Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

WARSZTATY - Prasa podziemna podczas II Wojny Światowej

Celem warsztatów „Prasa podziemna podczas II Wojny Światowej” jest przybliżenie młodzieży szkół średnich faktu historycznego, jakim jest drukowanie i kolportaż wydawnictw konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego podczas trwania II Wojny Światowej.

Podczas zajęć instruktorzy skupią się na periodykach, ulotkach, plakatach, znakach i symbolach graficznych publikowanych i kolportowanych podczas okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego. Oryginały, kopie, wzory w/w dokumentów zostaną wypożyczone ze zbiorów prywatnych oraz z zasobów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Warsztaty odbędą się w Krasnostawskim Domu Kultury pod okiem zewnętrznych instruktorów, członków Stowarzyszenia Pod Napięciem oraz pracowników KDK.  Zastosowane zostaną różne techniki drukarskie i poligraficzne: elementy sitodruku, projektowanie, wykonanie matryc i szablonów, odbijanie, powielanie na papierze oraz innych tworzywach (tkaniny, folia, tektury itp.). W procesie zostaną wykorzystane m.in. narzędzia drukarskie będąca w posiadaniu KDK oraz (stare) maszyny do pisania.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 12 wrzesnia 2018
 

Malarstwo astronomiczne w Bibliotece Powiatowej

6 września 2018r. w Bibliotece Powiatowej odbyło się kolejne interesujące spotkanie z cyklu „Z Nestorem do gwiazd”. Prelekcję, wzbogaconą prezentacją multimedialną na temat malarstwa astronomicznego „Kosmos malowany”  wygłosił pasjonat astronomii dr Wiesław Krajewski. 

Goście obecni na spotkaniu dowiedzieli się, że początki malarstwa astronomicznego zaobserwowano już na malowidłach  i rysunkach wykonanych w  Jaskini Lascaux w okresie paleolitu. Na angielskim gobelinie „Tkaninie z Bayeux” przedstawiono kometę Halleya, która była widoczna  na średniowiecznym niebie w 1066 r. Z kolei Giotto di Bandone widział Kometę Halleya w 1301 r., a kilka lat później umieścił ją jako gwiazdę betlejemską na swoim słynnym  fresku „Pokłon trzech króli”. Obraz  niemieckiego malarza wczesnego baroku Adama Elsheimera „Ucieczka do Egiptu” powstał w 1609 r. Nocny pejzaż przedstawia Świętą Rodzinę oraz wiernie odtworzone elementy astronomiczne:  niebo z Księżycem w pełni, Gwiazdozbiór Lwa, Księgozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy i Drogę Mleczną namalowaną realistycznie jako ciąg gwiazd, gdyż artysta każdą gwiazdę malował oddzielnie kolejnymi ruchami pędzla. Jest to pierwsze znane w sztuce przedstawienie Drogi Mlecznej jako pasa składającego się z poszczególnych gwiazd. Wielu malarzy interesowało się malarstwem astronomicznym. Donato Creti, włoski malarz okresu rokoka, stworzył cykl obrazów. Osiem małych płócien przedstawia słońce, księżyc, kometę i znane wówczas pięć planet: Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna. Parę obrazów astronomicznych stworzył też Józef Chełmoński, np. „Noc na Ukrainie”, „Wschód księżyca”. Natomiast w budynku biblioteki w Salamance na sklepieniu jest namalowana mapa nieba, co można uznać za pierwsze obserwatorium astronomiczne.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 12 wrzesnia 2018
 

Krasnystaw dla Niepodległej

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na cykl wydarzeń pn. „Krasnystaw dla Niepodległej”. Złożą się na niego: koncerty, warsztaty i wydanie książkowej publikacji historycznej „Dzieje Krasnostawskie”. Poprzez jego realizację chcemy wzbudzić zainteresowanie mieszkańców powiatu krasnostawskiego historią, w szczególności wydarzeniami prowadzącymi do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadanie zostanie zrealizowane przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy z lokalnymi partnerami, których cele statutowe wpisują się w ideę programu „Niepodległa”. Pomocy udzielą nam: Miasto Krasnystaw, Stowarzyszenie Pod Napięciem, Parafia św. Franciszka w Krasnymstawie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Patronatu cyklowi udzieliły: Poseł na Sejm RP Teresa Hałas oraz Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.

„Krasnystaw dla Niepodległej” został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

We wrześniu w ramach „Krasnystaw dla Niepodległej” przygotowaliśmy dla Was:

- 15 września, godz. 19:00 
Koncert – Tadek Firma

Podczas koncertu publiczność usłyszy utwory dotyczące m.in. Żołnierzy Wyklętych, Kresów Wschodnich, Powstania Styczniowego, Armii Krajowej czy zbrodni stalinowskich. Występ, który odbędzie się w Sali Widowiskowej KDK zakończy spotkanie z artystą na temat wydarzeń związanych z niepodległością Polski, o których rapuje na swoich płytach. Tadek wystąpi z towarzyszeniem kilkunastoosobowego zespołu!

- 17-28 września, godz. 17:00
Warsztaty „Prasa podziemna podczas II Wojny Światowej”

Celem warsztatów będzie przybliżenie młodzieży szkół średnich faktu historycznego, jakim jest drukowanie i kolportaż wydawnictw konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego podczas trwania II Wojny Światowej. Instruktorzy skupią się na periodykach, ulotkach, plakatach, znakach i symbolach graficznych publikowanych i kolportowanych w okresie okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego. Warsztaty odbędą się w Krasnostawskim Domu Kultury pod okiem instruktorów KDK oraz członków Stowarzyszenia Pod Napięciem. Zastosowane zostaną różne techniki drukarskie i poligraficzne. Gotowe „gazetki” i wzorowane na konspiracyjnej prasie „druki ulotne” udostępnimy wszystkim chętnym odwiedzającym Krasnostawski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie i szkoły, z których rekrutowani będą uczestnicy warsztatów. Warsztatom towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca prasy podziemnej, którą wygłosi pracownik Muzeum. 

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 09 wrzesnia 2018
 

Koncert Tadka w KDK

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 15 września o godz. 19.00 na koncert Tadka (Tadeusza Polkowskiego) - rapera poruszającego w swoich tekstach tematykę patriotyczną. Publiczność usłyszy utwory dotyczące m.in. Żołnierzy Wyklętych, Kresów Wschodnich, Powstania Styczniowego, Armii Krajowej czy zbrodni stalinowskich. Występ, który odbędzie się w Sali widowiskowej KDK zakończy spotkanie z artystą na temat wspaniałych oraz tragicznych wydarzeń związanych z niepodległością Polski, o których rapuje na swoich płytach. Tadek wystąpi z towarzyszeniem 11-osobowego zespołu! Wydarzenie jest częścią projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Patronat nad wydarzeniem objęły Poseł na Sejm RP Teresa Hałas oraz Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz. Wstęp wolny!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 09 wrzesnia 2018
 

Spotkanie z cyklu - Z Nestorem do gwiazd

Spotkanie z cyklu „Z Nestorem do gwiazd”
06.09.2018 r. (czwartek) godzina 18.00
Prelekcja: dr Wiesław Krajewski „Kosmos malowany”
Obserwacja nieba przez teleskop

Zapraszamy!
Powiatowa Biblioteka Publiczna
Ul. Piłsudskiego 5a, Krasnystaw

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 04 wrzesnia 2018
 

PLAN IMPREZ KRASNOSTAWSKIEGO DOMU KULTURY – WRZESIEŃ 2018

7 września, godz. 11:00
Narodowe Czytanie - Przedwiośnie
Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w ramach ogólnopolskiej akcji pod Patronatem Prezydenta RP
Miejsce: Rynek Miejski

Organizator: MBP, KDK, UMK

9 września, godz. 12:00
90-lecie OSP Zastawie
Uroczystości z okazjo 90-lecia OSP Zastawie
Miejsce: Remiza OSP Zastawie
Organizator: Urząd Miasta Krasnystaw, OSP Zastawie

10 września, godz. 16:00
Benefis Małgorzaty Prus
Miejsce: Sala Widowiskowa
Organizator: MDK

14 września, godz. 12:30
XXIV Konkurs Poezji Więziennej
Rozstrzygnięcie XXIV Konkursu Poezji Więziennej, w programie m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” z Lublina
Miejsce: Sala Widowiskowa i Sala Konferencyjna
Organizator: Areszt Śledczy w Krasnymstawie, KDK

15 września, godz. 19:00
Koncert Tadek Firma – Rap Patriotyczny
Koncert Tadka (Tadeusza Polkowskiego) - rapera poruszającego w swoich tekstach tematykę patriotyczną. Publiczność usłyszy utwory dotyczące m.in. Żołnierzy Wyklętych, Kresów Wschodnich, Powstania Styczniowego, Armii Krajowej czy zbrodni stalinowskich. Występ, który odbędzie się w Sali widowiskowej KDK zakończy spotkanie z artystą na temat wspaniałych oraz tragicznych wydarzeń związanych z niepodległością Polski, o których rapuje na swoich płytach. Tadek wystąpi z towarzyszeniem 11-osobowego zespołu! Wydarzenie jest częścią projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wstęp wolny!
Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: KDK

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 03 wrzesnia 2018
 

Wyjazd studyjny - Lepszy przykład niż wykład

Stowarzyszenie LGD Krasnystaw Plus serdecznie zaprasza na bezpłatny wyjazd studyjny ,,Lepszy przykład niż wykład” w dniu 16.09.2018 r.

Szczegóły organizacyjne  oraz program wyjazdu przedstawiamy na załączonym plakacie informacyjnym.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 02 wrzesnia 2018
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Wrzesień 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi