Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Ja Cię kocham, a Ty pisz! - rozstrzygnięty po raz 10
Dodano: Środa 15 lutego 2017
 

Dnia 11 lutego rozstrzygnięto dziesiątą edycję organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula. Uroczysty finał odbył się w Sali Konferencyjnej KDK.

Komisja konkursowa w składzie: Dorota Ryst (przewodnicząca, poetka, laureatka konkursu „JCKATP!” w 2013 r.), Aleksandra Nizioł (dziennikarka, korektorka), Jan Henryk Cichosz (poeta, regionalista) wybrała zwycięzców w dwóch kategoriach „dorośli” i „do lat 18”. Wśród dorosłych pierwszą nagrodę zdobyła autorka o godle Point of view – Anna Piliszewska. Drugim miejscem uhonorowano Agnieszkę Marek (godło Szarak), trzecim zaś Piotra Zemanka (PHENIX). Wyróżnieni zostali: Paweł Podlipniak (Wyjątkowo zimna zima), Mariusz Cezary Kosmala (To), Katarzyna Kowalewska (Fado), Małgorzata Borzeszkowska (Kalafonia). W kategorii „do lat 18” przyznano dwie nagrody ex aequo dla zestawów opatrzonych godłami: Drizzt – Maciej Bujanowicz, Hybdzideb – Maria Burzyńska. Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Krasnostawski Dom Kultury. Laureatów wyłoniono po przeczytaniu 245 zestawów nadesłanych na Konkurs (w tym 125 zestawów w kategorii ,,do lat 18” i 120 zestawów w kategorii ,,dorośli”) o łącznej wadze (co z uśmiechem zauważyło Jury) 6,116 kg.

Przed ogłoszeniem werdyktu i wręczeniem nagród, organizatorzy podsumowali poprzednie edycje Konkursu. Dyrektor KDK Damian Kozyrski witając gości podziękował Stanisławowi Kliszczowi, który koordynuje „JCKATP!” od jego początków oraz podkreślił rolę, jaką odegrał w jego tworzeniu Mariusz Kargul – nieżyjący już pomysłodawca i patron imprezy.  Następnie prowadzący spotkanie odczytał tekst Kargula „Z miłości do twórczości”, traktujący o genezie Konkursu.  Kolejne ważne postacie związane z konkursem zostały przybliżone w prezentacji „Od źródeł do tu i teraz, czyli jak się zmieniał literacki turniej” przygotowanej przez Aleksandrę Nizioł. Była to okazja do powspominania wizyt w Krasnymstawie: Andrzeja Stasiuka, Magdaleny Jankowskiej, Angeliki Kuźniak, Macieja Malickiego, Zbigniewa Dmitrocy czy Mirki Szychowiak. Przybliżono również dalsze poczynania laureatów konkursu (Macieja Topolskiego, Marzeny Podkościelnej Judyty Bednarczyk, Weroniki Granosik ), o których dzięki Aleksandrze Nizioł szerzej będzie można przeczytać w najnowszym numerze „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego” - jednego z patronów medialnych imprezy. Podczas finału wspomniano nagrodzonych, którzy odeszli od nas niedawno m.in. związanych z Krasnymstawem Arkadiusza Sanna i Rajmunda Schulza.

Oprócz sylwetek poetów, zaprezentowano także ich twórczość. W części wydarzenia zatytułowanej „10 x miłość” najlepsze utwory z lat ubiegłych (ze zgłoszonych na Konkurs) przedstawiły osoby związane z Krasnostawskim Domem Kultury m.in. Danuta Perestaj, Wiktoria Luchowska, Piotr Jaworski, Kacper Fidecki, Jacek Dzik i Marzena Morylowska.

Następnie głos oddano jednemu z tegorocznych nagrodzonych Maciejowi Bujanowiczowi z Radomia. Przedstawił on utwory ze swojego tomiku „Synkretyzm nocy” oraz podkreślił rolę poezji w swoim życiu.

Po tym wszystkim przyszedł czas na refleksje uczestników, jury i przyjaciół konkursu. Zgodnie stwierdzono, że miłość jest jednym z najbardziej wyeksploatowanych tematów w poezji i wielką sztuką jest o niej pisać, nie popadając w banał.

Konkurs w superlatywach podsumował obecny na rozstrzygnięciu Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie – dr Artur Sępoch, zapowiadając wsparcie i ścisłą współpracę przy jego organizacji w następnych latach.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert Marity Albán Juárez & Pawła Kaczmarczyka w ramach festiwalu „Jazz z Wami”. Wysłuchaliśmy zarówno łagodnej bossa novy, jak i temperamentnego bolera ujętego w jazzowe ramy. Klimat, jaki stworzyli muzycy - zawieszony gdzieś pomiędzy nostalgią a uśmiechem, okazał się doskonałym uzupełnieniem hasła „10 x miłość i inne sprawy niepoliczalne…” promującego X Konkurs Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula.

 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Luty 2018
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi