Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Jarmark Bożonarodzeniowy za nami…
Dodano: Czwartek 23 grudnia 2021
 

Dnia 19 grudnia 2021 r. w krasnostawskim Rynku odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy w ramach wydarzenia „Tradycyjne Boże Narodzenie” organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury i Urząd Miasta Krasnystaw przy wsparciu finansowym Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, pod patronatem Burmistrza Krasnegostawu Roberta Kościuka.

Na Jarmarku zaprezentowało się 16 wystawców - twórców ludowych i koła gospodyń wiejskich. Mimo niesprzyjającej pogody Jarmark odwiedziło bardzo dużo osób, które mogły kupić ozdoby, pierniki, ciasta i przeróżne dekoracje świąteczne.

Jarmark rozpoczął się od rozstrzygnięcia konkursu „Tradycyjne Ozdoby Bożonarodzeniowe” 2021, w którym wzięło udział 25 uczestników, a Jury w składzie: Paweł Onochin (Przewodniczący – STL), Katarzyna Ufniarz (STL), Mateusz Soroka (Muzeum Regionalne w Krasnymstawie) przyznało nagrody w trzech kategoriach: Tradycyjne Ozdoby Choinkowe, Tradycyjne Łańcuchy Choinkowe, Stylizowane Ozdoby Bożonarodzeniowe. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W kategorii: Tradycyjne Ozdoby Choinkowe

I Nagroda – Katarzyna Wrońska

II Nagroda – Janina Wesołowska

III Nagroda – Marta Dolepska

Wyróżnienie – Małgorzata Bandosz

W kategorii: Tradycyjne Łańcuchy Choinkowe

I Nagroda – Janina Wesołowska

II Nagroda – Jolanta Czwalik

III Nagroda – Kazimiera Jasińska

Wyróżnienie – Joanna Pawełczak

W kategorii: Stylizowane Ozdoby Bożonarodzeniowe

I Nagroda – Marta Dolepska

II Nagroda – Małgorzata Kurzępa

III Nagroda – Krystyna Boruchalska

Wyróżnienie – Monika Winnicka

Pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe laureatom wręczyli Robert Kościuk – Burmistrz Krasnegostawu, Renata Stangryciuk – Sekretarz Miasta Krasnystaw i Damian Kozyrski – Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.

Organizatorzy dziękują Pani Katarzynie Saks Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za wsparcie finansowe wydarzenia „Tradycyjne Boże Narodzenie”.

Natomiast zaraz po świętach, w dniu 27 grudnia o godz. 17:00 w Krasnostawskim Domu Kultury odbędzie się Koncert Świąteczny, podczas którego wystąpią: Zespół Kolędniczy „Herody” z Łazor, Kapela Wojciechowska z Wojciechowa oraz działający w KDK - Zespół „Amicus”. Widzowie będą mogli usłyszeć tradycyjne polskie kolędy i poznać obrzędy ludowe.

Zespół Kolędniczy z Łazor działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Harasiukach. Powstał w 1985 roku. Jego założycielami byli Janusz Kusz i Adolf Mucha. Zespół kolęduje głównie na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Regularnie bierze udział w konkursach i przeglądach widowisk kolędniczych. Ostatnie osiągnięcia zespołu to: nagroda „Złoty Toruń” na Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej (2020), I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i Grup Kolędniczych w Lublinie (2020, 2021), III miejsce w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej (2021). Skład zespołu stanowią: Janusz Kusz (Żyd), Józef Kusz (Herod),  Józef Cudziło (Dziad), Józef Krasny (Kapitan), Artur Siek (Feldmarszałek), Michał Ryczko (Anioł), Dawid Paszko (Żołnierz), Rafał Kusz (Żołnierz), Przemek Przytuła (Śmierć), Arek Przytuła (Diabeł), Tadeusz Papież (Kapela), Jan Gumiela (Kapela).

Kapela Wojciechowska powstała w oparciu o tradycję ludowego muzykowania i brzmienie orkiestr dętych. Pierwszy skład wojciechowskich muzykantów, w formule szerszej niż skrzypce z bębenkiem jednostronnym, uformował się w 1926 roku. Obecnie tworzą ją: Stanisław Mirosław (baraban), Leszek Mirosław (klarnet, saksofon), Andrzej Kędzierski (trąbka) i Leszek Iwaniak (harmonia, puzon). Kapela uczestniczy w życiu kulturalnym kraju, tworząc oprawę muzyczną uroczystości na wszystkich szczeblach samorządu. Zespół gościł na Dożynkach Prezydenckich w Spale / Warszawie, reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Instrumentalnego „Griežynė” w Wilnie czy wielokrotnie uczestniczy na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (laureat Brązowej, Srebrnej i Złotej Baszty). Repertuar wojciechowskich muzyków stanowią tradycyjne z Powiśla Lubelskiego: oberki, polki, podróżniaki, sztajerki, sztajery - mazury, walczyki.

Krasnostawski zespół wokalny „Amicus” powstał w 2004 roku.

W tym okresie wziął udział w ponad 200 koncertach w Polsce i zagranicą. Otrzymał szereg nagród na festiwalach i przeglądach. Od 2017 roku „Amicus” działa przy Krasnostawskim Domu Kultury i jest prowadzony przez Monikę Pohl. Zespół jest autorem cieszącego się dużym uznaniem publiczności musicalu „Kraina lodu w Krasnymstawie”. Śpiewa w nim m.in. finalista programu The Voice Kids – Bartek Żurek.

Wydarzenie „Tradycyjne Boże Narodzenie” finansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Partnerami wydarzenia są: Miasto Krasnystaw, Stowarzyszenie Twórców Ludowych - Odział Krasnostawski oraz Klub Twórców Ludowych działający w KDK. Patronat nad wydarzeniem objęli: Robert Kościuk – Burmistrz Krasnegostawu i Katarzyna Saks – Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

„Tradycyjne Boże Narodzenie” odbędzie się z zachowaniem aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie KDK. 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2022
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi