Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Krasnystaw dla Niepodległej - finał
Dodano: Poniedziałek 19 listopada 2018
 

Dnia 11 listopada w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbył się finał projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”.

Pierwszą część wydarzenia stanowiła promocja książki „Dzieje Krasnostawskie”. Złożyły się na nią przemówienia dyrektorów KDK – Damiana Kozyrskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie – Artura Borzęckiego, występującego tutaj, jako redaktor publikacji. Panowie przedstawili genezę powstania wydawnictwa i rolę, jaką w jego realizacji odegrał śp. dr Ryszard Maleszyk – inicjator „Dziejów”. Złożono podziękowania autorom artykułów (Krzysztof Kowalczyk, Jacek Kulbaka, Krzysztof Latawiec, Ernest Kamiński, Konrad Grochecki, Aleksandra Czernicka, Artur Borzęcki, Radosław Dąbrowski, Ryszard Kyc, Edward Kyc) oraz pozostałym osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Dyrektor KDK przypomniał, że wydawnictwo jest częścią większej całości tj. projektu „Krasnystaw dla Niepodległej", który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Podkreślił wkład, jaki w jego przeprowadzenie włożyła Poseł na Sejm RP - Teresa Hałas. Docenił również rolę partnerów projektu - Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Stowarzyszenia Pod Napięciem, Miasta Krasnystaw, Parafii św. Franciszka w Krasnymstawie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie. Opisując „Dzieje Krasnostawskie” uwypuklił fakt, że książka stanowi kolejny element, obok „Zapisek Krasnostawskich”, odkrywania przeszłości Krasnegostawu – miasta, którego historia do tej pory nie została spisana w kompletnym opracowaniu o charakterze monografii.

Książkę, w której znalazły się artykuły poruszające tematykę z okresu niewoli narodowej oraz odrodzonej Rzeczpospolitej otrzymał każdy uczestnik spotkania. Można było poprosić o dedykację redaktora Borzęckiego czy autorów artykułów. Goście chętnie korzystali również z możliwości zrobienia sobie zdjęcia z lokalnym aktorem – Henrykiem Wochem, który na promocji pojawił się w przebraniu marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród przybył na uroczystość znaleźli się ludzie kultury, historycy, regionaliści i samorządowcy na czele z burmistrzem elektem Krasnegostawu Robertem Kościukiem.

Świętowanie 100-lecia Niepodległości Polski w ramach projektu zakończył koncert projektu Ani Brody i Maćka Pruchniewicza - Nova Energia. Specjalnie na tą okazję artyści wykonali program m oparty na utworach Jerzego Lieberta i tradycyjnej muzyce z Wileńszczyzny pt. „Poemat dla Niepodległej”. W programie znalazły się takie utwory jak: „Idzie żołnierz borem lasem”, „Na Podolu biały kamień” czy „Czego chcesz od nas Panie”. Dzięki oryginalnym aranżom i niecodziennym brzmieniu cymbałów występ wprowadził zgromadzonych w nastrój zadumy i refleksji.

Dodatkowo tego dnia w holu KDK będzie można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez uczestników warsztatów „Prasa podziemna podczas II wojny światowej”. Zaprezentowano plakaty, kolaże, t-shirty i torby z nadrukami opracowanymi na bazie periodyków i ulotek, kolportowanych w okresie okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego.

Przypominamy, że w skład projektu „Krasnystaw dla Niepodległej” oprócz w/w wydarzeń weszły także koncert Tadka Polkowskiego i spotkania chóralne „Pro Patria”. Patronat nad projektem objęły: Poseł na Sejm RP - Teresa Hałas, która podczas finału na ręce dyrektora KDK złożyła podziękowania za jego realizację. Patronatu medialnego poszczególnym wydarzeniom udzieliły: Radio Lublin, Super Tydzień Chełmski oraz Skafander Gazeta Akademicka.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Kwiecień 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi