Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Akordeoniści zawładną KDK!

Dnia 22 października o godz. 16.00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się kolejna edycja Okazjonalnego Przeglądu Akordeonistów „Na Akord”.  Przed krasnostawską publicznością zaprezentują się związani z naszym powiatem i Lubelszczyzną najwięksi wirtuozi tego instrumentu. Gwiazdą imprezy będzie finalistka prestiżowego konkursu „Młody Muzyk Roku 2014” – Inga Piwowarska.

Celem przeglądu „Na Akord” jest propagowanie akordeonu jako instrumentu koncertowego, wykorzystywanego zarówno w muzyce klasycznej jak i we wszelkich odmianach muzyki rozrywkowej. Misją imprezy jest integracja muzyków grających na tym popularnym niegdyś instrumencie, przybliżenie jego historii i tradycji muzykowania na Lubelszczyźnie. Chcemy ukazać prawdziwe oblicze akordeonu, instrumentu o niezwykłym brzmieniu, odkryć jego ukrytą duszę, obalając przekonanie, że jest to instrument jedynie biesiadny. Będzie to okazja do odkrycia na nowo tego ,,ludowego” instrumentu i ukazania jego wszechstronnych możliwości, wykraczających poza stylizowaną muzykę ludową.

Jak co roku w koncercie obok amatorów wystąpią profesjonaliści, stwarzając tym samym możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy doświadczonymi mistrzami a początkującymi adeptami sztuki akordeonowej. Wisienką na torcie tegorocznej edycji będzie występ pięknej, młodej i utalentowanej Ingi Piwowarskiej. Wschodząca gwiazda akordeonu naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Mławie im. A. Krzanowskiego w klasie mgr. Maksymiliana Janika, który nadal jest jej mistrzem. Zdobywała laury w wielu konkursach akordeonowych m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy, Międzynarodowym Konkursie „Sonorum” w Kownie, Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej, Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w chorwackiej Puli, Prezentacjach Muzyki Akordeonowej "Harmonia Viva" we Wrocławiu. Inga jest także finalistką Konkursu „Młody Muzyk Roku 2014”, gdzie zdobyła nagrodę publiczności. Niejednokrotnie otrzymywała także stypendia za wybitne muzyczne osiągnięcia, między innymi stypendium Burmistrza Miasta Mława oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie jest studentką I roku na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Bogdana Dowlasza.

Okazjonalny Przegląd Akordeonistów "Na Akord" podsumujemy wspólnym muzykowaniem, potańcówką i otwartym spotkaniem integracyjnym z publicznością w Sali Konferencyjnej KDK.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 21 października 2016
 

Z archiwum IPN - spotkanie 43

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Z archiwum IPN”, które odbędzie 20 października 2016 r. o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej KDK.

Tym razem będzie można wysłuchać wykładu dr Ryszarda Maleszyka na temat dezercji 31. Pułku Piechoty II Armii Wojska Polskiego w 1944 roku w Białce k/Krasnegostawu.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 18 października 2016
 

XX Przegląd Twórczości Ludowej

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na finał XX jubileuszowego Przeglądu Twórczości Ludowej, który odbędzie się 19 października (środa) o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej KDK. Na program wydarzenia złożą się: rozstrzygnięcie XX Konkursu na Sztukę Ludową, rozstrzygnięcie XVIII Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, otwarcie wystawy pokonkursowej oraz koncert orkiestry symfonicznej.

Celem przeglądu jest popularyzacja poezji i wytworów sztuki ludowej, dokumentacja zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej oraz integracja środowiska artystycznego. Do przeglądu zgłoszono kilkaset prac twórców działających na terenie Lubelszczyzny. Najlepsze zostaną nagrodzone w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, wycinankarstwo oraz plastyka obrzędowa i zdobnicza. Oprócz wystawy podziwiać je będzie można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd.

W tym roku dodatkową atrakcją finału będzie występ Orkiestry Symfonicznej im. M.K. Ogińskiego wraz z solistami z Mołodeczna na Białorusi. Specjalnie na tą okazje wykona ona koncert „Walce, polonezy i polki”.

Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Sponsorami tegorocznej edycji są: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”. Patronat nad Przeglądem objęła Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 17 października 2016
 

Wystawa malarstwa Stanisława Dobrowolskiego i 37. numer czasopisma Nestor

13 października 2016r.w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyła się wernisaż malarstwa Stanisława Dobrowolskiego. Na otwarcie przybyło wielu znakomitych gości. Na wystawie zaprezentowano 34 obrazy olejne i 9 rysunków Stanisława Dobrowolskiego, który od siedemnastu lat jest komisarzem międzynarodowych plenerów malarsko-rzeźbiarskich w Wierzbicy. Od wielu lat rysuje, maluje i rzeźbi, a swoje prace prezentował w konkursach oraz przeglądach, gdzie był wyróżniany i nagradzany. Profesorowie  i studenci  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wysoko ocenili jego rysunki oraz warsztat artystyczny, a także  pomysłowość i oryginalność w traktowaniu tematów. Uczestniczył w ponad pięćdziesięciu plenerach plastycznych i wystawach poplenerowych. Malarz powiedział: „Nieustanne samokształcenie się w sztukach plastycznych daje mi swobodę wyrażania moich zamysłów w różnych technikach, stosownie do mojej wizji i zależnie od obranego przeze mnie tematu, by jak najtrafniej odzwierciedlić to, co w danej chwili jest dla mnie ważne i pobudzające do tworzenia. Moją główną inspiracją do działań twórczych jest natura, której jesteśmy nierozerwalną częścią. Stąd też moje trawestacje ludzi, zwierząt i roślin.”  Wystawę można oglądać do 19 listopada.

Malarz otrzymał kwiaty, podziękowania i gratulacje od przyjaciół oraz Wojciecha Hryniewicza i Aleksandry Stachuli ze Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie oraz Tadeusza Kicińskiego z Miasta Krasnystaw.  

Następnie Andrzej Misiura, redaktor naczelny Czasopisma Artystycznego Nestor zaprezentował zebranym nowy 37. numer czasopisma. Na 96 stronach przeczytamy  wiele ciekawych artykułów literackich i historycznych. Tematykę swoich artykułów przybliżyli autorzy publikujący w aktualnym numerze. Sponsorem numeru jest Urząd Miasta Krasnystaw i Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 17 października 2016
 

Orkiestra Symfoniczna z Białorusi w KDK

W dniach 18-19.10.2016 r. na zaproszenie Burmistrz Krasnegostawu Hanny Mazurkiewicz i Stowarzyszenia Integracyjnego „Magnum Bonum” w Krasnostawskim Domu Kultury wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. M.K. Ogińskiego wraz z solistami z Mołodeczna na Białorusi.

Orkiestra współpracuje ze Stowarzyszeniem Integracyjnym „Magnum Bonum” od dłuższego czasu. Ma na swoim koncie liczne koncerty w całej Europie oraz znaczące sukcesy w konkursach międzynarodowych. W Polsce występowała przed kilku laty w Krasnymstawie, Lublinie, Chełmie oraz Włodawie. Koncerty te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców wspomnianych miast.

W tym roku w Krasnostawskim Domu Kultury Orkiestra zaprezentuje się dwa razy. Koncert „Wieczór muzyki klasycznej" odbędzie się 18 października o godz. 17.30, natomiast „Walce, polonezy i polki" wybrzmią 19 października o godz. 13.00 – na finał „XX Przeglądu Twórczości Ludowej”.

W programie obu występów znajdą się m.in. kompozycje: Wieniawskiego, Czajkowskiego, Verdiego, Ogińskiego, Kalmana, Bizeta, Chopina, Rossiniego czy Straussa.

Na oba koncert wstęp wolny. Zapraszamy!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 17 października 2016
 

Pierwsze szkolenie z cyklu - Zaproś nas do siebie! za nami

W dniach 10-11 października 2016 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyło się szkolenie „Edukacja i animacja kulturalna – w poszukiwaniu inspiracji". Zostało one przeprowadzone w ramach projektu „Zaproś nas do siebie!”. Jest to nowe przedsięwzięcie Narodowego Centrum Kultury, które powstało przy współpracy trzech programów działających na rzecz profesjonalizacji sektora kultury: Domu Kultury+, Kadry Kultury i Platformy Kultury. Krasnostawski Dom Kultury jest jednym z dwóch podmiotów w województwie lubelskim, gdzie projekt jest realizowany.

W szkoleniu, które z ramienia NCK poprowadziła Alicja Hałoń (Pracownia Sztuki Społecznej) wzięli udział pracownicy instytucji kultury, członkowie NGO-sów, przedstawiciele lokalnego biznesu i grup nieformalnych działających w sektorze kultury. Do KDK-u przyjechali animatorzy i edukatorzy z powiatów: krasnostawskiego, biłgorajskiego, zamojskiego, chełmskiego, opolskiego i lubelskiego. Najsilniej reprezentowani byli: Krasnostawski Dom Kultury, Opolskie Centrum Kultury,  Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy oraz krasnostawskie biblioteki.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 17 października 2016
 

Wystawa malarstwa Stanisława Dobrowolskiego i promocja 37 numeru Czasopisma Artystycznego Nestor

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie

zaprasza

na promocję

 37. wydania

Czasopisma Artystycznego NESTOR

 

Dnia  13 października 2016 r., godz.1600

Powiatowa Biblioteka Publiczna,

ul. Piłsudskiego 5A

W programie :

- Wystawa malarstwa Stanisława Dobrowolskiego  „Exodus”.

Malarz mieszka w Wólce Tarnawskiej, gmina Wierzbica (powiat chełmski).

Nieustanne samokształcenie w dziedzinie sztuk plastycznych przyniosło mu swobodę wypowiadania się w różnych technikach, stosownie do wizji i tematu. Główną inspiracją do jego działań twórczych jest natura. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jest autorem ilustracji oraz okładek tomików poezji.

Od 2000 roku współorganizuje międzynarodowe plenery malarsko-rzeźbiarskie w Wierzbicy.

- Prezentacja Czasopisma Artystycznego „Nestor” - numer  3 (37) 2016

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 10 października 2016
 
 




Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Październik 2016
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi