Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Olczyńskiej w Bibliotece Powiatowej
Dodano: Czwartek 01 lutego 2018
 

26 stycznia 2018r. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Olczyńskiej, która zaprezentowała 28 obrazów pochodzących z różnych okresów jej twórczości.

Artystka urodziła się i mieszka w Biłgoraju, gdzie pracuje w szkole podstawowej. Mówiła, że miejsce urodzenia miało duży wpływ na to, jak widzi świat i jak maluje: „Odkąd pamiętam, w moim domu panowała artystyczna atmosfera. Mama – absolwentka Liceum Plastycznego w Zamościu – z zamiłowaniem malowała kompozycje kwiatowe w wazonach. Wiosną kaczeńce, tulipany, jesienią astry, zimą cyklameny. Pełna pomysłów, niewielkim kosztem aranżowała wnętrza naszego mieszkania w oryginalny sposób. Pamiętam lniane firany w ażurową, delikatną kratkę, futrzak na podłodze  imitujący łaciatą, kocią sierść, ogromne oleandry w drewnianych skrzynkowych donicach. Prostota, wysmakowanie – do dzisiaj preferuję ten styl. W dzieciństwie rysowałam portrety koleżanek i ukochane koty. Potem opuściłam dom. Najpierw  ukończyłam Liceum Plastyczne w Zamościu, a następnie studia artystyczne w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, otrzymałam dyplom w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika. Po kilkuletniej przerwie po ukończeniu studiów, wróciłam do malowania. Przestały mi wystarczać tematy plenerowe – z natury. Wróciły wspomnienia z wczesnego dzieciństwa, miesiące spędzone u dziadków na wsi. Jak kadry z filmu pojawiły się sceny nawlekania tytoniu przed zmierzchem; babcia zaczyniająca ciasto na pieróg gryczany, gdy na dworze jeszcze ciemno; dziadek golący się brzytwą przed lusterkiem ustawionym w pudełku zdobionym w góralskie motywy; ciocia Marynia podlewa swoje ukochane kwiaty zwieszające się z szaf, półek, w pokoju pełnym szydełkowych serwetek …”

Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczyła w kilkudziesięciu  indywidualnych wystawach malarskich i zbiorowych przeglądach sztuki  oraz w 35 międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych plenerach, plastycznych. Była wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach malarstwa. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Profesor Julian Ataman na temat jej twórczości napisał: „… zwracają uwagę obrazy Urszuli Olczyńskiej, bo jest w nich widoczny, czy może wyczuwalny sens malowania. Fascynacja malowaniem, dla przyjemności i zabawy. Jest w tym spontaniczność i niecierpliwość, każdy obraz powstaje od razu. Dlatego też maluje plakatówkami, temperami na papierze naklejonym na płyty. To sprawia także, że obrazy te są gotowe natychmiast po namalowaniu. A jednak wizualnie mają walor, solidnych, przemyślanych, klasycznych płócien olejnych. W ich spontaniczności i swobodzie jest jakaś konsekwencja, bo chyba nie da się tego inaczej nazwać. Olczyńska ma pomysły, które czerpie ze wszystkich stron. Bo to nie tylko czyste wrażenie wizualne, lecz skojarzenia myślowe, którym nadaje formę wizualną wyłącznie swoją własną. Pewno dlatego jest w nich tyle szczerości, że sprawiają wrażenie naiwnych”.

Maks Olczyński, syn artystki,  zagrał kilka utworów na gitarze.  Gratulacje malarce  przekazali sekretarz powiatu Wojciech Hryniewicz, sekretarz miasta Krzysztof Gałan, przyjaciele, znajomi, rodzina i goście obecni na wernisażu. Wystawę  można oglądać do 28 lutego 2018r. w godzinach pracy biblioteki. Zapraszamy.


 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Grudzień 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi