Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

W LO im. Wł. Jagiełły zmagali się z poprawną polszczyzną
Dodano: Sobota 28 marca 2015
 

W dniu 26 marca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie odbył się III Wojewódzki Konkurs Poprawności Językowej. Organizatorzy konkursu pragnęli w ten sposób przyczynić się do popularyzacji kultury języka polskiego, krzewienia polszczyzny poprawnej i pięknej.

Za stronę merytoryczną zadań konkursowych (dyktando i test poprawnościowy) odpowiadała przewodnicząca Komisji Konkursowej, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pani dr Anna Majewska – Wójcik. Patronat honorowy nad konkursem objęli:

- Katedra Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,

- Starosta Krasnostawski,

- Towarzystwo Miłośników Języka,

- Polskie Towarzystwo Dysleksji,

- Polskie Towarzystwo Kaligraficzne,

- Wydawnictwo Pedagogiczne Operon.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział 48 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu woj. lubelskiego. Dyrektor szkoły Edyta Fidecka serdecznie dziękowała uczniom i ich opiekunom za tak liczny udział w tym bądź, co bądź bardzo wymagającym konkursie.

Główną nagrodę (laptop) z rąk wicestarosty Henryka Czernieja otrzymała Agata Hułas – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Za zwycięstwo otrzymała także indeks uprawniający do studiowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Drugie miejsce zajęła uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. G.K. Orlicz-Dreszera w Chełmie Katarzyna Hawryluk.Natomiast trzecia lokatę zajęła Aleksandra Piątek uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie.

Kolejne miejsca przypadły w udziale następującym osobom:

- czwarte miejsce – Justyna Wójcik – Liceum Ogólnokształcące w Janowie Lubelskim,

- piąte miejsce – Kinga Kuchta – I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie,

- szóste miejsce – Sylwia Szcząchor - Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju,

- siódme miejsce – Alicja Kleban – IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.

Najlepszy wynik spośród uczniów z naszego powiatu – piąte miejsce zajęła Kinga Kuchta z I LO w Krasnymstawie, która otrzymała z rąk wicestarosty Henryka Czernieja nagrodę specjalną.

Gospodarze konkursu uczniowie I LO w Krasnymstawie ze staropolską gościnnością zadbali o uczestników zmagań i ich opiekunów przygotowując na tę okazję smakowite własnoręczne wypieki oraz gorący poczęstunek, który bardzo się przydał po tak ogromnym wysiłku umysłowym. Większość uczestników zapewniała, że przyjedzie tu również za rok, aby powalczyć o zwycięstwo w konkursie.

Opracowanie: Sławomir Kamiński 
 


Podobne artykuły

Ortografia nie taka straszna – o zmaganiach konkursowych słów kilka

Uczniowie klas III-VI mieli okazję popisać się swoimi umiejętnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi. W czwartek 19 lutego najlepsi z nich uczestniczyli w Gminnym Konkursie Ortograficznym im. Mikołaja Reja, który odbywał się w naszej szkole po raz pierwszy. Konkurs składał się z dwóch części. Najpierw uczniowie pisali dyktando pt. „Siennica Różana – malownicza wieś i niezwykli ludzie”. Następnie rozwiązywali zadania ortograficzne. Nad całością czuwały p. Agnieszka Mróz i p. Monika Saluk. Panowała atmosfera skupienia i wytężonej pracy.

Komisja konkursowa  sprawdziła prace i wyłoniła zwycięzców. Dzień później podczas uroczystego apelu ogłoszono wyniki.

I miejsce zajął Maciej Borzęcki z klasy V

II miejsce – Izabela Bobel z klasy VI b

III miejsce – Oliwia Chadaj z klasy III

Wyróżnienia zdobyły Gabriela Cygańczuk z klasy VI b i Aleksandra Chadaj z klasy III.

Gminny Konkurs Ortograficzny odbył się pod patronatem Wójta Gminy Siennica Różana pana Leszka Proskury. Wspierał uczniów podczas zmagań konkursowych, a dzień później wręczył nagrody i dyplomy najlepszym. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki książkowe i dyplomy uczestnictwa. Jesteśmy dumni z naszych koleżanek i kolegów. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 24 lutego 2015
 

IX Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krasnymstawie

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”, to słowa, które stanowiły motto IX Powiatowego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się 27 lutego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krasnymstawie.

W roku bieżącym konkurs poetycki zdominowali uczniowie I Liceum ogólnokształcącego im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie, zajmując wszystkie nagrodzone miejsca wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Jak co roku uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów  mogli nie tylko przedstawić interpretację głosową wybranych utworów księdza Twardowskiego, ale także zaprezentować prace plastyczne, których inspiracją stały się wiersze poety .

Otwierając konkurs pani dyrektor Elżbieta Zadrąg  przywitała  zaproszonych gości: Janusza Szpaka Starostę Krasnostawskiego, panią Ewelinę Zając  z Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, dyrektorów szkół: p. Edytę Fidecką, p. Wojciecha Maślonę członków jury, nauczycieli i młodzież uczestniczącą w konkursie.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 10 marca 2015
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi