Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

VI Gra Miejska - Krasnostawskie drogi do niepodległości - relacja
Dodano: Czwartek 31 maja 2018
 

W dniu 26 maja 2018 roku odbyła się w Krasnymstawie VI Gra miejska „Krasnostawskie drogi do niepodległości” przeprowadzona przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.

Patronat honorowy nad Grą miejską objęli Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP Janusz Szpak Starosta Krasnostawski, Hanna Mazurkiewicz Burmistrz Krasnegostawu oraz Wojciech Kowalczyk Wójt Gminy Krasnystaw.

W bieżącym roku przypada setna rocznica tego bardzo ważnego wydarzenia, które powinien znać każdy Polak. Z kulisami tych wydarzeń zapoznaliśmy również uczestników gry miejskiej. Kiedy jesienią 1918 r. rozpadał się stary porządek Europy, na ziemi krasnostawskiej nikt nie czekał na wygranie batalii o Polskę, POW jako jedna z pierwszych 3 listopada 1918 r. ruszyła do rozbrajania wojsk okupacyjnych. W ciągu 2 dni Krasnystaw i powiat krasnostawski były w rękach polskich, podczas gdy w Lublinie utworzony został pierwszy rząd odradzającej się Polski pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego dopiero 7 listopada.

Choć od wydarzeń prowadzących do niepodległości mija 100 lat, to jednak narodowy patriotyzm nakazuje pamiętać o niej przez następne pokolenia. Chcemy aby najmłodsi  krasnostawianie wiedzieli jakie były okoliczności związane z utworzeniem pierwszego polskiego gimnazjum w mieście. Reasumując – wydarzenia jakie miały miejsce przy odzyskiwaniu niepodległości na ziemi krasnostawskiej to wciąż „biała plama” w świadomości społecznej. Ten temat należało podjąć celem pogłębienia edukacji historycznej oraz poczucia patriotyzmu naszej młodzieży.  

Gra rozpoczęła się w starościńskim zespole dworsko-folwarcznym gdzie Ireneusz Król Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza” przywitał wszystkich uczestników i przedstawił scenariusz i zasady gry miejskiej. Następnie uczestnicy udali się do różnych miejsc w mieście (według wskazówek), gdzie czekali na nich  animatorzy z pytaniami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i zadaniami do wypełnienia. Animatorzy przeprowadzali także różne gry zręcznościowe za które uczestnicy otrzymywali dodatkowe punkty. Od prelekcji o godzinie 13.00 przeprowadzonej przez dr Ryszarda Maleszyka na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło się podsumowanie gry w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Uczestnicy gry z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji a następnie udali się na poczęstunek przygotowany przez członkinie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza”. W między czasie nastąpiło sprawdzenie odpowiedzi i podliczenie punków. Wyłonienie zwycięzców gry  okazało się niełatwe ze względu na wysoki poziom wiedzy uczestników i taką samą ilość uzyskanych punktów przez dwie drużyny z młodszej kategorii wiekowej. Aby wyłonić zwycięzcę organizatorzy przeprowadzili dogrywkę. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy za udział  oraz drobne upominki natomiast puchary, medale oraz nagrody wręczali laureatom Zastępca Burmistrza Krasnegostawu Edward Kawęcki oraz Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza” Ireneusz Król. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

Wyniki Gry miejskiej „Krasnostawskie drogi do niepodległości” przedstawiają się następująco:

I miejsce zdobyła drużyna „Szwoleżerowi” w następującym składzie:

 1. Damian Kłos
 2. Paweł Piątkowski

II miejsce zdobyła drużyna Strzelec Alfa z JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS „Strzelec” w następującym składzie: 

 1. Marek Koman
 2. Kinga Raczewska

III miejsce zdobyła drużyna „Strzelec Delta”  z JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS „Strzelec” w następującym składzie: 

 1. Patryk Przytuła
 2. Adam Curyło

I miejsce  wśród gimnazjów i szkół podstawowych zdobyła drużyna „Team Extreme”  z Z.S. Nr 1 im. A. Mickiewicza w następującym składzie:

 1. Radosław Poszytek
 2. Jakub Włodarczyk

Pozostałe miejsca:

 1. Super Team - Agnieszka Górna, Aleksandra Rękas – z I LO im. W. Jagiełły
 2. Waleczne - Weronika Tomaszewska, Ewelina Chmielewska – z I LO im. W. Jagiełły
 3. Waleczne Jagiellonki - Weronika Szewczyk, Aleksandra Liśkiewicz – z I LO im. W. Jagiełły
 4. Jagiellonki - Natalia  Kuczyńska vel Nowosad, Malec Kinga – z I LO im. W. Jagiełły
 5. JB Stężyckie Dziki - Szymon Karpiński, Miłosz Rogowski - Z.S. Nr 1 im. A. Mickiewicza
 6. Zet - Patrycja Parzymies, Karolina Szuryga - Z.S.P. Nr 1 im. T. Kościuszki
 7. Cokolwiek - Julia Sochacka, Kacper Konofał - I LO im. W. Jagiełły
 8. Klopsiki - Sylwia Janeczko, Natalia Haładyj - Z.S. P. Nr 2 im. B. Głowackiego
 9. Konstantynopolitańczykowianie - Miłosz Parzymies, Filip Galan - Z.S. Nr 1 im. A. Mickiewicza
 10. Gold Team - Eryk Haratym, Jakub Ciepłowski - Z.S. Nr 1 im. A. Mickiewicza
 11. Strzelec Charli - Anna Pałcon, Martyna Czwórnóg - z JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS „Strzelec”
 12. Strzelec Brawo - Jakub Bubicz, Patryk Piłat - z JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS „Strzelec”
 1. Woleniki - Martyna Woleń, Klaudia Nieznalska
 2. Harcerze - Mateusz Ćwikła, Olaf Staszczak
 3. Venice - Julia Puchała, Emilia Szymaszek - Z.S. P. Nr 2 im. B. Głowackiego
 4. Rzemyki - Maja Rzemińska, Laura Troć
 5. MADSOL - Kinga Sołdecka, Mateusz Adamczuk

Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim drużynom za udział. Zapraszamy już do następnej VII Gry miejskiej w następnym roku.

Gra miejska była organizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw - Wrota Roztocza” w ramach zadania publicznego współfinansowanego z budżetu Miasta Krasnystaw oraz środków Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.

Organizatorzy przesyłają również serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom ze szczególnymi podziękowaniami dla Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie, Miasta Krasnystaw, Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Krasnostawskiego Domu Kultury, Nadleśnictwa Krasnystaw, Lokalnej Grupie Działania Krasnystaw PLUS,  firmie a.Studio, Powiatowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie oraz Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Krasnymstawie.

Dziękujemy za przygotowanie ciekawych materiałów historycznych oraz pytań: dr Ryszardowi Maleszykowi oraz Ireneuszowi Królowi.

Dziękujemy członkom i sympatykom LOT „Krasnystaw – Wrota Roztocza” za pomoc przy przeprowadzeniu gry miejskiej.

Zdjęcia: Robert Powroźnik oraz Ireneusz Król

Więcej fotografii z VI Gry Miejskiej "Krasnostawskie drogi do niepodległości" w zakładce albumy fotografii -> link do zdjęć.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi