Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Przegląd Twórczości Ludowej w KDK

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na finał „Przeglądu Twórczości Ludowej 2019”, który odbędzie się 23 października o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej KDK. Na program wydarzenia złożą się: rozstrzygnięcie Konkursu na Sztukę Ludową, rozstrzygnięcie Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, otwarcie wystawy, a także promocja dwóch wydawnictw: Folderu Pokonkursowego oraz Katalogu Twórców Ludowych i Rękodzielników. Wydarzenie uświetni koncert zespołu Jarzębina. Realizację Przeglądu dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.   

„Przegląd Twórczości Ludowej 2019” to składające się z kilku elementów wydarzenie popularyzujące sztukę ludową wywodzącą się terenu województwa lubelskiego. W jego ramach odbył się już w sierpniu br. „Kiermasz Twórczości Ludowej”. Celem przeglądu jest popularyzacja poezji i wytworów sztuki ludowej, dokumentacja zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej oraz integracja środowiska artystycznego. Do konkursów stanowiących jego zasadniczą część, zgłoszono kilkadziesiąt prac wykonanych przez twórców działających na terenie Lubelszczyzny. Najlepsze zostaną nagrodzone w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, wycinankarstwo oraz plastyka obrzędowa i zdobnicza. Wyboru najciekawszych prac dokona profesjonalne jury. Podziwiać je można będzie podczas wystawy pokonkursowej w Galerii KDK, jak również w bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd. Sylwetki twórców ludowych i rękodzielników zostaną przedstawione w odrębnym katalogu.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 21 października 2019
 

Spektakl - Trzy ćwierci do śmierci w Krasnymstawie

Dnia 27 października 2019 r. o godz. 18:00 zapraszamy na trzeci spektakl w ramach programu „Teatr Polska”, na scenie Krasnostawskiego Domu Kultury wystąpi Poznańska Fundacja Artystyczna ze spektaklem „Trzy ćwierci do śmierci”

Jest to monodram lalkowy inspirowany opowieściami z Supraśla, zebranymi i opracowanymi przez Wojciecha Załęskiego w zbiorze „Hecz precz stała się rzecz” oraz książką „Po trochu” Weroniki Gogoli. Wszystko zaczęło się od prababki Weroniki, która przeniosła Śmierć przez rzekę i w ten sposób zapewniła kobietom w swojej rodzinie długowieczność. Jest to jednak dar problematyczny. Bohaterka pragnie zakończyć swój zbyt długi żywot. Wcześniej jednak musi dokonać rachunku sumienia. Czy ciąży na niej przekleństwo złych ludzi? A może sama odpowiada za swoje nieszczęście? Czy ktoś przyjdzie jej z pomocą? Spektakl zrealizowano dzięki stypendium artystycznemu „Młodzi Twórcy” Prezydenta Miasta Białegostoku. Lalka została wykonana przez Karolinę Martin podczas warsztatów „Laboratory of creation body-puppets” z Natachą Belovą.

Spektakl zdobył następujące nagrody:
- II miejsce oraz Nagroda Publiczności, Festiwal Teatrów Niezależnych Garderoba w Warszawie.
- „Złota podkowa pegaza”, XV Międzynarodowe Spotkania z monodramem w Suwałkach.
- Nagroda Jury, 6. Ogólnopolski Festiwal Monodramów MONOfest w Łodzi.
- Nagroda Rady Artystycznej – statuetka „Strzała Północy 2018”, Nagroda Główna publiczności oraz Nagroda Dyrektora Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie - 6. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – „Debiuty Strzała północy 2018”.

Obsada: Babucha - Karolina Martin. Animacja materiału, śpiew - Zofia Straczycka, Magdalena Słowik

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 21 października 2019
 

Powiat krasnostawski i jego mieszkańcy 1939 - 1945

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

 zaprasza na otwarcie wystawy

Powiat krasnostawski i jego mieszkańcy 1939 - 1945

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

17 października 2019 r. o godz. 14.00

 w siedzibie Muzeum

Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 16 października 2019
 

Czy atmosfera jest cudowna?

Mogli się o tym przekonać  goście, którzy przybyli do Biblioteki Powiatowej na kolejne spotkanie z cyklu „Z Nestorem do Gwiazd”. 10 października 2019 r. niestrudzony pasjonat astronomii Wiesław Krajewski, prezes Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, opowiedział o atmosferze ziemskiej. Obecność atmosfery i jej skład mają istotny wpływ na życie na Ziemi. Atmosfera chroni organizmy żywe Ziemi przed częścią wysokoenergetycznego promieniowania elektromagnetycznego i cząstkami promieniowania kosmicznego. Atmosfera ziemska to powłoka gazowa otaczająca Ziemię będąca najbardziej zewnętrzną częścią powłoki ziemskiej. Za dolną granicę atmosfery uważa się poziom morza oraz zwierciadło wód gruntowych na lądach. Górna granica jest trudna do określenia. Umownie przyjmuje się wysokość 2000 km jako granicę meteorologiczną atmosfery. Atmosfera ma budowę warstwową. Podział na warstwy związany jest głównie ze zmianami temperatury powietrza wraz ze wzrostem wysokości. Najniższą warstwą jest Troposfera, w której skupia się 80% masy powietrza oraz prawie cała para wodna. W warstwie tej zachodzą procesy, które kształtują pogodę i klimat na powierzchni Ziemi, następną warstwą jest Stratosfera, Mezosfera, Termosfera, Egzosfera, Jonosfera i najwyżej położona Przestrzeń kosmiczna. Azot, tlen i argon to składniki atmosfery ziemskiej, które zajmują 99,96 % w jednostce objętości powietrza, inne składniki to: dwutlenek węgla, para wodna, neon, hel, kryptom, wodór, ozon.  Kolor nieba i znajdujące się na nim chmury zależą od kilku zjawisk optycznych. Atmosfera ma różną gęstość i temperaturę, w związku z tym światło załamuje się i przybiera różne barwy. Obłoki srebrzyste to popularne chmury mezosferyczne. Są rzadko obserwowane, ponieważ można je dostrzec niekiedy tylko o zmierzchu, kiedy Słońce jest 6-16 stopni nad horyzontem.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 16 października 2019
 

Wieczorek przy mikrofonie w KDK

Dnia  8 Listopada  2019 r. o godzinie 20:00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się koncert z trasy po Lubelszczyźnie zespołu  „Wieczorek przy Mikrofonie Bend” oraz Kabaretu „PKS”. Bilety w cenie 20 zł w październiku i 30 zł w listopadzie do kupienia w kasie KDK oraz na stronie www.bilety.krasnystaw.pl

„Wieczorek przy Mikrofonie Bend” – to lubelska formacja muzyczna, która powstała w styczniu 2018 roku, dzięki inicjatywie Marka Wieczorka, a pomysłodawcą nazwy dla grupy był Krzysztof Rogowski. Skład zespołu jest zmienny i zależy od programu jaki wykonuje na scenie ( akustyczny czy rockowy) . Zazwyczaj osoby, które tworzą formację to muzycy sesyjni, występujący w kapelach funkcjonujących w Lublinie, nauczyciele muzyki czy multiinstrumentaliści zmieniający się w zależności od charakteru koncertu. Pierwszy koncert kapeli odbył się 25 kwietna 2018 roku podczas programu telewizyjnego nagrywanego w Lubelskim klubie „Luz Bluz” prowadzonego przez znakomitego muzyka i legendy zespołu Budka Suflera, Romualda Lipko. W pierwszym składzie, który grał wersje akustyczne utworów byli: Krzysztof Rogowski klarnet i saksofon; Michał Lewartowicz - gitara; Szczurix Kowalski kontrabas; Marek Fedor – instrument perkusyjne; Dąbrowska Aleksandra - chórki. W wyżej wymienionym gronie zespół nagrał w sierpniu ubiegłego roku debiutancką płytę pod tytułem „Niczyj ja jestem”. Autorem muzyki i słów wszystkich utworów na płycie jest Marek Wieczorek a aranżacje akustycznych wersji stworzyli Krzysztof Rogowski i Michał Lewartowicz. Płyta została wydana 25 kwietnia 2019 roku w nakładzie 4000 egzemplarzy.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 16 października 2019
 

Na Akord w KDK

Dnia 19 października 2019 r. o godz. 16.00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się siódma już edycja Okazjonalnego Przeglądu Akordeonistów „Na Akord”. Przed krasnostawską publicznością zaprezentują się wirtuozi akordeonu związani z Lubelszczyzną. Gwiazdą imprezy będzie Crazy Accordion Trio.

Celem przeglądu „Na Akord” jest propagowanie akordeonu, jako instrumentu koncertowego, wykorzystywanego zarówno w muzyce klasycznej jak i we wszelkich odmianach muzyki rozrywkowej. Misją imprezy jest integracja muzyków grających na tym popularnym niegdyś instrumencie, przybliżenie jego historii i tradycji muzykowania w naszym regionie. Jest to okazja do odkrycia na nowo tego „ludowego” instrumentu i ukazania jego wszechstronnych możliwości, wykraczających poza stylizowaną muzykę ludową. Tradycją stało się, że w imprezie obok amatorów występują profesjonaliści. Taka sytuacja stwarza możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy mistrzami a początkującymi adeptami sztuki akordeonowej.

Popisy uczestników przeglądu zwieńczy koncert tria akordeonowego Crazy Accordion Trio - czyli uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, klasy akordeonowej. Zespół powstał w wyniku ogromnego zamiłowania do muzyki, oraz chęci rozpowszechniania akordeonu, tak by złamać stereotyp kojarzący się z instrumentem wiejskim. W skład zespołu wchodzą Marcin Wilk, Piotr Wilk oraz Paweł Murzyn. Podczas koncertów tria można usłyszeć utwory muzyki klasycznej, współczesnej jak i filmowej, m.in. Motion Trio, Yann Tiersen, F.Chopin, The Beatles oraz artystów muzyki popularnej jak np.: Avicii, Ed Sheeran, Adele i wiele innych. Według członków tria muzyka jest najlepszym językiem do poruszenia ludzkich serc, dlatego chcą dać odczuć odbiorcom brzmienia, w które wkładają całe serce. Podczas występów tworzą swój własny muzyczny świat, a sam dźwięk sprawia, że rozumieją się bez słów.

Okazjonalny Przegląd Akordeonistów „Na Akord” podsumujemy wspólnym muzykowaniem i potańcówką w Sali Konferencyjnej KDK.

Po koncercie, około godz. 18:00 w Sali Widowiskowej odbędzie się aukcja charytatywna „Łazienka dla Kacperka”

Organizatorem Okazjonalnego Przeglądu Akordeonistów „Na Akord” jest Krasnostawski Dom Kultury. Wstęp wolny!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 16 października 2019
 

Czy atmosfera jest cudowna?

W czwartek 10 października o godz. 18:00

zapraszamy

do Biblioteki Powiatowej na kolejne spotkanie z cyklu

„Z Nestorem do gwiazd”.

Tym razem tematem przewodnim spotkania będzie atmosfera.

Wiesław Krajewski, jak zwykle w niebanalny i ciekawy sposób opowie

podczas prelekcji  i prezentacji multimedialnej o „Cudownej atmosferze”.

Następnie będziemy obserwować październikowe niebo przez teleskop.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 07 października 2019
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Październik 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi