Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Piękny Jubileusz Marii Gleń
Dodano: Czwartek 11 czerwca 2015
 

Uroczysty jubileusz z okazji 50-lecia pracy Marii Gleń - krasnostawskiej poetki i twórczyni ludowej odbył się w dniu wczorajszym w Krasnostawskim Domu Kultury. Na ta uroczystość przybyła znaczna ilość zacnych gości wśród których nie zabrakło starosty Janusza Szpaka i wicestarosty Henryka Czernieja. Wspólnie złożyli Jubilatce serdeczne życzenia, wiązankę kwiatów i pamiątkowy album, dziękując za wszystkie lata twórczości, jak również za społeczną pracę w Radzie Muzeum Regionalnego.

Wcześniej pan Andrzej Leńczuk wraz z panią burmistrz Hanną Mazurkiewicz wręczyli w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego specjalna nagrodę z tej okazji.

Życzenia i kwiaty przekazało pani Marii wielu gości. Rodzina, przyjaciele, sąsiedzi i znajomi składali życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu pracy twórczej i życzyli energii oraz zdrowia na kolejne lata.

Pani Maria była ogromnie wzruszona. Przypomniała zebranym tylko jeden swój wiersz. Kilka innych można było usłyszeć w interpretacji muzycznej młodej wokalistki. Nie zabrakło ogromnych wycinanek, kwiatów, którymi tak lubi na co dzień otaczać się Jubilatka. Był także szampan i jubileuszowy tort. W gablotach zaprezentowano najwyższe odznaczenia i medale pani Marii oraz wiele publikacji, jakie się ukazały drukiem.

Maria Gleń urodziła się 2 września 1933 roku we wsi Zakręcie na przedmieściu Krasnegostawu, gdzie mieszka do chwili obecnej. W czasie wojny straciła ojca, matkę i babkę. Od 11 roku życia wychowywała się u ciotek, zarabiając na utrzymanie ciężką pracą. Kosztem wielu wyrzeczeń ukończyła 7 klas szkoły podstawowej. Już jako 12-letnia dziewczynka układała sobie wiersze i piosenki. Później przyszedł czas na ich zapisanie. Mając 16 lat wyszła za mąż za byłego partyzanta Armii Ludowej.

Pani Maria jest znana jako poetka ludowa (w dorobku twórczym ma wydanych 5 tomików wierszy), napisała „Bajki kolorowanki” oraz słowa do pieśni kościelnej w rocznicę Cudu Lubelskiego „Modlitwa do Madonny”. Tworzy wycinanki (jej prace znajdują się w 12 krajach), jest popularyzatorką folkloru oraz animatorką kultury. Jej wiersze zostały zamieszczone prawie we wszystkich antologiach poezji ludowej, a także w wielu czasopismach regionalnych i ogólnopolskich. Uczestniczyła w Festiwalach Folklorystycznych w Kazimierzu, w Zielonej Górze, Płocku, w Zamościu czy Cepeliadzie w Warszawie.
Poezja Marii Gleń jest przepełniona zadumą, powagą i refleksją nad pięknem wiejskiego krajobrazu, poczuciem nierozerwalnego związku z naturą, z ziemią. Większość wierszy Marii Gleń to utwory poświęcone rodzinnej wsi, natura staje się często głównym bohaterem utworu, poetka powierza jej swoje najbardziej intymne uczucia, zespala się z nią, traktuje jak kogoś bliskiego. Pisze erotyki, rzadko spotykane u twórców ludowych. Próbuje też pisać fraszki i legendy, umiejętnie wykorzystując miejscową gwarę. Świadectwem popularności są prowadzone przez nią kroniki : 6 tomów formatu A4 zapełnione wpisami odbiorców jej poezji, uczestników spotkań autorskich, sympatyków. Poetka odwiedziła mieszkańców ponad sto miejscowości : wsi, miast i miasteczek w kraju i za granicą. Twórczość pani Marii omówiona została w trzech pracach magisterskich, powstałych na UMCS w Lublinie, a także pracy uczennicy klasy VIII napisanej w ramach konkursu, za którą otrzymała pierwsze miejsce.

Całe dorosłe życie była aktywna społecznie : pełniła kilkanaście ważnych funkcji – była między innymi radną, wiceprzewodniczącą Rady Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowej w Krasnymstawie, członkiem Rady SOP w Lublinie, sołtysem w Zakręciu (3 kadencje), działaczem, kontrolerem i członkiem Zarządu Wojewódzkiego Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej.

Założyła na Zakręciu Związek Młodzieży Wiejskiej oraz Koło Gospodyń Wiejskich, któremu przewodniczyła przez 17 lat. Uczestniczyła w Narodowym Spisie Powszechnym oraz w Krajowym Kongresie Kultury Wsi. Pełniła obowiązki opiekuna społecznego oraz ławnika w sądzie. Przez wiele lat współpracowała z kapelą ludową w Małochwieju Dużym, pracowała aktywnie w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej, w Klubie Kobiet przy KDK. Założyła i przez 30 lat była prezesem Klubu Twórców Ludowych , a przez trzy kadencje wiceprezesem Zarządu Głównego STL. Należy do grona założycieli audycji Polskiego Radia „Kiermasz pod kogutkiem”, której przez długie lata była korespondentem.
Za zaangażowanie i aktywność społeczną otrzymała wiele odznaczeń, nagród i ponad sto dyplomów. Najważniejsze z nich : „Order Serca-Matkom Wsi”, Brązowy Krzyż zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Nagroda im Jędrzeja Cierniaka za popularyzację obrzędów ludowych, dyplom za uczestnictwo w Międzynarodowym Przeglądzie Wycinanki, dyplom za udział w Wielkim Bostońskim Konkursie Poetyckim ‘94 poświęcony postaci pułkownika Kuklińskiego, dyplom Prezesa Zarządu Polskiego Radia za długoletnia twórczą z „Kiermaszem pod kogutkiem”, dyplom Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej, Nagroda im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, odznaka honorowa „Za zasługi dla Lubelszczyzny”, odznaka „Złote Karpie” za zasługi dla miasta Krasnystaw. Dzięki zaletom swojego pisarstwa pani Maria była wyróżniana także nagrodami literackimi : w Gardzienicach, w Lublinie, w konkursie poetyckim na utwór religijny podczas III Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Lubelskiej, w Konkursie Literackim im. J. Pocka, otrzymywała także wyróżnienia w Konkursach Poetyckich im. Sabiny Derkaczewskiej. Od kilku kadencji piastuje społecznie funkcję członka Rady Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, dla którego Starostwo Powiatowe jest jednostką prowadzącą.

Opracowanie i zdjęcia: Sławomir Kamiński

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Lipiec 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi