Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Imieniny Stanisława Bojarczuka
Dodano: Poniedziałek 07 maja 2018
 

Dnia 8 maja 2018 roku o godz. 9:00 w Rynku Miejskim w Krasnymstawie odbędzie się happening Imieniny Stanisława Bojarczuka – „Czy Bojarczuk grał w chińczyka?”. Tego dnia krasnostawianie uczczą piątą rocznicę odsłonięcia pomnika – ławeczki ludowego wieszcza, ufundowanej przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstawie, a zaprojektowanej przez Karola Badynę.

Happening przygotowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie we współpracy z Krasnostawskim Domem Kultury i Miejską Biblioteką Publiczną w Krasnymstawie. Patronat nad imprezą objęła Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.

Kim jest Bojarczuk? Fenomen jego osoby doskonale oddaje wycinek z rozmowy pomiędzy Mariuszem Kargulem i Andrzejem Stasiukiem, przeprowadzonej 27 stycznia 2013 r. w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. „Nie trzeba Bojarczuka bronić - mówi Stasiuk. Jeżeli o mnie chodzi zdecydował czysty przypadek. Nie jestem znawcą Bojarczuka, kompletnie. Po prostu któregoś dnia w Krasnymstawie zaczęliśmy o nim rozmawiać (z Mariuszem Kargulem – przyp. red.) i obejrzeliśmy miejsca, gdzie żył, którędy się przechadzał, i odczułem, że to może nie jest jakoś ważna literacko postać. To jest bardzo ważna postać w sensie takiej opowieści o kulturze polskiej. Jako taki fenomen polskości, chłopskości i takiej narracji o tym, czym jest nasza ojczyzna. Ze swoimi tęsknotami, ze swoimi nieudolnościami. Kim jest Bojarczuk? Typowym Polakiem, który wyrasta z kultury bardzo niekulturalnej, chłopskiej, bardzo marginalnej, kultury niepiśmiennej, powiedzmy. Jednocześnie tym swoim szalonym huzarskim temperamentem próbuje się wedrzeć na absolutne wyżyny liryki – podbija sonet. Chyba najtrudniejszą, tak naprawdę, formę literacką, na świecie, w literaturze Zachodu. On dokonuje cudów, żeby się zmieścić w tej metryce. I żeby nie wypaść jednak z roli tego chłopa, któremu słoma z butów wychodzi. A jednocześnie się tego nie wstydzi, bo nie udaje, że jest kimś innym. I dla mnie to jest fascynujące w tej postaci. To usiłowanie, to przekroczenie własnego losu. Przekroczenie losu chłopskości, przekroczenie losu polskości. I diabli wiedzą jaki jest ten efekt literacki. On jest fascynujący w sensie takiej zabawy formą”.

Chcecie dowiedzieć się więcej na jego temat? Wtorkowe obchody jego imienin będą do tego doskonałą okazją. Zapraszamy!

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Styczeń 2019
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi