Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Akordeoniści po raz 10!
Dodano: Czwartek 02 listopada 2023
 

Dnia 21 października 2023 r. już po raz dziesiąty w Krasnostawskim Domu Kultury odbył się Okazjonalny Przegląd Akordeonowy „Na Akord”. Wydarzenie otworzył i przybliżył historię Przeglądu Damian Kozyrski Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury. Następnie wręczył „Dyplom Przyjaciela Przeglądu”, który otrzymał Franciszek Dudka – to dzięki jego zaangażowaniu  od wielu lat możemy cieszyć się obecnością gości z Białej Podlaskiej.

W pierwszej części Przeglądu zaprezentowali się akordeoniści z naszego województwa. Jako pierwszy wystąpił Wojciech Żydek z Radawca Dużego, opowiedział o dwóch akordeonach pochodzących z jego kolekcji, następnie zagrał, z dużą dawką humoru, w  duecie z Adamem Ardasińskim. Kolejnym akordeonistą, najmłodszym uczestnikiem Przeglądu, był Karol Szornal, dla którego „akordeon jest jak brat”. Wykonał utwory: „Powrót jaskółek” oraz „Matko moja ja wiem”. Trzeci uczestnik - Adam Słupny wieloletni akompaniator Zespołu Śpiewaczego „Fajsławianki”, reprezentował gminę Fajsławice. Pan Adam zagrał „Śnieżnego Walca” i „Rosamundę”.

Pomiędzy prezentacjami poszczególnych akordeonistów o swojej kolekcji akordeonów opowiedział Tadeusz Witkowski z Lublina. Kolekcjoner, najciekawsze sztuki ze swoich zbiorów, przywiózł do Krasnostawskiego Domu Kultury. Poznaliśmy historie ich pozyskania a także mieliśmy możliwość posłuchania wydobywanego z poszczególnych instrumentów dźwięku.

Kolejnym akordeonistą był Andrzej Figurski z Białej Podlaskiej. Grał on na ręcznie wykonanym akordeonie z 1934 r.,  utwory „Fale Dunaju” i „Meksykańska Rumba”. Ostatnim uczestnikiem przeglądu był Adam Ardasiński zamieszkały w Tereszynie, który tym razem zaprezentował się w występie solowym. Pan Adam oprócz popisu muzycznego, opowiedział także krótką historię na temat swojej edukacji muzycznej.

W części finałowej przeglądu wystąpił wyjątkowy, międzynarodowy duet akordeonowy „duoAccosphere”, stworzony przez Alenę Budziňákovą i Grzegorza Palusa - artystów, których połączyły wspólna pasja oraz chęć promowania klasycznej muzyki akordeonowej. Zaprezentowali oni program „Od Bacha do Piazzolli”, w którym usłyszeliśmy dobrze znane utwory zagrane na akordeonie.

Po części koncertowej organizatorzy zaplanowali wspólne muzykowanie akordeonistów oraz potańcówkę z kapelą folkową „Uroczysko”. Impreza jak zawsze cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności i z pewnością przyczyniła się do dalszej popularyzacji muzyki akordeonowej.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Grudzień 2023
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Lokalizacja Powiatu

 
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi