Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Najpiękniejsze krasnostawskie palmy i pisanki wybrane!
Dodano: Czwartek 18 kwietia 2019
 

Dnia 13 kwietnia 2019 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyło się rozstrzygnięcie XIX Powiatowego Konkursu „Palma i Pisanka Wielkanocna”. Na tegoroczny Konkurs wpłynęło 10 prac w kategorii pisanki tradycyjne oraz 23 prace w kategorii palmy tradycyjne.  Prace oceniła Komisja w składzie: Paweł Onochin – przewodniczący – koordynator działań merytorycznych Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Katarzyna Ufniarz – specjalista ds. twórczości ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Marta Zorska-Swatowska – etnograf z Urzędu Miasta Krasnystaw, która po obejrzeniu zestawów prac postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

Pisanki tradycyjne:

I NAGRODADanuta Perestaj z Krasnegostawu

II NAGRODA – Janina Boroś z Krasnegostawu       

III NAGRODA  Anna Nizioł z Wólki Orłowskiej

WYRÓŻNIENIE – Anna Krzyżanowska z Widniówki

Palmy tradycyjne

I NAGRODAMarta Dolepska z Wólki Orłowskiej

II NAGRODA – Jadwiga Olech z Ostrzycy

III NAGRODA – Anna Nizioł z Wólki Orłowskiej

WYRÓŻNIENIE – Małgorzata Bandosz z Woli Żulińskiej

 

Dodatkowo komisja wybrała palmy i pisanki na Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę i tak: w kategorii pisanka współczesna wybrano pracę Anny Kwietniewskiej, w kategorii pisanka tradycyjna pracę Janiny Boroś, a w kategorii palma pracę Marty Dolepskiej.

Komisja pogratulowała wszystkim uczestnikom umiejętności rękodzielniczych. Przy ocenie prac kierowała się zgodnością z tradycyjnymi wzorami, techniką wykonania oraz użyciem naturalnych materiałów. Komisja z uznaniem odniosła się do założeń regulaminowych konkursu popularyzującego i kultywującego przejawy współczesnej plastyki obrzędowej i zdobniczej okresu Świąt Wielkanocnych.

Nagrody finansowe ufundowane przez Krasnostawski Dom Kultury i Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz pamiątkowe dyplomy nagrodzonym wręczyli Marek Nowosadzki Wicestarosta Krasnostawski, Wojciech Kaczmarczyk Zastępca Burmistrza Krasnegostawu i Damian Kozyrski Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.

Po wręczeniu nagród rozpoczął się Kiermasz Wielkanocny, podczas którego można było kupić tradycyjne palmy, pisanki, stroiki, baranki, koszyczki, serwetki i inne wyroby świąteczne przygotowane przez twórców ludowych, rękodzielników i koła gospodyń wiejskich.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi