Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Gospodarstwa ekologiczne
 

Gospodarstwo ekologiczne Doroty i Jerzego Monia

Adres kwatery: Krupe 164
Kod pocztowy: 22-302 Siennica Nadolna
Powiat: Krasnostawski         
Gmina: Krasnystaw
Telefon stacjonarny: 82 577 24 71
Telefon komórkowy: 501 560 439
e-mail: jerzy568@wp.pl
https://www.facebook.com

Gospodarstwo ekologiczne Doroty i Jerzego Moń położone w malowniczej miejscowości Krupe nieopodal pietnastowiecznych ruin zamku, oferuje najwyższej jakości sery podpuszczkowe. Właściciele zapraszają do odwiedzenia gospodarstwa i degustacji serów z ziołami wpisanych na listę produktów tradycyjnych. a w sezonie oferuję truskawki i inne ekologiczne produkty.

 Sery z ziołami wytwarzane przez Dorotę i Jerzego Moń z Krupego są na Liście Produktów Tradycyjnych

 Figurują od 6 czerwca 2014 r.

Wyrób został zarejestrowany w kategorii sery i inne produkty mleczne.

Sery z ziołami to smakowite krążki o sprężystej, porowatej, przetykanej ziołami strukturze i lekko słonawym, śmietankowym smaku z charakterystyczną nutą ziołową. W miarę dojrzewania smak i zapach sera staje się ostrzejszy, konsystencja twardsza, a pierwotnie biała barwa zmienia się w żółtą na zewnątrz, a kremową w przekroju.

Głównym składnikiem tego tradycyjnie wytwarzanego w gminie Krasnystaw specjału jest mleko niepasteryzowane o najlepszej jakości makrobiologicznej, które pochodzi od krów rasy polska czerwona z miejscowych gospodarstw ekologicznych. Skład uzupełniają bakterie naturalne, podpuszczka (naturalny wyciąg z żołądków cielęcych) oraz zioła suszone lub świeże z przydomowych upraw ekologicznych.

Ważenie serów w Krasnymstawie wiąże się z ciekawą historią. Według ustnych przekazów serowarstwo przywędrowało tu z sąsiadującej miejscowości Siennica Różana razem z Wołochami, których do produkcji serów sprowadził sam Mikołaj Rej. Odtąd sery podpuszczkowe stały się nierozłącznym elementem diety okolicznych mieszkańców. Wybitny serowar Jan Licznerski w swojej książce "Praktyczne serowarstwo" pisze, że w dawnych czasach przy każdym dworku znajdował się tzw. serownik, gdzie przechowywano wytworzony na własny użytek sery. W publikacji możemy również znaleźć informacje o dodawaniu ziół do serów, w celu urozmaicenia i wzbogacenia ich smaków.
 

 

Atrakcje

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Kwiecień 2024
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 

Przydatne linki

Lokalizacja Powiatu

 
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi