Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Wodny Dół w obiektywie Księdza Dziekana Henryka Kapicy
Dodano: Sobota 28 października 2017
 

24 października 2017r. do Biblioteki Powiatowej przybyło liczne grono szacownych gości, aby uczestniczyć w otwarciu wystawy fotografii „Wodny Dół w obiektywie Księdza Dziekana Henryka Kapicy”.

W klimat spotkania wprowadziły zebranych wiersze Stanisława Bojarczuka, który opisywał przyrodę i jej piękno. Sonety recytowały Julia Łusiak, Julia Sochacka i Julia Wojewoda z pracowni teatralnej MDK.

Ksiądz dziekan Henryk Kapica mówił zebranych o pasji fotografowania oraz swoich wędrówkach po Wodnym Dole i okolicznych niemienickich lasach. Przemierza je już kilkanaście lat i zna prawie wszystkie zakątki, powiedział: „Poprzez zdjęcia chciałem pokazać, jak wspaniałym malarzem jest sam Bóg stwórca. Pięknie maluje obrazy przyrody i trzeba tylko chcieć to dostrzec. Chciałem też pokazać, w jak pięknym otoczeniu żyjemy i jakie mamy wśród nas perełki. W wyniku erozji w Wodnym Dole powstały wzgórza oraz niezwykłe cuda przyrody, zbocza dolin sięgają czasami do kilkunastu metrów. W rezerwacie najpiękniej jest na wiosnę, można obserwować niezwykłą szatę roślinną: storczyki, parzydełko leśne, wawrzynek szerokolistny, żuławiak wielkokwiatowy, gnieźnik leśny, omieg górski, skrzyp pstry, zawilec gajowy, żółty i wiele innych. Znajdziemy też stanowisko cieszynianki wiosennej, unikatowej rośliny pasma Karpat, objętej ścisłą ochroną. W rezerwacie rosną wspaniałe drzewa, np. jeden dąb ma 5,5 metra obwodu, wiązy, klony, sosny, świerki, jawory, czereśnie. Można spotkać też różne zwierzęta: dziki, lisy, kuny leśne, sarny, różnorodne ptaki. Nasz Wodny Dół jest wspaniałym terenem o bogatej florze i faunie”.

Ksiądz dziekan podziękował Pani Bronisławie Żuk za pomoc w wyborze zdjęć oraz pracowni fotograficznej Państwa Teresy i Janusza Sarzyńskich za ich wywołanie.  Na wystawie obejrzymy 120 fotografii rezerwatu na przestrzeni czterech pór roku. Zdjęcia są unikalne, bo przyroda też się zmienia, rośnie, przemija, ale i odradza. Niektórych miejsc uwidocznionych na zdjęciach już nie ma. O Wodnym Dole opowiedział też nadleśniczy Waldemar Czajka „Rezerwat położony jest w miejscowości Niemienice i zajmuje powierzchnię 186 ha. Jako krajobrazowo-leśny obszar został uznany za rezerwat przyrody w 1996r. Całe nadleśnictwo Krasnystaw jest perełką wśród lasów Lubelszczyzny. Rosną tu  wszystkie gatunki drzew występujących w Polsce, mamy przepiękne krajobrazy, a okolice są nazywane małymi Bieszczadami, co potwierdzają też leśnicy z różnych stron Polski, którzy odwiedzają nasz region”. 

Gratulacje księdzu dziekanowi Henrykowi Kapicy przekazał Wicestarosta Henryk Czerniej, Burmistrz Hanna Mazurkiewicz, zastępca  Wojciech Kowalczyk oraz goście zebrani na wystawie.

Wystawę fotografii można oglądać do końca listopada w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy!

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Luty 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi