Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – Akcja Burza – Bitwa o Polskę w KDK

Dnia 4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę polsko-radziecką na Wołyniu. Był to sygnał do rozpoczęcia przez Armię Krajową Akcji „Burza” – operacji wojskowej i politycznej, pozwalającej objąć władzę na terenie Polski przez prawowity rząd Rzeczypospolitej. Walka AK z Niemcami miała być dowodem na to, że Polacy nie złożyli broni. Sowieci byli jednak bezwzględni: w czasie walk z Niemcami korzystali ze wsparcia AK, następnie jednak polskie jednostki były rozbrajane, a żołnierze aresztowani bądź wcielani do jednostek podporządkowanych komunistom. Polska spod okupacji niemieckiej stopniowo dostawała się pod okupację sowiecką. Jedyną nadzieją na wsparcie polskich aspiracji niepodległościowych było wołanie o pomoc do wolnego, demokratycznego świata. Wołanie, które popłynie z serca Polski, z jej stolicy – Warszawy. Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było właśnie tym wołaniem. Wołaniem, którego jednak nikt nie chciał słuchać…

Dnia 1 sierpnia 2016 r. miną 72 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. W Polsce tego dnia o godz. 17 zatrzyma się ruch uliczny, zawyją syreny. Myśli pobiegną kolejny raz ku 63 powstańczym dniom. Przypomnijmy światu o zrywie wolności! 

Specjalnie na tę okazję Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy artykuły przypominające o akcji „Burza” oraz Powstaniu Warszawskim. Są to:

- Filcowa naklejka przedstawiająca symbol Polski Walczącej, którą można nakleić na ramię, czapkę, plecak etc.

- Trwała i odporna na warunki atmosferyczne naklejka na samochód

- Biało-czerwona opaska odblaskowa

Jak zdobyć artykuły? To proste: w dniach 25 lipca – 3 sierpnia należy przyjść do Sekretariatu lub Kasy Krasnostawskiego Domu Kultury i na hasło „Burza. Bitwa o Polskę” każdy otrzyma darmowy pakiet artykułów powstańczych – naklejkę filcową, naklejkę na samochód oraz opaskę.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 26 lipca 2016
 

6. letni projekt - Kręćmy film!

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury, zrealizował w dn. 5 – 11 lipca 2016 r. letni projekt „Kręćmy film!”. 6 edycja projektu została zorganizowana w ramach zadania „Edukacja filmowa Iluzjon” finansowanego przez Powiat Krasnostawski, Urząd Miasta Krasnystaw, Stowarzyszenie Krasnostawianie, Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie. Wsparcia rzeczowego udzieliły także Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Zagrodzie.
Opiekunem artystycznym projektu „Kręćmy film!” i reżyserem filmu był aktor Grzegorz Emanuel. Asystent reżysera to Piotr Galiński – instruktor zajęć fotograficznych w KDK. Do projektu dołączyła także w tym roku Małgorzata Sandecka – producent filmowy i Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej. W projekcie koordynowanym przez opiekuna MDKF-u i lokalnego lidera Filmoteki Szkolnej Ewę Magdziarz wzięło udział około 40 uczestników. Role dorosłych bohaterów zagrali m. in.: Beata Korszla, Krystyna Kobylańska, Danuta Perestaj, Iwona Grzywna, Wioletta Żelisko, Joanna Szewczuk, Ewa Magdziarz, Edward Kyc, Marek Nowosadzki, Piotr Zieliński, Piotr Galiński i Stanisław Kliszcz.
Projekt mógł być zrealizowany dzięki pomocy wielu osób i instytucji. Anna Cichosz - dyrektor II LO w Krasnymstawie – udzieliła wszechstronnego wsparcia i udostępniła pomieszczenia szkoły. Część zdjęć była realizowana w Krasnostawskim Domu Kultury dzięki zgodzie dyrektora Damiana Kozyrskiego. Podziękowania należą się także Bożenie Dąbrowskiej dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie oraz rodzicom, bliskim i znajomym, szczególnie tym, którzy udostępnili pomieszczenia w prywatnych domach. W projekcie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4, z Gimnazjum nr 1, nr 3 i nr 4 w Krasnymstawie, z Gimnazjum w Małochwieju Dużym, z liceów w Krasnymstawie, Lublinie i Warszawie oraz studenci z Lublina, Warszawy i Wrocławia.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 26 lipca 2016
 

Wernisaż wystawy malarstwa Jadwigi Sałagi, 36 numer czasopisma Nestor

19 lipca 2016r. w Bibliotece Powiatowej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jadwigi Sałagi i promocja 36 numeru czasopisma Nestor. Jadwiga Sałaga swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła 7 lat temu po zakończeniu aktywności zawodowej.  Mieszka w Krasnymstawie, od 2009 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury PALETA. W czasie wernisażu malarka mówiła, że malarstwo rozwija jej wyobraźnię i wrażliwość na otaczające piękno. Maluje techniką akrylową na płótnie. Na pierwszej wystawie indywidualnej zaprezentowała 35 obrazów o różnej tematyce: kwiaty, martwe natury, krajobrazy, abstrakcja, postacie ludzi i zwierząt. Jest wśród nich jej pierwszy namalowany obraz - martwa natura. Malarstwo można oglądać w Galerii Collegiata biblioteki powiatowej do 19 sierpnia.

Podziękowania i kwiaty w imieniu samorządu powiatu złożyli sekretarz  Wojciech Hryniewicz i radny powiatu Janusz Pędzisz, w imieniu samorządu miasta przewodniczący rady miasta Edward Kawęcki i  Radosław Dąbrowski. Były też gratulacje od licznie zgromadzonych gości.

Redaktor naczelny Andrzej Misiura zaprezentował nowy 36. numer Czasopisma Artystycznego „Nestor”, który liczy 116 stron. Poinformował o ogłoszeniu przez redakcję roku 2016 – Kresowym Rokiem Stanisława Pilata. O swoich artykułach mówili autorzy obecni na spotkaniu: Ks. Henryk Kapica (Ks. Leopold Zgodziński - nasz wspaniały kapłan), Józef Stępień (Dzieje zapomnianego dworku w Baranicy), Lech Dziedzic (Meryty, demeryty i ośla korona księdza Wężyka.22 lat szkolnictwa w Gorzkowie), Marzena Mariola Podkościelna (Paweł Śpiewak w Muzeum Literackim im. J. Czechowicza w Lublinie), Monika Nagowska (Mędrca szkiełko i serce poety), Lucjan Cimek (Szlachcic zagrodowy), Leszek Janeczek (Akcent krasnostawski w Toruniu), Ewa Magdziarz (Sukcesy filmowe II LO w Krasnymstawie), Wiesław Krajewski (Kłopoty ze sztuką). Wypowiadali się też Janusz Kawałko i Stanisław Koszewski.

Nakład 36. numeru sponsorowany jest przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Krasnystaw, Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstawie i prof. Jadwigę Sadlak-Nowicką. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 22 lipca 2016
 

Disco w Rynku!

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 31 lipca w godzinach 16.30-22.00 na imprezę „Disco w Rynku”. Najgorętsze dyskotekowe trendy zaprezentują zespoły z naszego regionu: Meffis, Blue Angels, Syndrom oraz Impeet. Wszyscy fani muzyki tanecznej – obecność obowiązkowa!

Na koncercie wystąpią:

MEFFIS - Pochodząca z Werbkowic grupa Meffis jest obecna na rynku muzycznym już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie wylansowała takie przeboje jak: „Maska”, „Agnieszka P”, „Wakacyjna przygoda”, „Życia smak (Jem pomarańcze)” czy „Piękne imię masz”. Wielotysięczne nakłady osiągnęły jej płyty: „Królowa nocy”,  „Dotyk jak narkotyk” oraz „Raz dwa trzy”. Może pochwalić się również kilkoma teledyskami zarejestrowanymi dla TVP Lublin i Polsatu. Za sukces formacji można także uznać współpracę z takimi artystami jak: Mariusz Matera, Bogdan Sobkowicz, Marek Raduli i  Emil Jeleń.

BLUE ANGELS - Blue Angels to młody, ambitny, kreatywny i pełen pasji zespół ze Świdnika. Gwarantują cudowną zabawę, pełną profesjonalizmu, wspomnień i zadowolenia. Takie przeboje jak „Wymarzona żona” czy „Gorąca noc” rozgrzeją każdego. Z nimi każda impreza jest udana!

SYNDROM - Zamojski Syndrom bawi nas swoją muzyką od 1996 roku. Zespół zajmuje się oprawą muzyczną wszelkich imprez, począwszy od małych bankietów, a skończywszy na dużych plenerowych festynach. Gra w składzie pięcioosobowym. Perkusja, bas, gitara i klawisze to podstawowy skład instrumentów, z którymi wyjeżdża na koncert. Repertuar zespołu jest tak skonstruowany, aby zadowolić wszystkie grupy wiekowe. Bawiący się przy nich goście nigdy nie chcą iść do domu!

IMPEET - Impeet tworzą młode energiczne osoby. Zespół preferuje granie na żywo. Oferuje muzykę znaną i wszystkim lubianą. Repertuar Impeetu jest różnorodny, każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Dla członków zespołu muzyka jest nie tylko pracą, ale także wielką pasją. Chętnie śpiewają razem z uczestnikami imprez, samymi się świetnie przy tym się bawiąc.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 22 lipca 2016
 

ZAUŁEK LATAWCÓW

Wieczorem, dnia 16 lipca 2016 r.  od godz. 19:00 na Zaułku Nadrzecznym, przy zabytkowym, poaustriackim bunkrze miała miejsce druga edycja Latawców Poetyckich, organizowanych przez Krasnostawski Dom Kultury, a których pomysłodawcą jest poeta i historyk Konrad Grochecki.

Zgormadzoną publiczność powitali i poprowadzili imprezę Marta Zorska-Swatowska i Konrad Grochecki.

Pierwszym punktem programu był II Krasnyslam Poetycki. W tym roku w konkursie wzięło udział 5-ciu uczestników. Byli to: Anna Czarniecka, Teresa Sobestiańczuk, Oliwia Zajączkowska, Tomasz Chuszcza i zwycięzca z poprzedniego roku - Leszek Szymaniak. Każdy z uczestników miał za zadanie w ciągu pięciu minut zaprezentować swoje autorskie, nigdzie niepublikowane wiersze lub prozę.  Prezentowane utwory oceniała publiczność - każdy widz miał prawo oddać jeden głos na wybranego autora.

Do następnego etapu zakwalifikowało się dwóch uczestników: Tomasz Chuszcza i Leszek Szymaniak.  W drugiej rundzie autorzy mieli do wykorzystania po 3 minuty, by zaprezentować swoje utwory.

Ostatecznie zwycięzcą został Tomasz Chuszcza. Otrzymał ufundowaną przez Krasnostawski Dom Kultury nagrodę finansową, oraz pamiątkową statuetkę - rzeźbę autorstwa Krzysztofa Kasiury.

Po części konkursowej koncertował duet Domy Towarowe.

Ostatnią częścią spotkania była projekcja filmu z piosenkami Leonarda Cohena w interpretacji polskich wykonawców z 1978 roku.

Po filmie przyszedł czas na wymianę poglądów, pamiątkowe zdjęcia i towarzyskie konwersacje.

Krasnostawski Dom Kultury serdecznie dziękuje Konradowi Grocheckiemu za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 22 lipca 2016
 

POSZUKIWANI WOLONTARIUSZE NA CHMIELAKI!

Chcesz wziąć udział w organizacji ogólnopolskiej imprezy, poznać ciekawych ludzi, zdobyć cenne doświadczenie? Jesteś osobą młodą, dynamiczną i otwartą? Czekamy właśnie na Ciebie! Zostań wolontariuszem tegorocznej edycji Chmielaków Krasnostawskich. Zapraszamy na pierwsze zebranie organizacyjne, które odbędzie się 28 lipca o godz. 14:00 w Krasnostawskim Domu Kultury.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 19 lipca 2016
 

Spotkanie Inkubatora Młodzi LUBią Kulturę w KDK

W związku z ogłoszonym konkursem grantowym dla uczestników i uczestniczek Inkubatora Młodzi LUBią Kulturę informujemy, że 20 lipca 2016 r. o godz. 15.30 w Krasnostawskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące procedury składania wniosków. Zapraszamy na otwarte spotkanie (1,5 godzinne) oraz na konsultacje indywidualne.

Konkurs grantowy organizowany jest jako działanie projektu Młodzi Lubią Kulturę. Lubelska Sieć Edukacji Kulturalnej realizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”. Partnerem projektu jest Krasnostawski Dom Kultury.

Strategicznym celem programu jest pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury do kształtowania cenionych społecznie umiejętności i postaw, m.in. kreatywności, innowacyjnego działania, współpracy, zaufania, kompetencji medialnych oraz komunikacyjnych. Głównym środkiem realizacji tego celu jest stworzenie i rozwój współpracy pomiędzy sferami kultury i edukacji – stworzenie szerokiej sieci instytucji, organizacji, szkół, grup nieformalnych, animatorów i edukatorów zajmujących się edukacją kulturalną w regionie.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przesłanie prawidłowo wypełnionego wniosku wyłącznie drogą elektroniczną – w formacie pdf jako skan podpisanego wniosku oraz edytowalnych plików doc lub docx (część opisowa) i xls lub xlsx (część budżetowa) na adres:  konkurs.bmk@spotkaniakultur.com do dnia 31.07.2016 do godz. 24.00. Za datę i godzinę złożenia wniosku uważa się datę i godzinę wpływu na skrzynkę odbiorczą ww. poczty elektronicznej.

Więcej informacji:
Młodzi LUBią Kulturę
http://edukacjakulturalna.lubelskie.pl/

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 19 lipca 2016
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Sierpień 2016
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi