Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Rozmawiano o sprawach bezpieczeństwa przeciwpowodziowego
Dodano: Sobota 14 lutego 2015
 

W dniu 10 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Krasnymstawie odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji przeciwpowodziowej na rzece Wieprz. Spotkaniu przewodniczył starosta Janusz Szpak, który na wstępie powitał przybyłych gości: Stanisława Jakimiuka – dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie wraz z zastępcą Andrzejem Pichlą, Zbigniewa Andrzejczaka z RZGW Warszawa Zarząd Zlewni w Puławach, Włodzimierza Stańczyka – dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego LUW, Kazimierza Mielnickiego – wicestarostę zamojskiego, Dariusza Kowalskiego – wicestarostę Łęczyńskiego, Hannę Mazurkiewicz – burmistrza Krasnegostawu, Adama Niedabylskiego – kierownika WZMel w Zamościu. Obecni byli również członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Większość z Państwa dobrze pamięta, kiedy to w maju ubiegłego roku przeżywaliśmy potężne nawałnice, które spowodowały, że na teren naszego powiatu spadły ogromne ilości wody, powodując wiele zniszczeń i liczne podtopienia – rozpoczął starosta Janusz Szpak.Zmiany klimatyczne zwiększają intensywność opadów i powodują podniesienie poziomu wód, natomiast rozwój budownictwa na terenach zalewowych, ogranicza zdolność gruntu do wchłaniania wód powodziowych. Jednak my dzisiaj na tym spotkaniu przystąpimy do działań, które pomogą w zapobieganiu negatywnym zjawiskom związanym z powodziami. Ogromne szkody, które zostały wyrządzone chociażby w ubiegłym roku niejako zmuszają nas do tego, aby w miarę możliwości temu zapobiegać – podsumował starosta.

Dyrektor Stanisław Jakimiuk poinformował, że zakończyła się kontrola NIK, która wskazała na pozytywną działalność zbiornika w Nieliszu podczas ubiegłorocznej powodzi, w co wielu mieszkańców miasta powątpiewało. Jednak to co już było pozostawiamy. Teraz bierzemy się za konkretną robotę, aby zapobiegać takim wydarzeniom – zakończył S. Jakimiuk.

Następnie o głównych zagrożeniach powodziowych w dolinie Wieprza środkowego mówił Andrzej Pichla, który przygotował w tym celu prezentację multimedialną.

Kolejnym etapem spotkania była dyskusja. Z jej przebiegu oraz z zaprezentowanych zamierzeń przez przedstawicieli WZMel. Można było wyciągnąć następujące wnioski:

W ramach koncepcji poprawy ochrony przeciwpowodziowej będą realizowane m.in.

  • odmulenie koryta rzeki Wieprz,
  • budowa mobilnego zabezpieczenia prawego brzegu rzeki Wieprz,
  • budowa wału przeciwpowodziowego o dł. 1650 m.
  • budowa przepompowni z budowlami hydrotechnicznymi dla odprowadzenia wód przesiąkowych,
  • odbudowa lewego wału przeciwpowodziowego rzeki Wieprz na dł. 1250m.
  • budowa suchych zbiorników na dopływach Wieprza: Łabuńka Łętownia, Werbka, Rakówka, Wojsławka, Łopuszanka, Żółkiewka, Wolica,

Ponadto zamierzone jest spowodowanie przyspieszenia spływu wód w wyniku realizacji budowy zbiornika Oleśniki oraz odbudowy i uszczelnienia koryta Kanału Wieprz – Krzna.

Kolejne spotkanie zaplanowano w miesiącu kwietniu, żeby skonkretyzować to co do tej pory udało się zrobić.

Zdjęcia i opracowanie: Sławomir Kamiński





 
 


Podobne artykuły

Obradował Zarząd Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych

W dniu 28 stycznia br. odbyło się w Siedliskach (gm. Fajsławice) wyjazdowe posiedzenie Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP .

Oddział Wojewódzki ZOSP RP woj. lubelskiego reprezentował Tadeusz Szyszko - dyrektor Zarządu Wykonawczego, natomiast władze powiatu reprezentowali: starosta Janusz Szpak, jednocześnie prezes ZO OSP  i wicestarosta Henryk Czerniej. Obecny był także komendant powiatowy PSP w Krasnymstawie mł. bryg. Dariusz Pylak, wiceprezes ZP OSP Zbigniew Ostrowski oraz kapelan strażaków ks. Henryk Kozyra. Na doroczną naradę strażacy zaprosili również wszystkich wójtów z terenu powiatu, Komendanta Powiatowego Policji Janusza Wójtowicza, Powiatowego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Świetlickiego, dyr. ZDP Piotra Banacha, dyr. SP ZOZ Piotra Mateja, prezesa Kupców i Przedsiębiorców Krasnostawskich Lecha Berezowskiego. Przybyli także reprezentanci Aresztu Śledczego i Nadleśnictwa Krasnystaw.

Ze sprawozdania złożonego przez prezesa Zarządu Powiatowego starostę Janusza Szpaka wynikało, że mamy na terenie powiatu 98 jednostek OSP. 15 z nich włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Jest to  najliczniejsza organizacja w powiecie krasnostawskim, liczy bowiem blisko 2767 druhów ochotników.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 29 stycznia 2015
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Kwiecień 2024
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 

Przydatne linki

Lokalizacja Powiatu

 
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi