Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Spektakl „Twardy gnat, martwy świat” w KDK
Dodano: Czwartek 23 października 2014
 

Serdecznie zapraszamy na kolejny spektakl w ramach programu Teatr Polska - „Twardy gnat, martwy świat" w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc, który odbędzie się 28 października 2014 r. w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury o godz. 18:00. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie KDK oraz na stronie www.bilety.krasnystaw.pl.

Spektakl „Twardy gnat, martwy świat" - sztuka-manifest, sztuka-wygłup, koncert, stand-up czy dziwaczne spotkanie autorskie? We współczesnej opowieści o Hiobie, Bogu, szatanie i „człowieniu" na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim specjalna koncepcja literacka nazwana przez autora „bad writingiem" - czyli świadomym i praktykowanym z ogromną uciechą tworzeniem dobrej sztuki ze złej literatury. To tworzenie złej literatury dla dobra sztuki.

„Twardy gnat, martwy świat" to tworzenie złej literatury z premedytacją, która zmienia złą literaturę w sztukę. Tu już nie chodzi o naśladowanie kolokwialnego języka mówionego, zbieranie z ulicy, podsłuchiwanie głupot, przekształcanie, parodiowanie i hiperbolizowanie. Tu chodzi o zachwyt nad pisarską ułomnością, nad nieudolnością. Im większa nieudolność tym smaczniejsza sztuka.

Informacje o spektaklu:

„Twardy gnat, martwy świat", Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kielce, www.teatr-zeromskiego.com.pl

autor: Mateusz Pakuła

reżyseria: Eva Rysová

dramaturgia: Mateusz Pakuła

scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska

muzyka: Zuzanna Skolias, Antonis Skolias

światła i trailer: Mateusz Wajda

obsada:Zuzanna Skolias, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Antonis Skolias, Dawid Żłobiński

 

O godz. 15:00 zapraszamy na dwugodzinne bezpłatne warsztaty teatralno-literackie „Ośmielanie wyobraźni", które są przeznaczone dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz osób dorosłych. Warsztaty poprowadzi Mateusz Pakuła. Zadania dla uczestników:

  • próba tłumaczenia piosenki z nieznanego języka - na podstawie rytmu, melodii i nastroju piosenki (ćwiczenie indywidualne)
  • próba napisania sceny inspirowanej twórczością plastyczną - obrazami, grafikami (ćwiczenie indywidualne i grupowe)
  • próba stworzenia sceny dialogowej między losowymi postaciami z różnych porządków - tzn. np. między postaciami z kreskówek a postaciami realnymi czy historycznymi (ćwiczenie indywidualne i grupowe)
  • zabawa w "złe pisanie", w pisanie celowo i z premedytacją niepoprawne, pełne błędów stylistycznych, gramatycznych, składniowych, logicznych, frazeologicznych itd - próba opisania wydarzenia ze swojego życia w taki sposób (ćwiczenie indywidualne / grupowe)

Zapisy na warsztaty w sekretariacie KDK

TEATR POLSKA 2014

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz szósty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 91 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.

W programie TEATR POLSKA 2014 biorą udział: Centrum Kultury w Lublinie/Scena Prapremier In Vitro, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Wybrzeże z Gdańska.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Kwiecień 2024
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 

Przydatne linki

Lokalizacja Powiatu

 
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi