Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Koncert Świąteczny w KDK
Dodano: Piątek 07 stycznia 2022
 

Dnia 27 grudnia 2021 r. w Sali Widowiskowej KDK odbył się Koncert Świąteczny w ramach wydarzenia „Tradycyjne Boże Narodzenie” organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Urzędu Miasta Krasnystaw. Patronat nad wydarzeniem objęli Robert Kościuk Burmistrz Krasnegostawu i Katarzyna Saks Dyrektor NIKiDW.  W Koncercie zaprezentowały się Zespół Kolędniczy „Herody” z Łazor, Kapela Wojciechowska z Wojciechowa oraz działający w KDK - Zespół „Amicus”.

Jako pierwszy wystąpił Zespół Kolędniczy z Łazor działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Harasiukach. Powstał w 1985 roku, a jego założycielami byli Janusz Kusz i Adolf Mucha. Zespół kolęduje głównie na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Regularnie bierze udział w konkursach i przeglądach widowisk kolędniczych. Ostatnie osiągnięcia zespołu to: nagroda „Złoty Toruń” na Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej (2020), I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i Grup Kolędniczych w Lublinie (2020, 2021), III miejsce w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej (2021). Zespół wystąpił 15 osobowym składzie i w znakomitym stylu pokazał tradycyjne widowisko zwane „Szczodrakami lub Herodami”, angażując przy tym zgromadzoną na sali publiczność.

Kolejnym wykonawcą była Kapela Wojciechowska z Wojciechowa, która powstała w oparciu o tradycję ludowego muzykowania i brzmienie orkiestr dętych. Pierwszy skład wojciechowskich muzykantów, w formule szerszej niż skrzypce z bębenkiem jednostronnym, uformował się w 1926 roku. Obecnie tworzą ją: Stanisław Mirosław (baraban), Leszek Mirosław (klarnet, saksofon), Andrzej Kędzierski (trąbka) i Leszek Iwaniak (harmonia, puzon). Kapela uczestniczy w życiu kulturalnym kraju, tworząc oprawę muzyczną uroczystości na wszystkich szczeblach samorządu. Zespół gościł m.in. na Dożynkach Prezydenckich, reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Instrumentalnego w Wilnie czy wielokrotnie uczestniczył na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (laureat Brązowej, Srebrnej i Złotej Baszty). Repertuar wojciechowskich muzyków stanowią tradycyjne z Powiśla Lubelskiego: oberki, polki, podróżniaki, sztajerki, sztajery - mazury, walczyki. Na koncercie w Krasnymstawie usłyszeliśmy tradycyjne polskie kolędy w ludowym wykonaniu.

Na koniec wystąpił Zespół wokalny „Amicus”, który powstał w 2004 roku, a od 2017 roku działa w Krasnostawskim Domu Kultury pod kierownictwem Moniki Pohl. W tym okresie wziął udział w ponad 200 koncertach w Polsce i zagranicą. Otrzymał szereg nagród na festiwalach i przeglądach. Młodzi wokaliści wystąpili w 14 osobowym składzie i zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy.

Podczas koncertu widzowie mogli usłyszeć tradycyjne polskie kolędy i poznać obrzędy ludowe. Koncert został bardzo dobrze przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Zarówno Dyrektor KDK, jak i Burmistrz Krasnegostawu podziękowali za wsparcie finansowe NIKiDW. Specjalne słowa uznania skierowano w stronę Pani Katarzyny Saks – Dyrektor NIKiDW.
 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2022
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi