Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Zmarł mjr dr Ryszard Maleszyk

Z przykrością informujemy, że zmarł nasz przyjaciel mjr dr Ryszard Maleszyk. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 16 czerwca 2018 r. o godz. 13:00 w kościele Matki Bożej Pocieszenie w Krasnymstawie.
Ryszard Maleszyk był doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, emerytowanym funkcjonariuszem Służby Więziennej, Dyrektorem Aresztu Śledczego w Krasnymstawie, Dyrektorem Zakładu Karnego w Zamościu, pracownikiem Krasnostawskiego Domu Kultury, członkiem Rady Muzealnej przy Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu. Doktorat napisał z zakresu historii, nt. „Plany wojenne Austro-Węgier przeciwko Rosji i ich realizacja w latach 1914-1915”. Autor blisko 40 publikacji naukowych z zakresu historii wojskowości głównie I wojny światowej, historii ziemi krasnostawskiej oraz historii więziennictwa. Autor monografii — Dzieje Gminy Krasnystaw w Latach 1864-2014. Prowadził comiesięczne spotkania pt. "Z archiwum IPN" i "Z archiwum Histrorii".

Od 2014 roku współpracował z Lokalną Organizacją Turystyczną "Krasnystaw - Wrota Roztocza". Między innymi układał pytania oraz prowadził prelekcje historyczne w grach miejskich: II Gra miejska "Śladami historii", III Gra miejska "Śladami historii Sobieskich", IV Gra Miejska "Straż Pożarna w Krasnymstawie - historia i teraźniejszość", V Gra Miejska "Krasnystaw w czasie II Wojny Światowej" oraz VI Gra Miejska - "Krasnostawskie drogi do niepodległości". 

Miasto i Powiat Krasnostawski odczują bardzo dużo stratę po nagłej i nieoczekiwanej śmierci mjr dr Ryszarda Maleszyka. Był znakomitym historykiem i regionalistą, wspaniałym, uczynnym i pogodnym człowiekiem, dobrym kolegą i przyjacielem. Każda prelekcja historyczna była prowadzona z pasją. Zawsze w razie potrzeby można było liczyć na jego pomoc. Miał dużo planów i wizji dalszej naukowej pracy. Pozostawił w zaawansowanym stadium niedokończone działa: monografię Miasta Krasnystaw oraz dzieje KGW na ziemiach Powiatu Krasnostawskiego.

Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci mjr dr Ryszard Maleszyka przesyłają członkowie i Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej "Krasnystaw - Wrota Roztocza".

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 13 czerwca 2018
 

Spotkanie z prof. Zofią Zarębianką oraz prof. Pawłem Śpiewakiem

Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Marzena M. Podkościelna zapraszają 15 czerwca o godz. 18.00 do siedziby bibliotreki na spotkanie z prof. Zofią Zarębianką oraz prof. Pawłem Śpiewakiem.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 13 czerwca 2018
 

IV Ogólnopolska Noc Bibliotek w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie.

Biblioteka Powiatowa w Krasnymstawie była jedną z 1857 Bibliotek, które włączyły się w ogólnopolską akcję. 9 czerwca 2018r. goście, którzy przybyli do Biblioteki  uczestniczyli w wernisażu malarstwa i promocji nowego 44. numeru czasopisma  „Nestor”.  Chełmianka  Monika Wolszczak zaprezentowała na wystawie 34 krajobrazy i  martwe natury malowane olejem na płótnie.  Artystka jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie oraz członkiem Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych w Lublinie.  Zawodowo pracuje jako wychowawca – terapeuta w Zespole Socjoterapii w Chełmie.Swoje malarstwo prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W czasie wernisażuartystka mówiła, że „obrazy to muzyka jej duszy”. Zebrani dziękowali jej za moc  pozytywnych doznań artystycznych i magiczne obrazy. Gratulacje malarce złożył też Sławomir Kamiński, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie.  Wystawę malarstwa można oglądać w Galerii Collegiata Biblioteki do 15 lipca br.

Następnie Andrzej Misiura, redaktor naczelny, zaprezentował najnowszy 44. numer Czasopisma Artystycznego „Nestor”. O swoich artykułach mówiło kilku autorów, między innymi: Lucjan Cimek, Ewa Magdziarz, Leszek Janeczek, Elżbieta Kmieć. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 13 czerwca 2018
 

Wernisaż poplenerowy

Stowarzyszenie Twórców Kultury "Paleta" zaprasza 13 czerwca o godz. 13.00 do Dworku Starościańskiego na Wernisaż Poplenerowy. 

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 13 czerwca 2018
 

Seminarium - Rękodzieło i Produkty Lokalne Sposobem na Biznes

Fajsławice, Starostwem Powiatowym w Krasnymstawie oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice w ramach operacji pt. ,,Współpraca i współdziałanie na rzecz poprawy życia mieszkańców wsi” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

zaprasza na

Seminarium  ,,Rękodzieło i Produkty Lokalne Sposobem na Biznes”

Data: 29.06.2018 r, godz. 9.30-15.00

Miejsce: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5 A, 22-300 Krasnystaw

Program w załączeniu.

 oraz

Bezpłatne Warsztaty Rękodzielnicze i Kulinarne

Data: 29.06 – 01.07.  2018 r

Miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janiny Doroszewskiej w Krasnymstawie, ul. PCK 2,  22-300 Krasnystaw

Program warsztatów i warunki uczestnictwa w załączeniu.

Zapraszamy również na stronę internetową Festiwalu www.tworczozakreceni.eu celem zapoznania się z pozostałą bogatą ofertą warsztatów komercyjnych i imprez towarzyszących.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 07 czerwca 2018
 

Konkurs - Legendy ziemi krasnostawskiej

W Bibliotece Powiatowej rozstrzygnięto konkurs „Legendy ziemi krasnostawskiej”.

Dnia 6 czerwca 2018r. do Biblioteki przybyło liczne grono dzieci, nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół, zaproszonych na rozstrzygnięcie XV edycji powiatowego  konkursu literacko-plastycznego „Legendy ziemi krasnostawskiej”

Jury w składzie: Agnieszka Żuk-Słabek, Eliza Nesteruk, Dorota Korkosz oceniło 142 prac uczniów klas IV nadesłanych z 14 szkół podstawowych powiatu krasnostawskiego.

Dyrektor biblioteki Elżbieta Patyk powitała zebranych, podziękowała dzieciom za ich prace literackie i plastyczne, pogratulowała nagrodzonym i wyróżnionym. Ciepłe słowa skierowała do nauczycieli i rodziców, dziękując za pomoc w realizacji konkursu.

Kilka piosenek zaśpiewały Hania Lisowska i Zuzia Chrząszcz z pracowni muzycznej  Młodzieżowego Domu Kultury. Następnie ogłoszono wyniki konkursu. Dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Powiat Krasnostawski wręczał dzieciom Sławomir Kamiński, Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego.

W kategorii literackiej dzieci pisały własną legendę.

1 nagrodę otrzymał  Paweł Kapuśniak „Legenda o Krasnym i Niemnicu”. SP nr 4 w Krasnymstawie.

2 nagrodę otrzymała Antonina Jabłońska „Legenda o chmielu”. SP nr 4 w Krasnymstawie.

3 nagrodę otrzymały  Dominika Gadomska „Legenda o Niemienicach”. SP nr 3 w Krasnymstawie i Amelia Pakuła „Legenda o Wierzchowinie”. SP w Chłaniowie.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 07 czerwca 2018
 

IV Ogólnopolska Noc Bibliotek - promocja 44. wydania Czasopisma Artystycznego NESTOR

Powiatowa Biblioteka Publicznaw Krasnymstawie
zaprasza  na
IV Ogólnopolska Noc Bibliotek
Dnia 9 czerwca 2018r.( sobota) godzina 16.00

W programie:
Wystawa malarstwa Moniki Wolszczak
oraz promocja
44. wydania Czasopisma Artystycznego „NESTOR”

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 06 czerwca 2018
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Czerwiec 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi