Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Miasto Krasnystaw
 

Historia miasta

Początki Krasnegostawu sięgają XI wieku. Zaczątkiem obecnego miasta był gród obronny Szczekarzew, któremu Władysław Jagiełło nadał prawo miejskie w 1394 roku. Krasnystaw należał do grodów warownych, d. rubieży polsko-ruskiej. Położenie na szlaku handlowym wiodącym ze Lwowa przez Lublin do Wielkopolski i na Pomorze wpłynęło na znaczny rozwój miasta. W 2 poł. XVI w. stało się ono ważnym ośrodkiem handlu zbożem, dowożonym stąd do Wisły drogą lądową, a w okresie roztopów wiosennych spławianym Wieprzem. Nazwa Krasnystaw w dokumencie państwowym po raz pierwszy pojawiła się w 1462 roku. Korzystne położenie na szlaku handlowym Lwów- Lublin umożliwiło szybki rozwój miasta, które stało się ważnym ośrodkiem administracyjno-gospodarczym, siedzibą starostwa grodzkiego i władz powiatu. Od XV w. była to siedziba starostwa grodowego, wchodzącego w skład Ziemi Chełmskiej. Miasto zlokalizowano w miejscu z natury obronnym, na wysokim brzegu Wieprza. Zabagniona jego dolina zabezpieczała je od wsch. i pd. Krasnystaw, otoczony murami i walami, należał do miast na tym terenie znaczniejszych i powierzchnią w obrębie murów dorównywał Lublinowi. W 1490 roku biskup Maciej z Łomży przeniósł z Chełma do Krasnegostawu katedrę diecezji chełmskiej. Zamek krasnostawski w tym okresie był miejscem chętnie i często odwiedzanym przez Jagiellonów.

Kres rozwojowi miasta położyły wydarzenia wieku XVII (epidemie, najazdy wojsk kozackich, szwedzkich i moskiewskich); do utraty znaczenia doprowadziły Krasnystaw rozbiory. Do znacznych zniszczeń przyczyniła się I wojna światowa. Odzyskanie niepodległości zapoczątkowało jednak szybki rozwój miasta, szczególnie w dziedzinie oświaty i samorządności. W okresie międzywojennym działały tutaj: Gimnazjum Państwowe im. Wł. Jagiełły, Szkoła Rolnicza im. B. Głowackiego oraz średnia Szkoła Żeńska.

We wrześniu 1939 roku w okolicach Krasnegostawu stoczone zostały ciężkie walki wojsk polskich z formacjami niemieckimi, a okres okupacji związany był z działającym tutaj silnym ruchem oporu (BCh, AK). Intensywny rozwój Krasnegostawu w okresie powojennym zaowocował inwestycjami: Fermentownia Tytoniu (1951 rok), sieć wodociągowa (1954 rok), Zakłady Wyrobów Sanitarnych (obecny Cersanit S.A.), Zakłady Odzieżowe „Cora" (dziś „Cora-Tex"), Cukrownia „Krasnystaw", nowa oczyszczalnia ścieków (1992 rok), doprowadzenie gazu do wszystkich części miasta (1995 rok).


Mapa źródło: Urząd Miasta Krasnegostaw www.krasnystaw.pl

 

 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Listopad 2024
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
 

Przydatne linki

Lokalizacja Powiatu

 
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi