Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Pożegnanie Słowiańskiego Lata - relacja
Dodano: Środa 11 października 2017
 

23 września 2017 roku dzięki udziałowi Krasnostawskiego Domu Kultury w programie Narodowego Centrum Kultury pn. „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017”, mieszkańcy Krasnegostawu pożegnali lato w słowiańskim stylu.

Stowarzyszenie „Mogę Więcej” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Krasnymstawie zorganizowało tego dnia imprezę „Pożegnanie Słowiańskiego Lata”. Została ona zrealizowana w wyniku przystąpienia reprezentantów stowarzyszenia do konkursu na najlepsze inicjatywy kulturalne ogłoszonego w ramach projektu „Kultura z Wami” koordynowanego przez KDK.

Wydarzenie miało wieloraki charakter. Edukacyjny – dzięki warsztatom, poznawczy - ze względu na przekazaną uczestnikom wiedzę z zakresu tradycji słowiańskich oraz rozwojowy, ponieważ zainspirowało (szczególnie najmłodszych odbiorców) do dalszych pogłębionych „podróży historycznych”.

Inicjatorom imprezy udało się przybliżyć i pokazać obrzędowość słowiańską inspirowaną średniowieczną kulturą i rzemiosłem. Za pomysł i realizacja zadania odpowiadali członkowie „Mogę Więcej" oraz nauczyciele i pracownicy SOSW. To za sprawą ich wielotygodniowego twórczego zaangażowania, kreatywności czy dbałości o najdrobniejsze szczegóły na terenie ośrodka powstała osada słowiańska wraz z zapleczem warsztatowym. Przygotowano konstrukcje przypominające budowle z czasów średniowiecznych m.in. strzechy i palisadę ochronna. Ponadto ubrani w stroje inspirowane tamtą epoką organizatorzy przeprowadzili większą część pokazów i zajęć rękodzielniczych. Wsparcia finansowego, technicznego i logistycznego udzielił NGO-sowi Krasnostawski dom Kultury.

W wiosce słowiańskiej odbyły się warsztaty przybliżające zajęcia, tradycje, obyczaje, obrzędy i życie codzienne Słowian: tkacki, kowalski, garncarski, biżuterii słowiańskiej, pisania gęsim piórem, wyrobu papieru czerpanego, kuchni słowiańskiej, strzelania z łuku, taneczne, wyplatania wianków i bukietów, ziołolecznictwo. Warsztat z tworzenia „motanek” (słowiańskich lalek dobrych życzeń) przeprowadziło przy pomocy Dworu Kultury z Wierzbicy Koło Gospodyń Wiejskich „Źródła Werbki”. Powstało również stoisko legend słowiańskich. Uczestnicy wydarzenia brali aktywny udział w warsztatach, wytwory swojej pracy zabierając ze sobą, jako pamiątkami po imprezie.

Atrakcjami artystycznymi towarzyszącymi przedsięwzięciu były występy „Fajsławianek” i zespołu „Jar” wykonującego muzykę dawną opartą o zapisy etnografów oraz legendy i obrzędowość ludową Słowian. W ramach wydarzenia prelekcję historyczną wygłosił Konrad Grochecki z  Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

„Pożegnanie Słowiańskiego Lata” było drugą po „Dniu Żywych Planszówek”  inicjatywą kulturalną, jaką mieszkańcy Krasnegostawu przy pomocy KDK zrealizowali w ramach projektu „Kultura z Wami”.

W tym miesiącu odbędą się finały dwóch kolejnych. 19 października o godz. 14.00 zapraszamy do Dworku Starościńskiego na otwarcie szlaku turystycznego „Droga życia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego”, natomiast 27 października o godz. 10.00 w siedzibie Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się konferencja pn. „Przedsiębiorczość i kreatywność drogą do sukcesu!". Szczegóły obu wydarzeń na stronie internetowej i social mediach KDK. 

Więcej:
Strona internetowa
www.kultura.krasnystaw.pl
Facebook
https://www.facebook.com/KrasnostawskiDomKultury
Instagram „Kultura z Wami!”
https://www.instagram.com/kultura_z_wami

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Styczeń 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi