Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Promocja książki Ks. Henryka Kapicy - W mocy krzyża
Dodano: Niedziela 12 maja 2019
 

 Ks. Henryk Kapica od 18 lat jest proboszczem parafii p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. W latach 1975-1981 zakładał  parafię Podwyższenia Krzyża Św. w Rejowcu Fabrycznym i budował tam kościół. Dnia 7 maja w czasie promocji książki w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie mówił, że jej napisanie zostało zainspirowane przez dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej. Dokumenty  wykorzystane w publikacji są źródłem historii związanej z powstaniem parafii w Rejowcu Fabrycznym. Są one także świadectwem zmagania księdza i wspólnoty wiernych z systemem totalitarnym, w którym nie było miejsca na wiarę i Boga. Autor traktuje publikację jako hołd i dziękczynienie wobec tych, którzy wspólnie z nim tworzyli dziej Parafii i Miasta.  W zasobach Służb Bezpieczeństwa znalazło się ponad 100 dokumentów skierowanych przeciwko księdzu, raportów samych pracowników SB i donosicieli, które zostały zniszczone pod koniec PRL-u przez Wydział Spraw Wewnętrznych. Kilka z nich ocalało i znalazło się w publikacji, jak np. postanowienie z 1986 r. o zastrzeżeniu wyjazdu Ks. Kapicy do wszystkich krajów świata.

Bezcenna wartością, która zrodziła się przy staraniach o budowę kościoła  było ożywienie życia religijnego, integracja społeczna i duchowa. Dlatego też książka zawiera kronikę parafii w Rejowcu Fabrycznym w latach 1994-2001, czyli do końca pobytu autora na stanowisku proboszcza parafii oraz „Słownik ludzi zaangażowanych w budowę kościoła i tworzenie nowej parafii”. Natomiast druga część zawiera okruchy z historii Rejowca Fabrycznego, które autor zdobył sięgając do różnych źródeł. Wspomnieniom księdza Kapicy towarzyszyła prezentacja zdjęć, jakie znalazły się w książce. Można też było otrzymać dedykację autora.

List gratulacyjny skierowany do ks. Henryka od Poseł Teresy Hałas odczytał Mirosław Księżuk, a kwiaty przekazała Katarzyna Bojarska. Podziękowanie złożył Starosta Andrzej Leńczuk,  zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Justyna Przysiężniak, Przewodnicząca Komisji Oświaty Ewa Nieścior i Naczelnik Wydziału Oświaty Lidia Jurkiewicz.  Gratulacje złożyli Burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys i Przewodniczący Rady Miasta Robert Szwed oraz goście obecni na spotkaniu. Zapraszamy do interesującej lektury!


 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi