Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Koncert Lamentacje w KDK
Dodano: Wtorek 22 marca 2022
 

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza dnia 26 marca 2022 r. o godz. 19:00 na koncert ludowych pieśni pasyjnych „LAMENTACJE” w wykonaniu zespołu Wowakin i Justyny Piernik. Bilety w cenie 15 zł (25 zł w dniu koncertu) do nabycia w kasie KDK i na www.bilety.krasnystaw.pl

„Lamentacje”- koncert oparty na zabytkowych przepięknych pieśniach pasyjnych, zebranych m.in. w Śpiewniku Pelplińskim, ale także przejętych od wybitnych śpiewaczek i śpiewaków ludowych- m.in. Marii Siwiec, Anieli Gmoch, Beaty Oleszek i innych. Są to niezwykłe przykłady literatury barokowej i starszej, które przeniknęły do żywej tradycji śpiewu i o dziwo w niej pozostały, w niektórych regionach aż do dziś. Przekazicielami tych pieśni są właśnie śpiewaczki i śpiewacy ludowi. Część z nich już nie żyje, ale wielu nadal praktykuje wykonywanie najstarszych pieśni pasyjnych w okresie Wielkiego Postu.

Specyfika polskiej pieśni wielkopostnej, jej oryginalność, niezwykła emocjonalność, muzyka, która zachowuje cechy najstarszych tradycji muzycznych, niezmienionych od wieków zasługują na poznanie i uznanie jako oryginalne zjawisko muzyczne.

Chcemy pokazać urodę tych utworów i niezwykłą ekspresję uczuciową zawartą w tekstach. Głos Justyny Piernik, łączącej wykształcenie i wrażliwość miejską z wiejskim repertuarem i znajomością manier wykonawczych różnych regionów doskonale oddaje bogactwo muzyczne i uczuciowe, jednocześnie zachowując tradycyjny ludowy charakter.

Muzycy zespołu Wowakin - Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak i Bartłomiej Woźniak od lat zgłębiają muzykę tradycyjną (m.in. Radomszczyzny) i łączą ją ze współczesną interpretacją w swoich wydawnictwach płytowych i na koncertach. Artyści zaaranżują pieśni religijne w taki sposób, że głosowi śpiewaczki będą towarzyszyć improwizacje instrumentalne dobarwiające i uwypuklające nastrój pieśni. Bartłomiej Woźniak - reżyser dźwięku i kompozytor będzie tworzył elektronikę na żywo w czasie koncertu. Zaawansowane techniki dźwięku immersyjnego będą służyć stworzeniu iluzji przestrzeni otaczających słuchacza z różnych stron, a także posłużą jako środek wyrazu w spektralnej warstwie muzyki, w której kierunek i ruch dźwięku ma znaczenie muzyczne. Las, łąka, kościół, zmieniające się w czasie nieoczywiste przestrzenie, ruchome pogłosy i powtórzenia będą elementami utworów i pieśni.

„Lamentacje” to próba przeniesienia starych ludowych pieśni, wykonywanych przeważnie acapella w realia muzycznego koncertu z wykorzystaniem głosu i tradycyjnych instrumentów takich jak skrzypce, basy, cymbały oraz elektroniki przetwarzającej dźwięk. W czasie koncertu usłyszymy również tradycyjne pieśni ukraińskie.

W koncercie wystąpią - Justyna Piernik, Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak, Mateusz Wachowiak.

Podczas koncertu będziemy także zbierali dary dla uchodźców z Ukrainy.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2022
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi