Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Przegląd Twórczości Ludowej

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na finał XXVI Przeglądu Twórczości Ludowej, który odbędzie się 9 listopada 2022 r. o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej KDK.

Na program wydarzenia złożą się: rozstrzygnięcie XXVI edycji Konkursu na Sztukę Ludową, rozstrzygnięcie XXIV edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” oraz otwarcie wystawy i promocja folderu pokonkursowego.

Celem odbywającego się od 1997 roku przeglądu jest popularyzacja poezji i wytworów sztuki ludowej, dokumentacja zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej oraz integracja środowiska artystycznego. Do przeglądu zgłoszono kilkadziesiąt prac. Najlepsze zostaną nagrodzone w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, koronkarstwo, hafciarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza, tkactwo oraz twórczość ludowa stylizowana. W tym roku do PTL przystąpiło 35 twórców i 16 poetów ludowych zrzeszonych w Krasnostawskim Oddziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Klubie Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury i Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej z Włodawy. Ich prace, oprócz wystawy podziwiać będzie można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd.

W Konkursie na Sztukę Ludową wyboru zwycięzców dokonają: Paweł Onochin (Stowarzyszenie Twórców Ludowych), Katarzyna Ufniarz (STL), Mateusz Soroka (etnolog), natomiast w Konkursie Poetyckim: Donat Niewiadomski (STL), Halina Kosienkowska-Ciota (STL) i Katarzyna Kraczoń (STL).

Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Urzędu Miasta Krasnystaw.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 06 listopada 2022
 

Film - Szaleńcy w KDK

W Imieniu Honorowego Komitetu Krasnostawskich Obchodów 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości serdecznie zapraszamy na wydarzenie towarzyszące, które odbędzie się 8 listopada 2022 r. w Krasnostawskim Domu Kultury. Wydarzeniem tym będzie projekcja jednego z ostatnich polskich filmów niemych, którym jest dramat wojenny „Szaleńcy” w reżyserii Leonardo Buczkowskiego. Jest on pierwszą polska superprodukcją. W obrazie zastosowano nowatorskie jak na tamte czasy rozwiązania techniczne i efekty specjalne.

Film ukazuje losy bohaterów na przestrzeni sześciu lat od 1914 r. po walki 1920 r. Światowa i Polska premiera tego filmu odbyła się 28 sierpnia 1928 r., a w rolach głównych wystąpili: Irena Gawęcka, Jerzy Kubasz i Marian Czauski. „Szaleńcy” to debiut fabularny L. Buczkowskiego - to film, który wzrusza niebywałym poświeceniem Polaków w walce o niepodległość, a nieme kino w nim przekazuje wiele niezapomnianych dla widza wrażeń. Każdy z oglądających zapewne przeżyje tą swoją emocjonalną chwilę. Jedną z nich jest bez wątpienia postawa małoletniego Kazika - syna dziedzica, który wyrywając się do walki zostawia ojcu na białej karteczce taki wpis: „Ojcze nie wytrzymałem i poszedłem tłuc Moskali… proszę Cię, nie proś Boga, abym wrócił, aby tylko Polska wróciła… Kazik”.

Projekcja „Szaleńców” w sposób niezwykły uświetni krasnostawskie obchody Dnia Niepodległości. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Biurem Poselskim Poseł Teresy Hałas.

Projekcje filmu „Szaleńcy” odbędą się o godz. 9:15, 11:30 i 17:00. Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury od 3 listopada w godzinach pracy kasy.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 06 listopada 2022
 

Spektak - Zły w KDK

Krasnostawski Dom Kultury w ramach programu Scena Reduta zaprasza dnia 12 listopada 2022 r. o godz. 18:00 na spektakl „Zły” Sceny InVitro. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl

Spektakl „Zły” został wyreżyserowany przez Łukasza Witt-Michałowskiego, a występują Przemysław Buksiński, Dariusz Jeż i Jarosław Tomica.

Jest to autobiograficzna opowieść Dariusza Jeża, który zanim zabłysnął na deskach teatru, był wysoką figurą lubelskiego półświatka. Tytułowy Zły w przeszłości zajmował się działalnością przestępczą, za którą otrzymał i odsiedział kilkuletni wyrok. Dzięki spotkaniu ze sztuką odmienił swoje życie i obecnie jest aktorem.

Spektakl prowadzi nas przez pasmo przemian jakim jest życie ex-gangstera osadzone w okresie transformacji Polski. Widzowie obserwują, jak wraz z przejściem stanu wojennego w demokrację, zmienia się podejście głównego bohatera do świata. Od dziecięcej naiwności i sumienia każącego naprawiać wyrządzone zło, po brak litości i zimne wyrachowanie.  Spektakl trwa 135 minut (1przerwa)

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 06 listopada 2022
 

Otwarcie wystaw: żołnierze wyklęci oraz Sierżant Józef Franczak

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

oraz

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

 zapraszają na

otwarcie wystaw

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI 

PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE 1944-1963

oraz

Sierżant Józef Franczak ps. LALUŚ 1918-1963

4 listopada 2022 r. o godz. 12.00

w siedzibie Muzeum

Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a

Wystawy mają na celu przybliżenie zagadnień i osób związanych ze stawianym przez Polskę oporem przeciwko narzuconej po II wojnie światowej przez Związek Sowiecki dyktaturze komunistycznej. Począwszy od najazdu III Rzeszy Niemieckiej i ZSRS na Polskę we wrześniu 1939 r., po ponowną agresję ZSRS w 1944 r., kiedy okupant sowiecki wyparł z ziem Rzeczypospolitej dotychczasowego najeźdźcę niemieckiego i zainstalował w kraju swoje marionetkowe władze „polskie”. Wystawa pokazuje wybrane aspekty polskiego oporu przeciwko najeźdźcom i ich lokalnym stronnikom, główne nurty polityczne polskiego podziemia i różnorodne formy aktywności, a także represje, które dotknęły jego uczestników w trakcie tłumienia niepodległościowego oporu przez reżim komunistyczny.

Program wernisażu przewiduje prelekcję dr hab. Tomasza Panfila na temat podziemia niepodległościowego w latach 1944 - 1963 oraz opowieści Pana Marka Franczaka syna sierżanta Józefa Franczaka ps. "LALUŚ" o swoim ojcu.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 31 października 2022
 

Dziady cz. V – koncert Lautari i Maniucha Bikont

Dnia 2 listopada 2022 r. o godz. 19:00 Krasnostawski Dom Kultury zaprasza do Sali Widowiskowej na koncert zespołu Lautari oraz Maniuchy Bikont pt. „Dziady część V”. Bezpłatne wejściówki na do odebrania w kasie KDK od 13 października.

Punktem wyjścia dla koncertu są wybrane teksty z dramatów Adama Mickiewicza - „Dziady część I” i „Dziady część II” oraz zachowane przekazy etnograficzne na temat obrzędu Dziadów. Oprawa muzyczna to kompozycje zespołu Lautari oparte na motywach zaczerpniętych z muzyki tradycyjnej.

Podczas wydarzenia artyści odwołają się do zachowanych w kulturze ludowej pieśni i lamentów pogrzebowych. Sięgną po archaiczne elementy kultury tradycyjnej, adaptując je twórczo do współczesności. Koncert opowie jak ważna była akceptacja śmierci w tradycyjnej kulturze i jak silne były związki ze zmarłymi przodkami. Hołosinia, lament, egzorta, pieśń dziadowska, przenikać się będzie ze stylizowanym na ludowy obrzęd tekstem Mickiewiczowskiego dramatu by wykreować nowy, aktualny rytuał.

Doświadczenie artystów zapowiada fascynujące i ważkie duchowo oraz artystycznie widowisko. Zarówno Lautari, jak i Maniucha Bikont eksplorują muzyczne przestrzenie łącząc muzykę tradycyjną z awangardowym i eksperymentalnym podejściem. Lira korbowa, kołatki i semantrony stworzą przestrzeń dźwiękową tradycyjnego rytuału, preparowany fortepian wraz ze skrzypcami i instrumentami dętymi odwołają się zarówno do klasycznej muzyki kameralnej, jak i współczesnych form muzyki improwizowanej. W warstwie narracyjnej Maniucha Bikont wcieli się w różne postaci dramatu, natomiast chór męski będzie wywoływał i komentował poszczególne sceny. Lautari wystąpi w składzie: Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Michał Żak.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wydarzenie nawiązuje do ubiegłoletnich edycji „Dziadów Jesiennych” realizowanych przez Krasnostawski Dom Kultury i Stowarzyszenie "Pod Napięciem".

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 31 października 2022
 

PLAN IMPREZ KRASNOSTAWSKIEGO DOMU KULTURY – LISTOPAD 2022

2 listopada, godz. 19:00

Dziady Jesienne 2022

Koncert zespołu Lautari oraz Maniuchy Bikont pt. „Dziady część V”. Punktem wyjścia dla koncertu są wybrane teksty z dramatów Adama Mickiewicza - „Dziady część I” i „Dziady część II” oraz zachowane przekazy etnograficzne na temat obrzędu Dziadów. Oprawa muzyczna to kompozycje zespołu Lautari oparte na motywach zaczerpniętych z muzyki tradycyjnej. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki w kasie KDK.

Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: KDK

 

7 listopada, godz. 8-14

Spektakle dla dzieci i młodzieży

Spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży. Wstęp biletowany.

Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: Agencja Artystyczna „Avangarda”

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 31 października 2022
 

Biesiada Śląska w KDK

Zrób prezent dla Babci, Dziadka, Rodziców, Teściowej lub Teścia albo przyjdź z przyjaciółmi – „Biesiada Śląska” z udziałem Kabaretu Grzegorza Stasiaka i Grupy Fest 29 października o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury.

Grzegorz Stasiak to prawdziwy showman, wodzirej i konferansjer. Od urodzenia mieszka w Rudzie Śląskiej. Jest założycielem kabaretu „Mieszany”. Od lipca 2002 r. koncertuje w całej Polsce, a od września również w Niemczech. Do osiągnięć jego twórczości artystyczno-rozrywkowej należy zaliczyć także program pt. „Telefon Szczęścia”, emitowany w lokalnej telewizji Elsat oraz program pt. „Na Wesoło i po śląsku” który prowadził na falach eteru Radia Piekary. W latach 2000-2002 był członkiem „Kabaretu Śląskiego”. Jest laureatem konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”, zwycięzcą „Maratonu uśmiechu”, aktorem seriali komediowych „Nauka jazdy”, „Święta wojna”. Grał także w filmie fabularnym „Angelus” oraz innych, mniej znanych produkcjach niezależnych. Pan Grzegorz prowadzi także audycje w Radiu eM w pt. „Obrazki śląskie” oraz w Radio Vanessa w programie „Biesiada Śląska”. Publikuje ponadto swoje felietony pisane w gwarze śląskiej na łamach „Wieści Gliwickich”.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 23 października 2022
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Listopad 2022
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi