Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Promocja książki Ks. Henryka Kapicy - W mocy krzyża
Dodano: Niedziela 12 maja 2019
 

 Ks. Henryk Kapica od 18 lat jest proboszczem parafii p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. W latach 1975-1981 zakładał  parafię Podwyższenia Krzyża Św. w Rejowcu Fabrycznym i budował tam kościół. Dnia 7 maja w czasie promocji książki w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie mówił, że jej napisanie zostało zainspirowane przez dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej. Dokumenty  wykorzystane w publikacji są źródłem historii związanej z powstaniem parafii w Rejowcu Fabrycznym. Są one także świadectwem zmagania księdza i wspólnoty wiernych z systemem totalitarnym, w którym nie było miejsca na wiarę i Boga. Autor traktuje publikację jako hołd i dziękczynienie wobec tych, którzy wspólnie z nim tworzyli dziej Parafii i Miasta.  W zasobach Służb Bezpieczeństwa znalazło się ponad 100 dokumentów skierowanych przeciwko księdzu, raportów samych pracowników SB i donosicieli, które zostały zniszczone pod koniec PRL-u przez Wydział Spraw Wewnętrznych. Kilka z nich ocalało i znalazło się w publikacji, jak np. postanowienie z 1986 r. o zastrzeżeniu wyjazdu Ks. Kapicy do wszystkich krajów świata.

Bezcenna wartością, która zrodziła się przy staraniach o budowę kościoła  było ożywienie życia religijnego, integracja społeczna i duchowa. Dlatego też książka zawiera kronikę parafii w Rejowcu Fabrycznym w latach 1994-2001, czyli do końca pobytu autora na stanowisku proboszcza parafii oraz „Słownik ludzi zaangażowanych w budowę kościoła i tworzenie nowej parafii”. Natomiast druga część zawiera okruchy z historii Rejowca Fabrycznego, które autor zdobył sięgając do różnych źródeł. Wspomnieniom księdza Kapicy towarzyszyła prezentacja zdjęć, jakie znalazły się w książce. Można też było otrzymać dedykację autora.

List gratulacyjny skierowany do ks. Henryka od Poseł Teresy Hałas odczytał Mirosław Księżuk, a kwiaty przekazała Katarzyna Bojarska. Podziękowanie złożył Starosta Andrzej Leńczuk,  zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Justyna Przysiężniak, Przewodnicząca Komisji Oświaty Ewa Nieścior i Naczelnik Wydziału Oświaty Lidia Jurkiewicz.  Gratulacje złożyli Burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys i Przewodniczący Rady Miasta Robert Szwed oraz goście obecni na spotkaniu. Zapraszamy do interesującej lektury!


 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Wrzesień 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi