Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Muzyka sfer niebieskich w Bibliotece Powiatowej
Dodano: Poniedziałek 28 maja 2018
 

We wtorek 22 maja w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie odbyło się  kolejne spotkanie z cyklu Z Nestorem do gwiazd. Prezentację multimedialną przygotował dr Wiesław Krajewski, który w niesamowity sposób opowiedział  o muzyce we Wszechświecie. Oczywiście mogliśmy wysłuchać też fragmentów wielu utworów muzycznych.

Starożytni wyobrażali sobie, że poza sferami niebieskimi znajduje się niebo z chórami aniołów i aniołami grającymi na różnych instrumentach muzycznych. Wynalazcą muzyki według Biblii był Jubal, a patronką muzyki kościelnej jest święta Cecylia. Według podań - legend anielską muzykę słyszał św. Franciszek z Asyżu. Wielu kompozytorów wykorzystywało temat muzyki anielskiej tworząc swoje utwory muzyczne (G.F. Handel,  R. Schumann).

Muzyka wszechświata dotyczy tego, co obserwujemy. Już w VI wieku p.n.e. Pitagoras był zafascynowany liczbami i twierdził, że wszystko da się opisać za ich pomocą. Przechodząc obok kuźni usłyszał dźwięk kowadeł i uznał to za muzykę. Według niego świat doskonały, opisany przez matematykę tworzy harmonię. W średniowieczu uważano, że planety zachowują się jak instrumenty muzyczne i razem tworzą oktawę, czyli harmonię muzyczną. W XV w. planety opisano muzycznie. J. Kepler w XVII w. stworzył trzy prawa ruchu planet. Stwierdził, tak jak Pitagoras, że struktura kosmosu sprowadza się do struktury dzieła muzycznego, a każda z planet wydaje swój głos i można zagrać wszystkie planety. Opisał to w swoim dziele Harmonia światów. Mieliśmy okazję posłuchać jak „brzmią” planety, tworząc coś w rodzaju chóru.

Muzyka sfer niebieskich, muzyka niebiańska brzmi w wielu utworach np. u A. Vivaldiego, L. van Beethovena (Sonata Księżycowa), C. Debussego (Światło księżyca), K. Pendereckiego (Kosmogonia), czy M. Reile (Moonlight Shadow), M. Oldfielda (Muzyka sfer), Pink Floyd (Ciemna strona Księżyca).

Sondy kosmiczne NASA przelatując obok planet rejestrowały ich fale elektromagnetyczne, które następnie zostały przetworzone na słyszalny przez ucho ludzkie zakres dźwięków. Usłyszeliśmy niezwykłą muzykę planet: Jowisza, Neptuna, Urana, Saturna, Ziemi, Słońca, Pulsarów, Czarnych Dziur.

W 2010 r. na orbitę okołoziemską  została zabrana kopia rękopisu F. Chopina i płyta z jego muzyką, która rozbrzmiewała na międzynarodowej stacji kosmicznej. Po powrocie załoga stacji gościła w Polsce, a w Zamościu odbył się koncert muzyki F. Chopina.

Następnie obserwowaliśmy niebo. Na zachodzie mogliśmy zobaczyć jasno świecącą Wenus oraz Księżyc w pierwszej kwadrze, a przez teleskop z bliska obejrzeć jego kratery i góry Apeniny. Na południu nieba oglądaliśmy Jowisza i cztery księżyce, znajdujące się obecnie w jednej linii: Io, Europa, Ganimades, Kallisto.

W międzyczasie przeleciała nad nami stacja kosmiczna, spadały meteory, a na horyzoncie przesuwały się ciemne chmury, co chwilę rozświetlane wyładowaniami atmosferycznymi.

Następne spotkanie astronomiczne planujemy na przełomie sierpnia i września.


 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi