Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Festiwal Pączka i Faworka w Siennicy Nadolnej
Dodano: Czwartek 09 marca 2017
 

 

Festiwal inspiracji i działań na rzecz integracji mieszkańców  Powiatu Krasnostawskiego na obszarze Gmin Wiejskich objętych działaniem Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus.

,,Festiwal Pączka i Faworka” po raz piąty zorganizowany został przez Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej w ramach działań na rzecz integracji mieszkańców regionu.

Oficjalnego otwarcia w imieniu organizatorów festiwalu dokonały: Pani Dorota Sawa – Prezes Zarządu LGD Krasnystaw Plus oraz Pani Dorota Rybczyńska – Dyrektor GCK w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej.

W trakcie oficjalnego otwarcia do uczestników i organizatorów festiwalu w swych wystąpieniach przemawiali: Pan Krzysztof Grabczuk -  Wicemarszałek Województwa Lubelskiego oraz Pan Janusz Szpak – Starosta Powiatu Krasnostawskiego.

Najsłodszy festiwal świętowania i kultywowania zwyczaju ,,Tłustego czwartku”, którego niezwykłą misją w tym roku było integrowanie społeczności lokalnej i budowanie poczucia jedności i wspólnoty, stanowił duże wyzwanie dla organizatorów, ale sprawił wielką satysfakcję oraz radość uczestnikom, którzy mogli czerpać wiele twórczych inspiracji z udziału w tym wydarzeniu.

Impreza o pięcioletniej już historii, podczas której eksponowane były smakowite, o wyjątkowych kształtach pyszne pączki i faworki, ukazała wyjątkowy dorobek kulinarny lokalnej społeczności.

Festiwal był prawdziwa gratką dla miłośników nie tylko słodkich pyszności ale również lokalnych produktów kulinarnych pojawiających się na naszych stołach podczas uroczystości rodzinnych. Przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z  gmin Powiatu Krasnostawskiego lokalne produkty kulinarne rozpoznawalne także pod wspólnym logotypem ,,Krasna Chata” o smakach z przeszłości -powracających do smaków z dzieciństwa zapamiętanych z rodzinnego domu, wytwarzanych na bazie lokalnych surowców i przepisów przekazywanych pokoleniowo były dodatkowym atrybutem podtrzymującym i utrwalającym zachowanie dziedzictwa kulinarnego społeczności regionu Krasnostawskiego.

Tegoroczny program artystyczny festiwalu promujący lokalne teatry amatorskie: Teatr Pokoleń z Siennicy Różanej w spektaklu: ,, Kryminalnie w Koziej Wólce”, kapelę ludową z Gorzkowa, kapelę ludową ,,Cukrowniacy” z Siennicy Nadolnej, kapelę ludową ,,Łopieńczacy” z Łopiennika, Zespół Śpiewaczy ,,Siedliszczanki” z Siedlisk, w którym i najmłodsi i starsi znaleźli coś dla siebie w połączeniu z częścią konkursową festiwalu pt. ,,Najsmaczniejszy Pączek” stał się gwarancją na doskonałą atmosferę, wspaniałą zabawę oraz moc niezapomnianych wrażeń festiwalowych.

 

W ramach festiwalu odbył się konkurs pt. ,,Najsmaczniejszy Pączek”.  Komisja konkursowa wytypowana z przedstawicieli KGW Gmin Powiatu Krasnostawskiego oceniła walory smakowe i estetyczne zgłoszonych  pączków do konkursu.

Werdykt był następujący:

I miejsce przyznano przedstawicielkom KGW z terenu Gminy Gorzków

II miejsce przyznano przedstawicielkom KGW z terenu Gminy Żółkiewka

III miejsce przyznano przedstawicielkom KGW z terenu Gminy Siennica Różana

 

Zwycięzcom konkursu wręczono dyplomy i nagrody, a  wszystkim pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy - podziękowania za uczestnictwo i przygotowanie kulinariów festiwalowych.

 

Wspólnie spędzony czas z uczestnikami festiwalu w czasie V edycji Festiwalu Pączka i Faworka po raz kolejny udowodnił, że to właśnie podczas takich szczególnych spotkań  można poznać atmosferę i klimat życia panujący w lokalnych społecznościach i tym samym zachęcił organizatorów do dalszych działań na rzecz integracji mieszkańców  Powiatu Krasnostawskiego.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za przybycie i uczestnictwo w tegorocznym Festiwalu Pączka i Faworka.

Zdjęcia z Festiwalu Pączka i Faworka można obejżeć w galerii zdjęć --> www.lotkrasnystaw.pl/galeria

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Luty 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi