Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Dziady Jesienne w KDK
Dodano: Sobota 10 listopada 2018
 

W dniu 12 listopada o godzinie 19:00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury zostanie wystawiony spektakl „Dziady Jesienne – Mickiewiczowe Zaduszki” oraz finał warsztatów kulinarnych które odbędą się tego samego dnia w godzinach 14:00–18:00 pod hasłem „Dziadowska Uczta”.

,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?” Serdecznie zapraszamy na magiczną, upiorną, zmuszającą do refleksji, muzyczną, taneczną i zabawną inscenizację wielkiego dzieła Adama Mickiewicza.

Scenariusz napisany został w oparciu o 2 część dziadów Adama Mickiewicza z małymi dodatkami współczesności. Na scenie będą mogli zobaczyć Państwo młodych aktorów z Krasnegostawu oraz okolic. Zatańczy dla nas Żaneta Poźniak wraz ze swoją grupą utalentowanych tancerek, oraz zaśpiewa dla nas Chór Amicus.

Po przedstawieniu zapraszamy wszystkich zebranych gości „Dziadów Jesiennych” do degustacji potraw przygotowanych przez uczestników warsztatów kulinarnych. Każdy z przybyłych będzie mógł zgłębić wiedzę na temat słowiańskich potraw. Warsztaty realizowane są jako działanie dofinansowane z Programu Profilaktyki Miasta Krasnystaw.

Obrzędy obchodzenia Dziadów przywołujemy już po raz trzeci. Chcemy przypomnieć o niemal zapomnianej tradycji naszej i naszych przodków by nie została zatarta i zastąpiona przez kolorowe tradycje innych narodów.  Dziady to dawny obrzęd ludowy Słowian i Bałtów, wywodzący się z przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich, polegający na zbieraniu się naszych przodków w celu nawiązania kontaktu z duszami zmarłych i pozyskania ich przychylności. ,,Dziadami' nazywano zmarłych i im była poświęcona ta uroczystość. Polegała ona na wywoływaniu dusz zmarłych przodków. Ludzie zbierali się w kaplicach, na cmentarzach lub w domach, gdzie zastawiali ucztę dla zmarłych. Uczta składała się z odpowiedniego jadła i picia czyli z miodu, chleba, wódki, kaszy, soli, kutii.

Podczas warsztatów powstaną zdrowe potrawy z kuchni słowiańskiej. Będą to między innymi dziadowskie powałki, dziady – ciastka z buraka cukrowego, jesienne zupy, ciasta i pieczone warzywa. Uczestnicy poznają również tajną recepturę na „ Kipi kompot’’ - który to jest znakiem rozpoznawczym Dziadowskiej Uczty w poprzednich latach. Do przygotowywania potraw używać będziemy pełnowartościowych, naturalnych składników.

Całość przygotowywana jest przez Stowarzyszenie Pod Napięciem oraz Krasnostawski Dom Kultury. ,,Co to będzie? Co to będzie?” Wydarzenie jest apolityczne i nie będzie miało charakteru religijnego. Skupiamy się na walorach edukacyjnych, historycznych i kulturalnych. Głównym celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy o tradycyjnej obrzędowości ludowej bliskiej obyczajom naszych przodków.

Na stronie www.podnapieciem.org - Tam można znaleźć informacje o innych przedsięwzięciach Stowarzyszenia.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny!

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Lipiec 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi