Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Z Krasnegostawu na barykady Warszawy
Dodano: Sobota 11 października 2014
 

Po raz pierwszy temat „Krasnostawian - Powstańców Warszawskich" pojawił się przed trzema laty na stronach 17 numeru "Nestora". Przedstawiłem tam historię trójki rodzeństwa Wajszczuków, którzy oddali swe młode życie w walce o wolność i wyzwolenie stolicy. Wówczas też opublikowana została lista powstańców warszawskich pochodzących z Krasnegostawu i okolic, opracowana w oparciu o dokumentację Muzeum Powstania Warszawskiego, a także apel autora do czytelników z prośbą o informacje pozwalające dotrzeć do innych, nieznanych nam uczestników powstania warszawskiego o krasnostawskim rodowodzie.

W międzyczasie powołałem do życia nieformalną grupę o nazwie Krasnostawska Inicjatywa Kulturalno - Społeczna i napisałem projekt starając się o środki unijne na realizację pomysłu uczczenia pamięci tych młodych ludzi, którzy dla ojczyzny nie wahali się poświęcić własnego życia.. Niestety nie udało się nam pozyskać potrzebnych środków. Jednak obchodzona w tym roku siedemdziesiąta rocznica wybuchu powstania warszawskiego uświadomiła mi, ze dłużej ten temat nie powinien czekać. Rozpocząłem akcję pozyskiwania sponsorów i zbiórkę pieniędzy.

3 października, a więc dokładnie w dniu upadku powstania warszawskiego w Krasnymstawie odbyły się uroczystości pod hasłem "Z Krasnegostawu na barykady Warszawy".

Złożyły się na nie:

  • Msza święta w kościele św. Franciszka Ksawerego w intencji powstańców poległych i zmarłych w późniejszych latach, którą odprawił ks. dziekan Henryk Kapica,
  • odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kamienicy stojącej przy krasnostawskim rynku i rogu ulicy Żurka, w której przed wojną i w czasie jej trwania zamieszkiwała rodzina Wajszczuków,
  • uroczysta akademia w Krasnostawskim Domu Kultury.

W uroczystościach wzięły udział liczne poczty sztandarowe szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalych z Krasnegostawu i gmin ościennych, przedstawiciele władz miasta i powiatu, oraz mieszkańcy i przybyli goście.  Uroczystość odsłonięcia tablicy prowadził Bohdan Kiełbasa. W jej trakcie młodzież szkolna otrzymała okolicznościowe medale i plakaty z listą powstańców umieszczonych na pamiątkowej tablicy.

W czasie akademii przedstawiona została historia życia harcerki i sanitariuszki Barbary Wajszczuk. W galerii KDK umieszczono wystawę fotograficzną poświęconą tym z powstańców, którzy zginęli w walce.

W części artystycznej wystąpili: Patrycja Stojańska, Roksana Grobelna, Jacek Dzik, Radosław Drzazga, zespół "Apostolica" w składzie: Agata Skwara, Aneta Śliwińska, Anna Gruszka, Wojciech Mazurek, Lucjan Chruściel, chór "Amicus" pod kierownictwem prof. Grzegorza Pecka, działający przy Stowarzyszeniu Integracyjnym Magnum Bonum. Utwory powstańca Lucjana Stroińskiego czytał Patryk Mąka. Krótkie scenki przedstawili aktorzy Młodzieżowego Domu Kultury.

Uroczystości przygotowała Krasnostawska Inicjatywa Kulturalno - Społeczna w składzie: Marta Zorska - Swatowska, Katarzyna Oleszczuk, Karolina Grobelna, Agnieszka Wolanin, Arek Pasieczny, Wojciech Machejus i Zbigniew Atras. Wszelką pomocą służyli pozostali pracownicy KDK - Stanisław Kliszcz, Dominik Kleszko, Waldemar Chwil i Robert Maciejewski. Reżyseria, scenografia, prowadzenie uroczystości, oraz tekst niniejszy - Zbigniew Atras. 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Lipiec 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi