i samemu zaprojektować trasę.
Mapy są zapisane w formacie .pdf i można je pobrać ze stron:
Nadleśnictwa Krasnystaw www.krasnystaw.lublin.lasy.gov.pl
Zielony punkt kontrolny www.zielonypunktkontrolny.pl