Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie
Dodano: Poniedziałek 13 listopada 2023
 

Dnia 5 listopada 2023 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbył się koncert „Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie”. Wystąpił zespół Polskie Znaki w składzie: Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny, Janusz Zdunek, Michał Jastrzębski. Gościnnie w wydarzeniu wzięli udział: Matylda Damięcka, Małgorzata Sobczyk, Marcin Januszkiewicz i Bisz (Jarosław Jaruszewski).

Artyści zaprezentowali utwory z debiutanckiej płyty projektu pt. „Rzeczy ostatnie” m.in. „O jak fałszywe wszystko”, „Cokolwiek w świecie”, „Przyjdzie Panie zaginąć” czy „Jest drabina do nieba”. Jednym z złożeń koncertu było podjęcie próby ratowania polskich pieśni ludowych przed zapomnieniem. Po entuzjastycznej reakcji ponad 200 osobowej publiczności, to działanie należy rozpatrywać w kategorii sukcesu.

Ważną częścią wydarzenia, niejako jego podwaliną były „Dziady” Adama Mickiewicza. Ich fragmenty zostały zaprezentowane pomiędzy utworami przez Bisza (Jarosława Jaruszewskiego). Podczas 80-minutowego występu muzycy sięgnęli po „mądrość ludową”. Ze sceny wybrzmiały teksty przekazywane z pokolenia na pokolenie, wzbogacone przez doświadczenie kolejnych poetów ludowych. „Piosenkowa” produkcja nie pozbawiła pierwotnych pieśni ich właściwego ducha i sensu. Koncert był opowieścią o przemijaniu. Pomógł słuchaczom spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy. Mamy nadzieję, że okaże się dla nich wsparciem w ewentualnym oswajaniu przyszłych, trudnych doświadczeń.

Za sprawą koncertu KDK kontynuował przybliżanie mieszkańcom Krasnegostawu dzieł i osób ważnych dla kultury narodowej. W tym przypadku byli to twórcy ludowi (często zapomniani, anonimowi) zamieszkujący wsie i miasteczka Polski południowo-wschodniej.

Wydarzenie nawiązywało do imprez organizowanych w ubiegłych latach przez KDK we współpracy ze Stowarzyszeniem Pod Napięciem pod hasłem „Dziady Jesienne”. W tym roku stowarzyszenie w ramach „Dziadowskiej uczty”, przygotowało poczęstunek dla uczestników koncertu pod postacią tradycyjnych potraw, przyrządzanych niegdyś przez naszych przodków na święto Dziadów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły gazety: „Nowy Tydzień”, „Super Tydzień” i „Radio BonTon”.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Grudzień 2023
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Lokalizacja Powiatu

 
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi