Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Sekrety wojny w NHEF
Dodano: Czwartek 14 marca 2019
 

Szósta projekcja w ramach ogólnopolskiego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, realizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida i Krasnostawski Dom Kultury, odbyła się 6 marca 2019 r. W sali widowiskowej KDK uczestników spotkania powitała p. Ewa Magdziarz – nauczyciel II LO i koordynator NHEF. W kolejnym spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie (w sumie 114 uczniów) z Krasnegostawu – z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1,  Szkoły Podstawowej nr 3,  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5. Przed projekcją uczestnicy projektu wysłuchali prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną, którą wygłosiła p. Ewa Magdziarz. Szósty film z cyklu „Młodzi w obiektywie” dla uczniów klas 4 - 6 szkoły podstawowej to „Sekrety wojny” w reż. Dennisa Botsa. Holenderski film fabularny to niezwykła opowieść o dorastaniu w czasie II wojny światowej. Poważne sekrety mają dorośli, swoje tajemnice mają także dzieci, przed którymi ukrywana jest tragiczna prawda. Przyjaźń Tuura i Lamberta zostaje wystawiona na poważną próbę. W szkole, do której chodzą chłopcy, pojawia się nowa koleżanka – Maartje.  Dzieci, które na początku nie zdawały sobie sprawy z tego, co dzieje się wokół nich, są przytłoczone wagą tajemnic, ale okazuje się, że mogą liczyć na siebie. Historia przedstawiona w filmie pozwala zwrócić uwagę na kilka ważnych problemów, tj. wojna, przemoc, poświęcenie, przyjaźń, współdziałanie, wsparcie. W czasie prelekcji uczniowie mieli okazję odpowiadać na pytania: dlaczego na świecie wybuchają wojny, jak można walczyć z przemocą, jak radzić sobie z zazdrością, gniewem i wykluczeniem, jakie znaczenie w życiu człowieka ma przyjaźń, w jaki sposób można udzielić wsparcia komuś, kto doświadczył przemocy. Uczestnicy projekcji zastanawiali się, które wydarzenia, fakty, sekrety nie miałyby miejsca, gdyby nie było wojny, w jaki sposób wojna wpływa na filmowych bohaterów, jak ich zmienia, czy przyjaźń między chłopcami przetrwa.

Ewa Magdziarz poinformowała nauczycieli o przesłaniu materiałów edukacyjnych - scenariusza lekcji, analizy psychologicznej i prezentacji do wykorzystania na różnorodnych zajęciach szkolnych.

Uczniowie kl. 4–6 szkół podstawowych zostali zaproszeni do kina „Morskie Oko” na ostatnie spotkanie filmowe w ramach projektu NHEF. 24 kwietnia 2019 r. odbędzie się projekcja filmu „Mamo, kocham Cię”.

Tekst: Ewa Magdziarz – koordynator programu NHEF

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Sierpień 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi