Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Palinocka 2019
Dodano: Niedziela 09 czerwca 2019
 

„Palinocka pod Światowidem – Sobótki Krasnostawskie 2019” to pełne magii, najbardziej klimatyczne wydarzenie kulturalne na Lubelszczyźnie. Wiosna zmierza ku końcowi, nieuchronnie zbliża się czas przesilenia letniego i najkrótsza noc w roku! Z tej okazji Stowarzyszenie Pod Napięciem oraz Krasnostawski Dom Kultury zapraszają 15 czerwca już o godzinie 15:00 na tradycyjne „Sobótki”.

Na program „Palinocki” złożą się koncerty, staropolskie zabawy, widowiska obrzędowe oraz warsztaty. Zagrają dla Was Sosnowski (godz. 19:30), Joryj Kłoc (godz. 22:00) – na dużej scenie oraz Kumpel Blues na małej. Jak co roku rozpalimy ogniska, przy których zabawa potrwa aż do białego rana. Tradycyjnie będziemy puszczać wianki i wspólnie poszukamy kwiatu paproci. Fireshow, liczne konkursy, przysmaki przyrządzone na podstawie starodawnych receptur, wprost od Szeptunki, stanowiska z unikalnymi wytworami lokalnego rękodzieła, słowiańskie mity i wróżby – to tylko część wszystkich atrakcji, zaplanowanych dla Was na tę wyjątkową noc. Podczas tegorocznej edycji odbędą się bowiem również warsztaty, wykłady i pokazy: kulinarne, rzeźbiarskie, plastyczne, taneczne, teatralne czy wokalne. W ich wyniku wszyscy chętni śmiałkowie zdobędą nowe, niepowtarzalne umiejętności i sprawności.

W 2019 roku Krasnystaw obchodzi swoje 625 urodziny, dlatego motywem przewodnim naszej imprezy będzie legenda o Szczeku - założycielu miasta! Dzięki wsparciu Santander Bank Polska zapewniamy strefę zabaw dla dzieci, otwartą od 15:00. O tej godzinie rozpoczną się również warsztaty, pokazy i wykłady. Szczegółowy program części wieczornej opublikujemy już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszego facebookowego profilu, gdzie na bieżąco będą pojawiać się informacje o kolejnych wydarzeniach w ramach tegorocznej „Palinocki”.

15 czerwca 2019 - czas legend, mitów, starosłowiańskich zabaw i obrzędów. Jedyna taka noc w roku! Przyjdź, razem podążymy śladami dawnych Słowian, stworzymy staropolską wioskę i wcielimy się w naszych przodków, bawiąc się jak oni. Stań się częścią najbarwniejszego widowiska w okolicy. Dołącz do nas! Zapraszamy! Przy wjeździe na Zaułek Nadrzeczny powita Was Światowid, a drogę wskażą Świetla!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna 2019”.

„Palinocka” jest apolityczna i nie ma charakteru religijnego. Skupiamy się na walorach edukacyjnych, historycznych i kulturalnych. Głównym celem inicjatywy jest upowszechnienie w sposób przyjazny, zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom, wiedzy o tradycyjnej obrzędowości ludowej. Ponadto chcemy przyczynić się do popularyzacji, ochrony i dokumentacji autentycznych, często zapomnianych zjawisk, wytworów, obyczajów wywodzących się lub inspirowanych kulturą tradycyjną związaną z Krasnymstawem i jego regionem etnograficznym.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Wrzesień 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi