Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Dziady cz. V – koncert Lautari i Maniucha Bikont
Dodano: Poniedziałek 31 października 2022
 

Dnia 2 listopada 2022 r. o godz. 19:00 Krasnostawski Dom Kultury zaprasza do Sali Widowiskowej na koncert zespołu Lautari oraz Maniuchy Bikont pt. „Dziady część V”. Bezpłatne wejściówki na do odebrania w kasie KDK od 13 października.

Punktem wyjścia dla koncertu są wybrane teksty z dramatów Adama Mickiewicza - „Dziady część I” i „Dziady część II” oraz zachowane przekazy etnograficzne na temat obrzędu Dziadów. Oprawa muzyczna to kompozycje zespołu Lautari oparte na motywach zaczerpniętych z muzyki tradycyjnej.

Podczas wydarzenia artyści odwołają się do zachowanych w kulturze ludowej pieśni i lamentów pogrzebowych. Sięgną po archaiczne elementy kultury tradycyjnej, adaptując je twórczo do współczesności. Koncert opowie jak ważna była akceptacja śmierci w tradycyjnej kulturze i jak silne były związki ze zmarłymi przodkami. Hołosinia, lament, egzorta, pieśń dziadowska, przenikać się będzie ze stylizowanym na ludowy obrzęd tekstem Mickiewiczowskiego dramatu by wykreować nowy, aktualny rytuał.

Doświadczenie artystów zapowiada fascynujące i ważkie duchowo oraz artystycznie widowisko. Zarówno Lautari, jak i Maniucha Bikont eksplorują muzyczne przestrzenie łącząc muzykę tradycyjną z awangardowym i eksperymentalnym podejściem. Lira korbowa, kołatki i semantrony stworzą przestrzeń dźwiękową tradycyjnego rytuału, preparowany fortepian wraz ze skrzypcami i instrumentami dętymi odwołają się zarówno do klasycznej muzyki kameralnej, jak i współczesnych form muzyki improwizowanej. W warstwie narracyjnej Maniucha Bikont wcieli się w różne postaci dramatu, natomiast chór męski będzie wywoływał i komentował poszczególne sceny. Lautari wystąpi w składzie: Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Michał Żak.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wydarzenie nawiązuje do ubiegłoletnich edycji „Dziadów Jesiennych” realizowanych przez Krasnostawski Dom Kultury i Stowarzyszenie "Pod Napięciem".

Patronat medialny: Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton. Współpraca: Stowarzyszenie "Pod Napięciem". 

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Październik 2023
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi