Gospodarstwa ekologiczne
Gospodarstwo ekologiczne Doroty i Jerzego Monia
Adres kwatery: Krupe 164
Kod pocztowy: 22-302 Siennica Nadolna
Powiat: Krasnostawski
Gmina: Krasnystaw
Telefon stacjonarny: 82 577 24 71
Telefon komórkowy: 501 560 439
e-mail: jerzy568@wp.pl
https://www.facebook.com
Gospodarstwo ekologiczne Doroty i Jerzego Moń położone w malowniczej miejscowości Krupe nieopodal pietnastowiecznych ruin zamku, oferuje najwyższej jakości sery podpuszczkowe. Właściciele zapraszają do odwiedzenia gospodarstwa i degustacji serów z ziołami wpisanych na listę produktów tradycyjnych. a w sezonie oferuję truskawki i inne ekologiczne produkty.
Sery z ziołami wytwarzane przez Dorotę i Jerzego Moń z Krupego są na Liście Produktów Tradycyjnych
Figurują od 6 czerwca 2014 r.
Wyrób został zarejestrowany w kategorii sery i inne produkty mleczne.
Sery z ziołami to smakowite krążki o sprężystej, porowatej, przetykanej ziołami strukturze i lekko słonawym, śmietankowym smaku z charakterystyczną nutą ziołową. W miarę dojrzewania smak i zapach sera staje się ostrzejszy, konsystencja twardsza, a pierwotnie biała barwa zmienia się w żółtą na zewnątrz, a kremową w przekroju.
Głównym składnikiem tego tradycyjnie wytwarzanego w gminie Krasnystaw specjału jest mleko niepasteryzowane o najlepszej jakości makrobiologicznej, które pochodzi od krów rasy polska czerwona z miejscowych gospodarstw ekologicznych. Skład uzupełniają bakterie naturalne, podpuszczka (naturalny wyciąg z żołądków cielęcych) oraz zioła suszone lub świeże z przydomowych upraw ekologicznych.
Ważenie serów w Krasnymstawie wiąże się z ciekawą historią. Według ustnych przekazów serowarstwo przywędrowało tu z sąsiadującej miejscowości Siennica Różana razem z Wołochami, których do produkcji serów sprowadził sam Mikołaj Rej. Odtąd sery podpuszczkowe stały się nierozłącznym elementem diety okolicznych mieszkańców. Wybitny serowar Jan Licznerski w swojej książce "Praktyczne serowarstwo" pisze, że w dawnych czasach przy każdym dworku znajdował się tzw. serownik, gdzie przechowywano wytworzony na własny użytek sery. W publikacji możemy również znaleźć informacje o dodawaniu ziół do serów, w celu urozmaicenia i wzbogacenia ich smaków.