Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

8. letni projekt „Kręćmy film!” w II LO w Krasnymstawie
Dodano: Niedziela 02 wrzesnia 2018
 

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury, zrealizował w dn. 8–12 lipca 2018 r. letni projekt „Kręćmy film!”. Ósma edycja została zorganizowana w ramach zadania „Edukacja filmowa Iluzjon” finansowanego przez Powiat Krasnostawski i Urząd Miasta Krasnystaw oraz w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wsparcia rzeczowego udzieliła także Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Zagrodzie.

Koordynatorem projektu „Kręćmy film!” była Ewa Magdziarz - opiekun MDKF-u i lokalny lider Filmoteki Szkolnej. Opiekun artystyczny projektu aktor Grzegorz Emanuel chociaż nieobecny w czasie nagrań filmu, to ściśle współpracował z koordynatorem i uczniami, służąc radą i pomocą. Projekt, w którym wzięło udział ok. 20 uczestników, mógł być zrealizowany dzięki pomocy wielu osób i instytucji. Anna Antyga - dyrektor II LO w Krasnymstawie – udzieliła wszechstronnego wsparcia i udostępniła pomieszczenia szkoły. Zdjęcia były realizowane w prywatnym domu dzięki zgodzie właścicieli p. Joanny i p. Mirosława Ejsmontów. Podziękowania należą się także p. Bożenie Dąbrowskiej dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie, p. Piotrowi Galińskiemu, Kindze Żelisko oraz rodzicom, bliskim i znajomym zaangażowanym w realizację kolejnego filmu. W projekcie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zamościu, ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowie, z II LO w Krasnymstawie i z I LO w Lublinie oraz studenci z Lublina i Krakowa.

W czasie projektu kręcony był krótkometrażowy film „Urodziny” wg scenariusza opracowanego przez Ilonę Kalamon i Zofię Kędrę pod opieką Grzegorza Emanuela. W filmie trudne relacje w rodzinie ukazane są z perspektywy dziecka. W rolę Klary wcieliła się Zosia Zielińska – uczennica Szkoły Podstawowej w Zamościu, jej matkę zagrała Julia Gleń – studentka z Krakowa. Operatorem był Karol Sawczuk – absolwent II LO, który w projekcie wziął udział po raz siódmy. Członkowie zespołu filmowego to także Bartłomiej Magdziarz, Ilona Kalamon, Katarzyna Kurek, Julia Urbańska, Weronika Gumieniak, Karolina Szydłowska, Aleksandra Węcławek, Zuzanna Pitucha, Paweł Kurek, Agata Drozd, Andrzej Szałaj, Marcin Rudzki, Filip Rybczyński, Mateusz Liśkiewicz, Paweł Goncikowski. Opiekunami w trakcie realizacji zdjęć byli p. Ewa Magdziarz i p. Piotr Zieliński – nauczyciele z II LO w Krasnymstawie. Film okazał się dużym wyzwaniem, ponieważ uczestnicy projektu pracowali na planie bez opiekuna artystycznego Grzegorza Emanuela. Było to niezwykłe wyzwanie, o czym świadczą słowa Grzegorza Emanuela zamieszczone liście skierowanym do uczestników projektu: „Zadanie jest w pełni w Waszym zasięgu. Wierzę, że z tego może powstać dobra etiuda filmowa”. Wskazówki dotyczące pracy na planie filmowym pozwoliły na realizację zdjęć w zaplanowanym czasie.  W czasie trzech dni nakręcono 8 scen - 8 stron scenariusza! W rozmowach uczestnicy projektu podkreślali, że wiele nauczyli się przez te kilka dni, deklarowali także chęć udziału w kolejnej edycji projektu.

Ósma edycja „Kręćmy film!” zakończy się dopiero wiosną 2019 roku. W czasie 3. Festiwalu „Kręćmy film!” organizowanego przez II LO będzie można obejrzeć efekty wakacyjnej pracy, czyli premierowy pokaz filmu „Urodziny”. 

 

 

Ewa Magdziarz

opiekun MDKF „Iluzjon”

lider Filmoteki Szkolnej

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Kwiecień 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi