Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Promocja książki ks. Henryka Kapicy: KARMEL BIBLIJNY ŚW. JANA PAWŁA II I BŁ. KS. ZYGMUNTA PISARSKIEGO ORAZ OGRÓD CHIŃSKI MARZENIE ŚW. FRANCISZKA KSAWEREGO

W czwartek 12 grudnia2019 r. o godz. 16.00 zapraszamy do Biblioteki Powiatowej w Krasnymstawie  na promocję książki ks. Henryka Kapicy: KARMEL BIBLIJNY ŚW. JANA PAWŁA II

I BŁ. KS. ZYGMUNTA PISARSKIEGO ORAZ OGRÓD CHIŃSKI „MARZENIE ŚW. FRANCISZKA KSAWEREGO”.

W czasie spotkania będzie można nabyć książkę z dedykacją autora Ks. Henryk Kapica.

Urodzony w Pilaszkowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 roku. Jako wikariusz pracował w Teratyniei w Pawłowie. Twórca parafii, budowniczy zespołu sakralnego i proboszcz parafii w Rejowcu Fabrycznym (1975-2001). Od roku 2001 proboszcz Parafii Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie i dziekan Dekanatu Krasnystaw Wschód. Otrzymał godność prałacką. Założyciel Karmelu biblijnego im. Świętego Jana Pawła II i Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego  oraz Ogrodu Chińskiego – „Marzenie św. Franciszka Ksawerego”. Od roku 2019 – emeryt.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 09 grudnia 2019
 

Zbiorowa wystawa fotografii pt. Portret Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zamyka rok 2019 swoją zbiorową wystawą pt. "Portret".

Wernisaż odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 12 grudnia o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz.

Serdecznie Zapraszamy!

Osobowość człowieka jest niejednorodna i wielopłaszczyznowa. To sprawia, że prawie każdy portret fotograficzny, nawet najprostszy i najmniej wyreżyserowany, jest portretem kogoś innego – o czym przekonuje historyk sztuki Jean-Francois Chevrier. Takie rozważania skłaniają do postawienia tezy, że portrety częściej ukrywają niż odsłaniają portretowanych.  Poznanie modela na podstawie wykreowanego lub udokumentowanego obrazu możliwe jest tylko w niewielkim stopniu lub daje błędne wyobrażenie. 

Autorzy wystawy:Andrzej Bąk, Diana Berdak, Sławomir Borysz, Wojciech Chudzik, Paweł Czop, Karolina Gromek, Wojciech Kapuściński, Anna Kwiatkowska, Renata Kwiatkowska-Gnyp, Tomasz Kwiatkowski, Wojciech Lembryk, Tadeusz Mierzwa, Stanisław Orłowski, Andrzej Pogudz, Marek Ryś, Wioletta Sawa, Waldemar Siatka, Dariusz Szopa.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu miasta Zamość.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne to jedno z najstarszych towarzystw fotograficznych w Polsce i jedno z najdłużej działających stowarzyszeń w Zamościu. Od 1961 r. upowszechnia sztukę fotografii, organizując wystawy, konkursy fotograficzne, plenery i spotkania. Od 1968 r. organizuje Ogólnopolskie  Biennale Fotografii "Zabytki", od 1988 r. prowadzi Galerię Fotografii Ratusz, a od 2005 r. Galerię Stylowy. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii „Wschodnia” i comiesięcznych Spotkań z Fotografią. Prowadzi warsztaty i kursy fotograficzne dla młodzieży i dorosłych.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 09 grudnia 2019
 

Kiermasz Świąteczny w KDK

Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się w holu głównym Krasnostawskiego Domu Kultury w dniu 14 grudnia 2019 r. /sobota/ w godz. 10-14.

Na Kiermaszu będzie można kupić wyroby i dekoracje Bożonarodzeniowe wykonane przez twórców ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Klubu Twórców Ludowych i Rękodzielników, Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw PLUS” i Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 09 grudnia 2019
 

Wystawa - Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe tylko do 7 grudnia

28 listopada 2019 r. w 77 - rocznicę rozpoczęcia przez Niemców pacyfikacji Zamojszczyzny w Bibliotece Powiatowej otwarto niezwykłą wystawę historyczną pt. „Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe”. Dr Beata Kozaczyńska, autorka scenariusza i kurator wystawy opowiedziała o wystawie  w formie  wykładu: „Dzieci Zamojszczyzny to symbol męczeństwa polskich dzieci w czasie II wojny światowej. Ich wojenne losy łączą się z akcją wysiedleńczo-kolonizacyjną, którą Niemcy rozpoczęli na tym terenie w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. otaczając wsie: Skierbieszów i Sady, położonych w powiecie zamojskim i wysiedlając mieszkańców. W strefie wysiedleń znalazło się 110 tysięcy mieszkańców Zamojszczyzny, w tym około 35 tysięcy dzieci, zamieszkujących 297 wsi. Akcja ta stanowiła najbardziej tragiczny epizod zbrodniczej działalności okupanta niemieckiego, który nie miał precedensu w całej okupowanej Europie, z wyjątkiem tzw. rozwiązania kwestii żydowskiej i Romów. To właśnie na Zamojszczyźnie rozegrała się tragedia polskich rodzin. Dosięgła też niewinne i bezbronne dzieci – zbyt małe, by mogły udźwignąć karabin, by obronić się przed mordem… Wydarzenia, które miały wówczas miejsce na tym terenie, przekroczyły w swej okropności wszystko, czego doświadczył naród polski podczas  okupacji niemieckiej”.  Młodzież z I LO i II LO oraz dorośli  wzięli udział w niezapomnianej lekcji historii. Ekspozycja na 33 planszach  ukazuje dramat jaki rozegrał się na ziemi zamojskiej podczas II wojny światowej. Na wystawie zaprezentowano wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, a stamtąd do Generalnego Gubernatorstwa, do powiatu puławskiego oraz do Rzeszy na przymusowe roboty. To również historia polskich dzieci odebranych rodzicom, które zostały zgermanizowane i po wojnie żyły w nieświadomości swojej tożsamości. Ponadto przedstawiono akcję ratowania polskich dzieci z obozu hitlerowskiego w Zwierzyńcu przez Różę i Jana Zamoyskich. Wystawa prezentuje losy, historie, przeżycia i ludzkie dramaty, o których mamy obowiązek pamiętać. Mimo upływu wielu lat od zakończenia wojny historie Dzieci Zamojszczyzny nadal wzbudzają emocje. Wystawę można oglądać w Bibliotece do 7 grudnia. Wstęp wolny. Zapraszamy !

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 02 grudnia 2019
 

Możliwości wykorzystania informacji znajdujących się na etykiecie produktów spożywczych w planowaniu żywienia rodziny - szkolenie

Zaprasaamy na szkolenie pt. "Możliwości wykorzystania informacji znajdujących się na etykiecie produktów spożywczych w planowaniu żywienia rodziny" w czwartek 5 grudnia 2019 r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie ul. Sobieskiego 3.

Program szkolenia:

10:00 Otwarcie szkolenia - Urszula Wojewoda - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Krasnymstawie

10.15 Możliwości wykorzystania informacji znajdujących się na etykiecie produktów spożywczych w planowaniu żywienia rodziny – Ewelina Nowak-Bomba – starszy doradca ds. rozwoju obszarów wiejskich, PZDR w Krasnymstawie LODR w Końskowoli

10.45 przerwa kawowa

11:00 Żywność, żywienie a zdrowie – Bożena Śmiałkowska - specjalista ds. przedsiębiorczości i bezpieczeństwa żywności LODR w Końskowoli

12.00 Zarządzanie budżetem wiejskiego gospodarstwa domowego – Bożena Śmiałkowska - specjalista ds. przedsiębiorczości i bezpieczeństwa żywności LODR w Końskowoli

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 02 grudnia 2019
 

Otwarcie wystawy historycznej - Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe

W czwartek 28 listopada 2019 r. o godzinie 10:30 zapraszamy do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie  na otwarcie wystawy  historycznej „Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe”. Będzie można posłuchać wykładu autorki scenariusza i kuratora wystawy dr Beaty Kozaczyńskiej z Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. 

Na wystawie ukazane są wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu. Ten pierwszy obóz był w rzeczywistości obozem koncentracyjnym w odniesieniu do dzieci do 14 lat. W tym obozie Niemcy przeprowadzali selekcję rasową wysiedlonych Polaków. Dzieci, które nie zakwalifikowano na zniemczenie wywożono w bydlęcych, towarowych wagonach do Generalnego Gubernatorstwa. 

Na wystawie również głos mają „Świadkowie” historii, będący wówczas dziećmi. Poznajemy ich losy przez pryzmat gehenny wysiedlenia i indywidualnych przeżyć z wojennego dzieciństwa. Wśród nich są osoby posiadające dziś status „Dzieci Zamojszczyzny”, wywiezione zimą na przełomie 1942 i 1943 r., w czasie silnych mrozów w bydlęcych, towarowych wagonach z obozu przejściowego w Zamościu do dystryktu warszawskiego. Jeden z sześciu „transportów śmierci” dotarł do stacji docelowej w Siedlcach.  Było to 31 stycznia 1943 r. Dzięki natychmiastowej pomocy i determinacji mieszkańców tego miasta udało się uratować większość dzieci z transportu (było ich około 550, w wieku do 14 roku życia).  Inne transporty z wysiedleńcami z Zamojszczyzny Niemcy skierowali na zagładę do KL Auschwitz II-Birkenau oraz do KL Lublin (Majdanek). Dzieci z Zamojszczyzny były też wywożone do Rzeszy na przymusowe roboty. Wystawa przypomina też o polskich dzieciach zrabowanych rodzicom na Zamojszczyźnie i wywiezionych na zniemczenie. Było to co najmniej 4500 dzieci. Dzieci te - z „zatartą” tożsamością - zostały zgermanizowane, a po wojnie żyły w nieświadomości swojego polskiego pochodzenia.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 25 listopada 2019
 

Jesienny Konkurs Recytatorski rozstrzygnięty!

Dnia 18 listopada 2019 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyły się eliminacje miejsko-powiatowe 23. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Pamiętajcie o ogrodach” . Do konkursu zgłosiło się 27 recytatorów, których oceniło jury w składzie: Jadwiga Demczuk, Monika Kowalczyk i Danuta Perestaj.

Po wysłuchaniu recytatorów do etapu wojewódzkiego jury wytypowało następujące osoby:

- Adam Kiełbasa – Szkoła Podstawowa w Żółkiewce

- Wiktoria Stasieczek – Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie

- Amelia Kluch – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Krasnymstawie

- Patryk Mąka – Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie

- Julia Wojewoda – Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 25 listopada 2019
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Grudzień 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi