Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Pierwsza obrona na uniwersytecie – finał Konkursu Papieskiego
Dodano: Piątek 22 maja 2015
 

W dniu 16 maja 2015 roku w gmachu Collegium Jana Pawła II na KUL-u odbył się etap IV i gala finałowa Konkursu Papieskiego „Chrzest – Polska – Człowiek”  organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.

Była to XI edycja  największego w Polsce konkursu dotyczącego wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs składał się z czterech etapów, w których poziom trudności wzrastał systematycznie. W roku, który sejm RP ogłosił Rokiem Jana Pawła II, uczniowie I LO chętnie i licznie przystąpili do konkursu. W II etapie udział wzięło 20 osób, z których aż 5 znalazło się w III – regionalnym etapie i miało za zadanie napisać esej na jeden z trzech zaproponowanych tematów. Dwie uczennice zakwalifikowały się do IV etapu konkursu – ustnej obrony eseju.

Kinga Galewska przed specjalnie wybraną komisją musiała obronić swój esej o tytule: „Jaki jest Boży pomysł na rodzinę i jakie z niego wypływają zadania?” (w oparciu o adhortację apostolską Familiaris consortio). Agata Siwiec broniła pracę na temat: „Nie sposób zrozumieć człowieka inaczej, jak tylko w tej wspólnocie, którą jest naród”. Chrześcijaństwo a patriotyzm w wybranych przemówieniach Jana Pawła II podczas I pielgrzymki do Ojczyzny. Pytania dotyczyły treści zawartych w eseju i własnych opinii na podjęty temat. Rozmowy trwały około 20 minut.

Po obradach komisji  zostały ogłoszone wyniki konkursu. Na zwycięstwo składało się 50% oceny z IV etapu, 20% oceny z III etapu oraz 30% oceny z II etapu. Ostatecznie Agata Siwiec zajęła II miejsce, a Kinga Galewska III miejsce. Każda z uczennic w nagrodę otrzymała wartościowe książki, które powiększą domowy księgozbiór.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Maria Bas, Przemysław Fyk i Adam Szymoniak.

Za najlepszy esej w regionie uznano pracę Kingi Galewskiej.

Uczestnicy gali finałowej obejrzeli prezentacje o KUL-u i o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, zwiedzili uczelnię i modlili się przy relikwiach Jana Pawła II w kościele akademickim.

Uczniów do konkursu zachęciła i wspierała na wszystkich etapach zmagań katechetka pani Renata Tywoniuk – Kwoka.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Sierpień 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi