Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Anna Kamieńska w moim życiu: wspomnienia syna Pawła Śpiewaka
Dodano: Środa 26 kwietia 2017
 

W piątkowe popołudnie 21 kwietnia 2017r. w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone Annie Kamieńskiej. Swoją mamę poetkę, urodzoną w Krasnymstawie, wspominał jej syn. Paweł Śpiewak przyjechał do Krasnegostawu na zaproszenie Biblioteki Powiatowej  i Marzeny Marioli Podkościelnej, która przeprowadziła z nim niezwykłą rozmowę-wywiad.

Licznie zgromadzeni goście, którzy przybyli do biblioteki, mieli możliwość usłyszeć szczególne wspomnienia o Annie Kamieńskiej i Janie Śpiewaku w relacji ich syna, który jest socjologiem, historykiem idei, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Spotkanie było pełne poezji i osobistych wspomnień Pawła Śpiewaka dotyczących jego domu rodzinnego, pełnego ciepła, opiekuńczego, gdzie ważne były relacje z innymi i rozmowy z ludźmi. Domu o zapachu kawy, pełnego książek i świątków. Anna Kamieńska żyła poezją, a w jej wierszach jest całe jej życie. Była osobą bardzo pracowitą, opublikowała  za życia niemal sto książek: zbiorów poezji, opowiadań, powieści, refleksji, wspomnień, esejów i felietonów o poezji, przekładów, opracowań redakcyjnych, wierszy, opowiadań i powieści dla dzieci oraz książek o tematyce religijnej. Odpoczywała czytając kryminały, lubiła też chodzić do kina, a jej ulubionym filmem była „Ballada o żołnierzu”. Była osobą wszechstronną, znała kilka języków, a pod koniec życia, gdy religia stała się dla niej bardzo ważna nauczyła się języka hebrajskiego. Najważniejsze dla niej były zawsze poezja (wydała 27 tomów poezji)  oraz Biblia. Studiom nad Biblią poświęciła wiele esejów i dwie książki. Umarła nagle w wieku 66 lat, na uroczystościach pogrzebowych prymas Józef Glemp nazwał ją „Prorokini Anna”. Na spotkaniu nie zabrakło wierszy poetki w interpretacji jej syna. Goście mieli możliwość indywidualnej rozmowy z Pawłem Śpiewakiem, wymiany poglądów i zadawania pytań. Nie zabrakło pytań o relacje i szczególną więź duchową z ks. Janem Twardowskim, który zadedykował poetce swój wiersz ”Śpieszmy się”. Goście mogli też otrzymać wybór wierszy poetki z osobistą dedykacją autora wyboru Pawła Śpiewaka, który we wstępie napisał: „Poetę czeka zazwyczaj jeszcze jedna śmierć: jego/ jej wiersze przykrywają nowe tomiki poezji, kolejne wieczory i konkursy literackie. Odchodzi w niepamięć poezja. Ten wybór z ową niepamięcią się zmaga. Anna Kamieńska ma nam coś ważnego do przekazania i wierzę, że może istnieć w świadomości kolejnych pokoleń”.

Za wizytę i niezwykłe spotkanie podziękował Przewodniczący Rady Powiatu Marek Nowosadzki, wicestarosta Henryk Czerniej i Naczelnik Wydziału Oświaty Marek Majewski, a w imieniu  samorządu Krasnegostawu zastępca burmistrza Wojciech Kowalczyk.


 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Luty 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi