Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Prof. Zofia Zarębianka i prof. Paweł Śpiewak w Bibliotece Powiatowej.
Dodano: Piątek 22 czerwca 2018
 

15 czerwca 2018r. w Bibliotece Powiatowej odbyło się spotkaniu z cyklu „Anna Kamieńska w moim życiu”. Rozmowę – wywiad z prof. Zofią Zarębianką i prof. Pawłem Śpiewakiem przeprowadziła Marzena M. Podkościelna, pomysłodawczyni cyklu, który zapoczątkowano  w 2016r.

Goście z Chełma, Lublina, Nałęczowa, Zamościa i Krasnegostawu mieli okazję po raz kolejny poznać Annę Kamieńską jako niezwykłego człowieka, poetkę, matkę. Prof. Paweł Śpiewak wspominał między innymi o tym, jak  cenne i kształcące były jego długie rozmowy z mamą, która poświęcała mu wiele czasu i uwagi.

Mówił,  że  dużą wagę przywiązywała do relacji międzyludzkich,  pomagała też materialnie wielu osobom.  Była inwigilowana, a raporty pisała jedna ze znajomych, która bywała u niej w domu.

 Prof. Zofia Zarębianka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się metodologią badań nad sacrum w literaturze, bada konteksty religijne i duchowe współczesnej literatury polskiej. Analizowała prywatną korespondencję Anny Kamieńskiej do Teresy i Zbigniewa Jankowskich. Na spotkaniu mówiła między innymi: „Lektura tych listów była dla mnie  doświadczeniem na wskroś duchowym… sposób w jaki Kamieńska mówi o innych – zawsze z dyskrecją, zawsze życzliwie i zawsze z obawą, by kogoś nie skrzywdzić swoją opinią, wiele mówią o jej duchowym formacie.  Listy ukazują Kamieńską jako – mówiąc językiem biblijnym – „niewiastę dzielną”, kobietę dobrą i mądrą, całym swym życiem wychyloną ze swej samotności ku drugiemu i przetwarzającą tę samotność we wspólnotę przyjaźni, umacnianej przez męstwo bycia. Wartość listów tkwi w wymiarze personalistycznym: spotkania z żywym człowiekiem…. Lektura ta zawiera w sobie moc katharsis, właściwą wybitnym dziełom literackim, zdolnym poruszyć czytelnika i przemienić jego patrzenie na świat ”.

W czasie spotkania był też  czas na posłuchanie wybranych wierszy poetki, zadawanie pytań i rozmowy o twórczości Anny Kamieńskiej.

Prof. Zofia Zarębianka przekazała do Biblioteki Powiatowej swoje książki:„Świadectwo słowa. Rzecz o twórczości Anny Kamieńskie” (1993),  „Zakorzenienia Anny Kamieńskiej” (1996) oraz  Spotkania w Słowie. O twórczości literackiej Karola Wojtyły” (2018).

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Luty 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi