Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Krasnostawski Dom Kultury z nagrodami
Dodano: Sobota 22 wrzesnia 2018
 

W dniach 19-20 września 2018 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbył się II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. W programie kongresu znalazły się prelekcje, panele dyskusyjne i koncerty. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Jerzy Buzek. Wśród gości Kongresu byli m.in. Szymon Hołownia, Dorota Masłowska, Jerzy Kisielewski, Joszko Broda czy Wojciech Orliński.

Najważniejszym punktem Kongresu był Gala Kultury Województwa Lubelskiego, podczas której zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Nagrodzeni zostali animatorzy i twórcy kultury, ośrodki kultury, zespoły taneczne i śpiewacze z całego województwa lubelskiego.

Przyznano następujące nagrody: Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Medal Pamiątkowego Województwa Lubelskiego, Dyplom Uznania Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Dyplom Uznania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy Krasnostawskiego Domu Kultury i osoby z nim współpracujące:

- Janina Boroś, która otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”,

- Maria Gleń i Danuta Perestaj, które otrzymały Medal Pamiątkowego Województwa Lubelskiego,

- Stanisław Kliszcz i Zespół Tańca Nowoczesnego „Twine”, uhonorowani zostali Dyplomm Uznania Marszałka Województwa Lubelskiego,

- Damian Kozyrski - Dyrektor KDK odebrał Dyplom Uznania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury.

Odznaki i dyplomy laureatom wręczyli dr Krzysztof Grabczuk – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Arkadiusz Bratkowski - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Anna Augustyniak – Sekretarz Województwa Lubelskiego i dr Artur Sępoch – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

Sylwetki nagrodzonych:

Janina Boroś - poetka i twórczyni z zakresu plastyki obrzędowej (palmy i pisanki) oraz plastyki zdobniczej (firanki z papieru, zabawki choinkowe, stroiki świąteczne, kwiaty z bibuły). Prezentuje kunszt artystyczny wykonywanych prac, zachowując zgodność z tradycyjnymi wzorami i techniką wykonania. Od 1981 r. należy do Klubu Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury, a w 2000 roku została przyjęta w poczet członków STL z dziedziny plastyki obrzędowej i zdobniczej oraz dołączyła do Sekcji Literatury, jako poetka ludowa. Rozpowszechnia poezję i sztukę ludową oraz tradycje związane z krasnostawskim regionem wśród dzieci i młodzieży podczas wielu spotkań autorskich w szkołach i przedszkolach.

Maria Gleń – poetka ludowa i wycinankarka. Jest autorką wierszy, fraszek, gawęd i bajek dla dzieci. Od 1960 roku aktywnie pracowała w Klubie Kobiet przy Krasnostawskim Domu Kultury. Była współzałożycielką Międzywojewódzkiego Klubu Pisarzy Ludowych, który powstał w 1965 roku, a po przekształceniu się w Stowarzyszenie Twórców Ludowych w 1968 roku została jego członkiem. Również w tym roku założyła Klub Twórców Ludowych w Krasnymstawie i przez 30 lat była jego prezesem. Była też wiceprzewodniczącą oddziału lubelsko – chełmskiego STL i przez trzy kadencje wiceprezesem Zarządu Głównego STL (1983, 1986, 1993). Należy do grona założycieli audycji Polskiego Radia „Kiermasz pod kogutkiem”, której była korespondentem przez długie lata. Realizowane były audycje radiowe i telewizyjne z jej udziałem.

Danuta Perestaj – artystka posiadająca wszechstronne zdolności artystyczne. Realizuje się twórczo w malarstwie na szkle (tematy sakralne), zajmuje się koronkarstwem (szydełkowe obrusy, serwetki, kołnierzyki i ozdoby choinkowe), z zakresu plastyki obrzędowej wykonuje tradycyjne pisanki malowane naturalnymi barwnikami, metodą wydrapywania. Tworzy piękne kwiaty z bibuły, ozdoby choinkowe i o charakterze wielkanocnym, wycinanki z motywem roślinnym i zwierzęcym. Od niedawna próbuje swoich sił w malarstwie, rysuje ołówkiem oraz w rzeźbi w drewnie. Od 1985 r. współpracuje z Krasnostawskim Domem Kultury. Współpraca związana jest z organizacją imprez i działaniami kulturotwórczymi skierowanymi do społeczności Krasnegostawu.

Stanisław Kliszcz - pracownik Krasnostawskiego Domu Kultury z blisko 30 – letnim stażem. Inicjator akcji plastycznych, happeningów, koncertów, niekonwencjonalnych działań artystycznych z pogranicza teatru, muzyki, literatury m.in. „Zaznacz swoją obecność, zostaw swój ślad”, „Dzień żółtego balonika”, „Apokalipsa i nadzieja”. Organizował cykliczne wydarzenia literacko – poetyckie, w tym „Krasnostawianie czytają Noblistów", „Zadumki Poetyckie”, „Piknik poetycki”, „Podglądanie Gombrowicza”. Jest koordynatorem „Konkursu poetyckiego im. Anny Kamieńskiej na zbiór poezji oraz Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!” . Był pomysłodawcą i kuratorem dziesiątek wystaw fotograficznych i plastycznych. Współorganizował koncerty muzyczne krasnostawskich zespołów z kręgu awangardy i muzyki eksperymentalnej: „Tymianek” i  „Biedronki”.  

Zespół Tańca Nowoczesnego „Twine” powstała w 2015 roku jako grupa tańca nowoczesnego działająca przy Krasnostawskim Domu Kultury. Zespół składa się z dziewcząt oraz chłopców ze szkół podstawowych w Krasnymstawie oraz powiatu krasnostawskiego.  „Twine” działa pod opieką instruktorki Izabeli Ćwir, jako jedna z sześciu formacji tańca nowoczesnego działających w Krasnostawskim Domu Kultury. Grupa od momentu powstania występuje w niemal niezmienionym składzie, co pozwala na stały wzrost poziomu zaawansowania tancerzy. Choreografie dla formacji tworzone są do muzyki popularnej, która jest dość szybka i dynamiczna, co wymaga od tancerzy dobrej kondycji fizycznej, cierpliwości, koncentracji, systematyczności, dyscypliny oraz dużo pozytywnej energii. Mimo krótkiej historii działania, zaangażowanie instruktora oraz ciężka praca grupy zaowocowały znaczącymi sukcesami podczas konkursów tanecznych na terenie całego województwa lubelskiego.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi