Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Wystawa fotografii Jerzego Piątka w KDK
Dodano: Czwartek 17 lutego 2022
 

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na wystawę „Smutek i urok prowincji” w fotografii Jerzego Piątka. Fotografie będzie można oglądać od 19 lutego w Galerii KDK, ekspozycja potrwa do 17 marca. 

Wystawa to wybór prac z obszerniejszego cyklu „Smutek i urok prowincji”, który jest zbiorem fotografii dokumentalnej z końca lat 70-tych i pierwszej połowy lat 80-tych XX wieku, należących do niezwykle interesującego nurtu dokumentu społecznego. Przedstawiając ludzi z prowincji na Kielecczyźnie, w istocie zestaw ten portretuje realia PRL-u, co dzisiaj może być już odbierane jako odkrycie czegoś nieznanego. Szczególnym walorem tych zdjęć jest autorska dyscyplina kadrowania oraz umiejętne wyszukiwanie oryginalnej perspektywy widzenia. W fotografiach scen obyczajowych autor fascynuje celnością oddania charakteru portretowanych osób, wpisanych w zastany zgrzebny sztafaż uliczek i domów z tamtego czasu. Warto go sobie przypomnieć lub uzmysłowić.

Jerzy Piątek to kielecki fotograf specjalizujący się w szeroko rozumianym artystycznym dokumencie, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zawodowo jest czynny od początku lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to, jako członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, zaczął zajmować się rejestracją kieleckiego pejzażu. Zaowocowało to później jego uczestnictwem w działaniach Kieleckiej Szkoły Krajobrazu - ruchu kontynuującego i twórczo rozwijającego nurt tzw. fotografii ojczystej, sięgającej do Bułhakowskich inspiracji. Obok fascynacji krajobrazem i jego symbolicznymi znaczeniami Jerzy Piątek systematycznie eksploruje także tematykę społeczną. Zasłynął zdjęciami z rozbudowanego cyklu rejestracji o charakterze socjologicznym - ujęciami pogłębionymi, bazującymi na wielkiej umiejętności chwytania i „zatrzymywania” specyficznej aury prowincjonalnych miasteczek i wsi oraz portretowania ludzi tam żyjących. Rejestracje te obok wartości historyczno-poznawczej niosą spory ładunek treści emocjonalno-nostalgicznych, pobudzających pamięć i refleksję odbiorców. Taki wyraz prezentuje właśnie zbiór fotografii „Smutek i urok prowincji”. W kręgu zainteresowań pejzażowych tego autora sytuują się także fotografie aktów kobiecych.  To swoiste przedstawianie „pejzażu” ciała i jego naturalnego ukształtowania. Jerzy Piątek jest ponadto wydawcą i współautorem popularnego albumu „Akt w polskiej fotografii”.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2022
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi