Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Ja Cię kocham, a Ty pisz!- rozstrzygnięty
Dodano: Czwartek 01 marca 2018
 

Dnia 17 lutego 2018 r. w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury odbyło się rozstrzygnięcie XI edycji Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula.

Spotkanie otworzył Dyrektor KDK Damian Kozyrski witając przybyłych gości, przede wszystkim laureatów konkursu, znajomych i rodzinę pomysłodawcy wydarzenia Mariusza Kargula oraz miłośników poezji. Ogłoszenie laureatów poprzedził występ duetu Tuwim Basem. Piotr Szelest i Paweł Wądołowskiego połączyli wybrane utwory Juliana Tuwima z dźwiękami gitary basowej i perkusji pokazując, że poezja śpiewana nie musi być tylko „krainą łagodności”. Ich dwuczęściowy występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Następnie poznaliśmy nagrodzonych w konkursie. Jury w składzie Dorota Ryst (przewodnicząca), Waldemar Turogiński, dr hab. Marcin Jurzysta w kategorii „młodzież” przyznało dwa równorzędne wyróżnienia dla Mabell Maxime Kowalewskiej(Magnuszew) i Aleksandry Maj (Wasilków). W kategorii „dorośli” I nagrodę zdobył Bartosz Konstrat (Warszawa), II - Mirosław Kowalski (Mysłowice), III natomiast przypadła Krzysztofowi Martwickiemu (Płońsk). Dodatkowo wyróżniono: Mariusza Cezarego Kosmalę (Legionowo), Annę Nalepę (Kłodzko) i Roberta Wieczorka (Kielce). Jurorzy zwrócili uwagę również na zestawy wierszy nadesłane przez Mateusza Czajkę, Kacpra Płusę, Annę Michalską, Krzysztofa Rejmera, Grażynę Wojcieszko, Damiana Zająca, Annę Prus, Dorotę Czerpak, którzy w swych utworach wykazali się niebanalnym podejściem do tematu konkursu. Nagrody wręczyli dyrektor KDK i Sekretarz Miasta Krasnystaw – Krzysztof Gałan. Werdykt odczytała Dorota Ryst, która w dalszej kolejności przeprowadziła krótkie wywiady z częścią laureatów. W ich trakcie autorzy zaprezentowali nagrodzone wiersze. Można je było również zabrać ze sobą, bowiem zostały wydrukowane i rozdawane publiczności przez koordynatora konkursu - Stanisława Kliszcza.

W tym roku członkowie jury uzasadniając werdykt podzielili się wskazówkami skierowanymi do piszących o miłości. W komentarzu dr Marcina Jurzysty czytamy: „Drodzy uczestnicy, dziękując Wam za wszystkie Wasze utwory nadesłane na konkurs, dam Wam jednocześnie radę. Chcąc napisać wiersz o miłości, stwórzcie sobie najpierw listę słów, które kojarzą Wam się z miłością. Wynotujcie na kartce lub we własnej pamięci słowa takie jak: serce, tęsknota, namiętność, pragnienie, pocałunek, spełnienie, rozpacz, kochanie i wiele innych podobnych słów, łącznie ze słowem miłość. Następnie siadając do wiersza przywołajcie wspomnianą listę i zatytułujcie ją etykietą: „Słowa, których nie mogę użyć w wierszu o miłości”. Bo nośnikiem wiersza jest metafora, jest niedopowiedzenie i jest świeżość. Wiersz nie musi się rymować, by być wierszem. Nie zabijajcie swoich wierszy zużytymi frazesami, które przez to, że były i są powtarzane tyle razy, nie mają już swojej mocy, tracą na ważności, a przez swą dosłowność nie pozwalają wierszowi pozostać wierszem, a jednocześnie sprawiają, że Wasze emocje, które próbujecie przelać na papier dewaluują, osuwając się w banał, w śmieszność, w małość. Tego przecież nie chcecie Wy jako autorzy i tego nie chce czytelnik. Szukajcie nowych sposobów na opowiedzenie starych historii, bo to jest kwintesencja poezji i literatury w ogóle. Piszcie własne bardziej lub mniej nieprzyzwoite piosenki i pozwólcie by czytelnik wchodząc w Wasz wiersz mógł odkrywać zarówno piękno języka, jak również semantykę, którą ze sobą niesie. Nie podpowiadajcie mu, nie ułatwiajcie zadania”.

Przewodnicząca Dorota Ryst dodała:  „Ważne, żeby nie powielać. Nawet gdybyśmy mogli namalować jeszcze raz Słoneczniki, byłaby to tylko kopia, podróbka. Więc nie podrabiajmy starych (ani nowych) mistrzów – szukajmy swoich opowieści. Patrzmy na świat i na siebie, swoje emocje uważnie. I pamiętajmy, że już niemiecki poeta romantyczny, Heinrich Heine, pisał: «Pierwszy, który porównał kobietę do kwiatu, był wielkim poetą, ale następny był cymbałem»”.

Wieczór zwieńczyła rozmowa Doroty Ryst z Magdaleną Stachulą. Pochodząca z Krasnegostawu autorka bestsellerowych kryminałów „Idealna” i „Trzecia” opowiedziała o warsztacie pracy, kulisach powstawania swoich powieści czy miłości do Krakowa.

XI finał konkursu został poprzedzony warsztatami literackimi pn. „Jak pisać wiersze o miłości”, które przeprowadziła Dorota Ryst. Wzięło w nich udział kilkanaście osób, także tegorocznych laureatów.

Rozstrzygnięcie Konkursu Twórczości Miłosnej, „Ja Cię kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula” odbyło się pod patronatem: „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”, „Nestora” i „Salonu Literackiego”. Reportaż z finału przygotowała TVP3 Lublin. Kolację dla laureatów i wyróżnionych zasponsorowała restauracja „Krasna Chata”, która przygotowała specjalne menu składające się z dań charakterystycznych dla ziemi krasnostawskiej.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Grudzień 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi