Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Gnaś oraz promocja 48. wydania Czasopisma Artystycznego NESTOR

Powiatowa Biblioteka Publiczna
zaprasza na
wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Gnaś
oraz promocję  48. wydania (numer 2 /2019) Czasopisma Artystycznego NESTOR

Dnia 18 czerwca 2019 r. (wtorek),godzina 16:00
Powiatowa Biblioteka Publiczna,ul. Piłsudskiego 5A


Andrzej Gnaś
Ur. w 1963 r. Pracuję w agencji celnej w Chełmie działającej przy Chełmskim Domu Kultury. W 2016 r. wstąpił do Stowarzyszenia Twórczego "Pasja" w Chełmie, w którym pełni funkcje wiceprezesa. W 2018 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu malarstwa na UMCS w Lublinie. Tworzy w olejach, pastelach, ma na swoim koncie rysunki ołówkiem, węglem, tuszem. Lubi klimaty starości oraz pogranicza realizmu i abstrakcji.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 16 czerwca 2019
 

Wieczór astronomiczny w Bibliotece

Miłośnicy astronomii, którzy przybyli 11 czerwca wieczorem do Biblioteki z wielka uwagą wysłuchali ciekawej prelekcji nt. zanieczyszczenia świetlnego. Wiesław Krajewski w prezentacji multimedialnej  zapoznał uczestników wieczoru z zagadnieniem zanieczyszczenia świetlnego nieba. Podjął tym samym  bardzo ważny i często niezauważany problem niepotrzebnego, nieodpowiedniego  i nadmiernego oświetlania nieba.

Zanieczyszczenie świetlne jest to świecenie nieba wywołane przez rozpraszanie światła sztucznego przez gazy, pyły i aerozole obecne w atmosferze, związane ze złą jakością oświetlenia zewnętrznego. Źle skonstruowane urządzenia kierują część światła w niebo zamiast w dół. Efektem tego jest także zaświetlanie, oślepianie i marnowanie energii.

Zanieczyszczeni świetlne można podzielić na rozświetlenie nocnego nieba poprzez światło rozproszone w atmosferze, oświetlenie poza miejscami do tego przeznaczonymi, oświetlenie miejsc, w których oświetlenie jest niepotrzebne oraz olśnienie powodowane przez nieosłonięte źródła światła o dużej luminacji. Szacuje się, że dwie trzecie ludzkości żyje obszarach zanieczyszczonych przez światło, w USA – 97%, w Unii Europejskiej – 96 % ludzi mieszka na obszarach, w których nocne niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż przy Księżycu  świecącym w kwadrze. W takich obszarach nie można dokonywać obserwacji gwiazd.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 16 czerwca 2019
 

Otwarcie wystawy ZŁOTO, KRZEMIEŃ I GLINA Tajemnice pochowane w kurhanach

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

zaprasza na otwarcie wystawy

ZŁOTO, KRZEMIEŃ I GLINA
Tajemnice pochowane w kurhanach
MOGIŁY Z BIAŁKI I STRYJOWA

14 czerwca 2019 r. o godz. 12.00

w siedzibie Muzeum
Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a


W programie:

1. Wystąpienie dr P. Jarosza na temat:
„Badania archeologiczna kurhanów w Białce i Stryjowie”
2. Wystąpienie dr hab. prof. UMCS J. Libery na temat:
„Znaleziska toporów kamiennych kultury ceramiki sznurowej na Lubelszczyźnie”

Na wystawie zostaną zaprezentowane zabytki odkryte podczas badań archeologicznych kurhanów w Białce i Stryjowie, przeprowadzonych pod kierownictwem Pawła Włodarczaka z Ośrodka Archeologii Gór i Wyżyn w Krakowie. Na ekspozycji znajdą się również zabytki pochodzące z badań archeologicznych kurhanów w Białce w latach 1982-83, odbywających się pod kierownictwem Edmunda Mitrusa na zlecenie ówczesnych Pracowni Konserwacji Zabytków w Lublinie. Wystawa adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, pragnących poznać zwyczaje pogrzebowe oraz związane z nimi tajemnice w czasach, z których jedynym świadectwem działalności człowieka są „skarby” ukryte w ziemi.

Wystawę będzie eksponowana do 31 sierpnia 2019 r.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 11 czerwca 2019
 

KIERMASZ LOKALNYCH PRODUKTÓW ZIEMI KRASNOSTAWSKIEJ W BONIEWIE

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania " Krasnystaw PLUS" we współpracy z Gminą Fajsławice w dniu 16 czerwca 2019 roku o godz.15.00 organizuje KIERMASZ LOKALNYCH PRODUKTÓW ZIEMI KRASNOSTAWSKIEJ W BONIEWIE związany z wdrażaniem Marki Lokalnej ,, Krasna Chata". Podczas kiermaszu odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Promocji Produktu Lokalnego - Targowisko Gminne w Fajsławicach ,,Mój Rynek" w Boniewie.

Miejsce: Boniewo 43, 21-060 Fajsławice.

Wstęp wolny/uczestnictwo wystawców bezpłatne.

Naszym celem jest promocja producentów i twórców produktów lokalnych z obszaru działania LGD ,,Krasnystaw Plus", tj. gmin powiatu krasnostawskiego. Chcemy, aby ich produkty stały się znakiem promocyjnym pod Marka Lokalną naszego subregionu. Zaczynamy Kiermaszem w Boniewie 16.06.2019 w godzinach od 15.00 do 21.00. Na stoiskach zaprezentują się lokalni wystawcy z okolic Ziemi Krasnostawskiej i zaproszeni wystawcy przez organizatorów ze swoimi produktami spożywczymi, rękodziełem i usługami.  W załączeniu znajduje się regulamin kiermaszu z kartą zgłoszeniową dla wystawców.

Serdecznie Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców,  producentów, twórców, rękodzielników lokalnych, Koła Gospodyń Wiejskich zajmujących się kulinariami, rękodziełem, sztuką, usługami, produkcją z powiatu krasnostawskiego oraz stowarzyszenia twórców ludowych do uczestnictwa w kiermaszu. Ilość miejsc wystawienniczych ograniczona. Zapewniamy miejsca zadaszone-wiaty wystawiennicze, domki kiermaszowe. Szczegóły organizacyjno-techniczne znajdują się w regulaminie kiermaszu.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 09 czerwca 2019
 

Palinocka 2019

„Palinocka pod Światowidem – Sobótki Krasnostawskie 2019” to pełne magii, najbardziej klimatyczne wydarzenie kulturalne na Lubelszczyźnie. Wiosna zmierza ku końcowi, nieuchronnie zbliża się czas przesilenia letniego i najkrótsza noc w roku! Z tej okazji Stowarzyszenie Pod Napięciem oraz Krasnostawski Dom Kultury zapraszają 15 czerwca już o godzinie 15:00 na tradycyjne „Sobótki”.

Na program „Palinocki” złożą się koncerty, staropolskie zabawy, widowiska obrzędowe oraz warsztaty. Zagrają dla Was Sosnowski (godz. 19:30), Joryj Kłoc (godz. 22:00) – na dużej scenie oraz Kumpel Blues na małej. Jak co roku rozpalimy ogniska, przy których zabawa potrwa aż do białego rana. Tradycyjnie będziemy puszczać wianki i wspólnie poszukamy kwiatu paproci. Fireshow, liczne konkursy, przysmaki przyrządzone na podstawie starodawnych receptur, wprost od Szeptunki, stanowiska z unikalnymi wytworami lokalnego rękodzieła, słowiańskie mity i wróżby – to tylko część wszystkich atrakcji, zaplanowanych dla Was na tę wyjątkową noc. Podczas tegorocznej edycji odbędą się bowiem również warsztaty, wykłady i pokazy: kulinarne, rzeźbiarskie, plastyczne, taneczne, teatralne czy wokalne. W ich wyniku wszyscy chętni śmiałkowie zdobędą nowe, niepowtarzalne umiejętności i sprawności.

W 2019 roku Krasnystaw obchodzi swoje 625 urodziny, dlatego motywem przewodnim naszej imprezy będzie legenda o Szczeku - założycielu miasta! Dzięki wsparciu Santander Bank Polska zapewniamy strefę zabaw dla dzieci, otwartą od 15:00. O tej godzinie rozpoczną się również warsztaty, pokazy i wykłady. Szczegółowy program części wieczornej opublikujemy już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszego facebookowego profilu, gdzie na bieżąco będą pojawiać się informacje o kolejnych wydarzeniach w ramach tegorocznej „Palinocki”.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 09 czerwca 2019
 

Prezentacja multimedialna Wiesława Krajewskiego - O niebie – ekologicznie

Powiatowa Biblioteka Publiczna

zaprasza

11 czerwca (wtorek) o godz. 19:30 do Biblioteki Powiatowej na

prelekcję i prezentację multimedialną Wiesława Krajewskiego „O niebie – ekologicznie”,

a następnie  na obserwację Księżyca i Jowisza przez teleskop!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Sobota 08 czerwca 2019
 

Voo Voo zagra w KDK!

Dnia 13 czerwca o godz. 19:00 Krasnostawski Dom Kultury zaprasza do Sali Widowiskowej na koncert zespołu Voo Voo. Tego dnia usłyszymy głównie utwory z najnowszej płyty grupy zatytułowanej „Za niebawem”. Bilety w cenie 80 zł do nabycia na stronie www.bilety.krasnystaw.pl i w kasie KDK.

Voo Voo to jeden z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie, który w swojej muzyce, ze świetnym skutkiem łączy rock, blues jazz czy folk z różnych rejonów świata. Ich ostatni album „Za niebawem” ukazał się 15 lutego. Zespół nagrał go w swoim stałym składzie: Wojciech Waglewski – gitara śpiew, Mateusz Pospieszalski – saksofony, śpiew, Michał Bryndal – perkusja oraz Karim Martusewicz – gitara basowa, kontrabas. Produkcją, wraz z Wojciechem Waglewskim, zajął się Emade - Piotr Waglewski. Płyta to dowód na to, że Voo Voo jest nieustannie w szczytowej formie! Obecni od przeszło 30 lat na scenie, muzycy ponownie zaserwowali amatorom nieoczywistych brzmień i przemyślanych tekstów wspaniałą muzyczną ucztę.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Sobota 08 czerwca 2019
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Czerwiec 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi