Szlak Ariański
SKIERBIESZÓW PKS- REZ. „BROCZÓWKA"- KOL. WISZENKI-ANIELPOL-SURHÓW-KRASNYSTAW PKS-SIENNICA NADOLNA- KRUPE-KRYNICA-GÓRA ARIAŃSKA- HRUSZÓW- REJOWIEC- LAS KADZINEK-REJOWIEC FABRYCZNY-REJOWIEC PKP, 59 km
Szlak wyznaczony na obszarze Działów Grabowieckich i Pagórów Chełmskich, prowadzący po miejscach związanych z życiem i działalnością Pawła Orzechowskiego, właściciela zamku w Krupem, który należał do radykalnego odłamu protestantów - arian, zwanych też braćmi polskimi.
Początek szlaku na głównym przystanku PKS w Skierbieszowie, wsi będącej siedzibą urzędu gminy, położonej w centralnej części Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Kilometr na płd. od Skierbieszowa cmentarz parafialny, z kaplicą grobową Mościckich, rodziny prezydenta Ignacego Mościckiego. Skrzyżowanie ze Szlakiem po Działach Grabowieckich.
3 km REZERWAT „BROCZOWKA". Zajmuje stoki jednego z najwyższych wzgórz na Wyżynie Lubelskiej (299,4 m n.p.m.), stepowy, o pow. 6,17 ha, częściowy, chroni roślinność charakterystyczną dla suchych zboczy lessowych i kredowych z tak cennymi gatunkami, jak miłek wiosenny, len złocisty, turzyca niska, wężymord stepowy, ostrożeń pannoński, żmijowiec czerwony.
17,5 km SURHÓW. Wieś nad Wojsławką. Klasycystyczny pałac z pocz. XX w. w parku krajobrazowym o pow. 5,8 ha. Skrzyżowanie ze Szlakiem T. Kościuszki, a 1 km dalej z drogą Krasnystaw-Hrubieszów. Na 28 km szlak przekracza rz. Wieprz powyżej Krasnegostawu.
31 km KRASNYSTAW Miasto pow. z licznymi zabytkami. Na dworcu PKS skrzyżowanie ze Szlakiem im. T. Kościuszki.
40 km KRUPE, Wieś przy szosie Krasnystaw-Chełm. Ruiny renesansowego zamku z przełomu XVI i XVII w., wzniesionego przez arianina Pawła Orzechowskiego. Z jego murów jest widoczna Góra Ariańska, odległa w prostej linii o 3,5 km.
46 km GÓRA ARIAŃSKA. Jest to typowy pagór wapienny, leżący k. wsi Krynice, o wys. 287,2 m n.p.m., porośnięty młodym lasem sosnowym, na którego szczycie stoi tajemnicze „grobiszcze ariańskie" w kształcie ostrosłupa. Prawdopodobnie pochowano tu Pawła Orzechowskiego.
52 km REJOWIEC. Duża wieś, siedziba urzędu gm. Dawniej miasto, założone przez Mikołaja Reja. Klasycystyczny pałac Woronieckich z I poł. XIX w. w rozległym parku.
61,5 km REJOWIEC FABRYCZNY. Miasto, węzeł kolejowy i jedna z większych cementowni w Polsce, bazująca na eksploatacji margla ( obecnie nieczynna). Duża odkrywkowa kopalnia tego surowca. Zabytkowy dworek z XIX w., otoczony parkiem krajobrazowym. Wczesnośredniowieczny kurhan.
Źródło: Turski Stanisław, Wyszkowski Marek: Lubelszczyzna-przewodnik. Wydawnictwo BESPOL, Lublin 2006.
Szlaki turystyczne
Powiat Krasnostawski
Kalendarium
Przydatne linki
Lokalizacja Powiatu
