Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Finał XV Powiatowego Konkursu pod hasłem: Wolni od uzależnień w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. T. Kościuszki w Krasnymstawie.

W dobie wzrastających uzależnień narkotykami, alkoholem i nikotyną ważną rolę profilaktyczną w życiu młodego człowieka odgrywa szkoła, która ma za zadanie zapewnić nie tylko prawidłowy rozwój intelektualny, ale również społeczny i emocjonalny. Aby przestrzec młodego człowieka przed zawoalowanym złem, jakim są używki  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie już po raz piętnasty zorganizował konkurs profilaktyczny pod hasłem "Wolni od uzależnień".

Głównym celem konkursu było: wykorzystanie umiejętności praktycznych uczniów związanych z nowoczesną technologia multimedialną do działań profilaktycznych, wskazanie na szkodliwość używek oraz ukazanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą oraz  pokazanie roli szkoły i samorządów w realizacji integralnej profilaktyki uzależnień.

Przedmiotem konkursu  było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat uzależnień.

W dniu 13 maja 2015 roku w świetlicy szkołyodbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom. Wszystkich przybyłych uczestników konkursu oraz zaproszonych  gości powitał pan Wojciech Maślona- dyrektor placówki.

W uroczystości uczestniczyli i nagrody wręczali m.in. Ewelina Zając  – przedstawiciel Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Alicja Grabiec  - pełnomocnik Burmistrza Krasnegostawu ds. Profilaktyki, Marcin Wojewoda – Prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy.

Jury konkursu pod przewodnictwem Pani Anny Popis -  przedstawiciela Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie   oceniło  prace pod względem profilaktycznego przekazu treści, przejrzystości, oryginalności, pomysłowości oraz formy estetycznej i wyłoniło zwycięzców.

I miejsce – Wioletta Bociong i Dorota Szymaszek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie,

II miejsce – Piotr Merski i Sławomir Wójcik –  Zespoł Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce,

III miejsce – Karolina Karpiuk i Olga Kruk – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie,

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 22 maja 2015
 

Deszczowy Maraton w stylu folk

17 maja 2015 odbyła się 25 edycja maratonu w Rydze.

W stolicy Łotwy wystartowało dwóch zawodników związanych z I LO: Grzegorz Rycyk, nauczyciel wychowania fizycznego i Paweł Ruszniak, absolwent szkoły.

Byli oni częścią niewielkiej 8-osobowej grupy, która reprezentowała Polskę podczas tej imprezy. Pogoda nie rozpieszczała prawie 1700 uczestników, serwując deszcz i chłód, ale muzyka, grana przez zespoły ludowe sprawiała, że chciało się biec.

Dodatkowo życzliwi kibice oraz okazały medal stanowiły nagrodę za ten ponad 42 kilometrowy wysiłek.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 22 maja 2015
 

Pierwsza obrona na uniwersytecie – finał Konkursu Papieskiego

W dniu 16 maja 2015 roku w gmachu Collegium Jana Pawła II na KUL-u odbył się etap IV i gala finałowa Konkursu Papieskiego „Chrzest – Polska – Człowiek”  organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.

Była to XI edycja  największego w Polsce konkursu dotyczącego wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs składał się z czterech etapów, w których poziom trudności wzrastał systematycznie. W roku, który sejm RP ogłosił Rokiem Jana Pawła II, uczniowie I LO chętnie i licznie przystąpili do konkursu. W II etapie udział wzięło 20 osób, z których aż 5 znalazło się w III – regionalnym etapie i miało za zadanie napisać esej na jeden z trzech zaproponowanych tematów. Dwie uczennice zakwalifikowały się do IV etapu konkursu – ustnej obrony eseju.

Kinga Galewska przed specjalnie wybraną komisją musiała obronić swój esej o tytule: „Jaki jest Boży pomysł na rodzinę i jakie z niego wypływają zadania?” (w oparciu o adhortację apostolską Familiaris consortio). Agata Siwiec broniła pracę na temat: „Nie sposób zrozumieć człowieka inaczej, jak tylko w tej wspólnocie, którą jest naród”. Chrześcijaństwo a patriotyzm w wybranych przemówieniach Jana Pawła II podczas I pielgrzymki do Ojczyzny. Pytania dotyczyły treści zawartych w eseju i własnych opinii na podjęty temat. Rozmowy trwały około 20 minut.

Po obradach komisji  zostały ogłoszone wyniki konkursu. Na zwycięstwo składało się 50% oceny z IV etapu, 20% oceny z III etapu oraz 30% oceny z II etapu. Ostatecznie Agata Siwiec zajęła II miejsce, a Kinga Galewska III miejsce. Każda z uczennic w nagrodę otrzymała wartościowe książki, które powiększą domowy księgozbiór.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Maria Bas, Przemysław Fyk i Adam Szymoniak.

Za najlepszy esej w regionie uznano pracę Kingi Galewskiej.

Uczestnicy gali finałowej obejrzeli prezentacje o KUL-u i o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, zwiedzili uczelnię i modlili się przy relikwiach Jana Pawła II w kościele akademickim.

Uczniów do konkursu zachęciła i wspierała na wszystkich etapach zmagań katechetka pani Renata Tywoniuk – Kwoka.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 22 maja 2015
 

Podsumowanie plebiscytu - Kultura 2015

Już po raz dwunasty w naszym powiecie zorganizowano Święto Działaczy i Pracowników Kultury. Przy tej okazji miało również miejsce podsumowanie Konkursu Kultura 2015, który to swoim patronatem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski. Dzień ten miał także swoich jubilatów. Pan Edward Kyc z Małochwieja Małego obchodził 50-lecie swojej pracy twórczej, a zespół śpiewaczy z tej samej miejscowości, której pan Edward jest kierownikiem, świętował 40 lat działalności scenicznej.

Impreza odbyła się 15 maja br. w Krasnostawskim Domu Kultury, a jej gospodarzami byli Starosta Krasnostawski Janusz Szpak oraz Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk.

Z rąk Wicemarszałka Województwa Lubelskiego, dla pani Doroty Rybczyńskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej, powędrował Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego. Pamiątkowy grawerton wraz z nagrodą otrzymał pan Edward Kyc oraz Kapela z Małochwieja.

Nagrody Starosty z okazji Dnia Działacza i Pracownika Kultury odebrały następujące osoby: Grażyna Skrzypa, kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Łopiennik Górny, Mirosław Socha, emerytowany bibliotekarz Biblioteki Publicznej Gminy Łopiennik Górny, Dorota Pawlas, bibliotekarz Biblioteki Publicznej Gminy Łopiennik Górny, Filia Wola Żulińska, Małgorzata Antoniak dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie.

Podczas gali nagrody wręczyła również burmistrz Hanna Mazurkiewicz. Dyrektor Damian Kozyrski odebrał Dyplom Uznania za szczególne zaangażowanie i pasję w upowszechnianiu kultury w województwie lubelskim przyznany przez Marszałka Województwa Lubelskiego. Pozostali nagrodzeni z Krasnostawskiego Domu Kultury: Alicja Pacyk główna księgowa, Havhannes Aleksanjan animator kultury, Marta Zorska – Swatowska instruktor ds. rękodzieła i twórczości ludowej, Małgorzata Chudzik pracownik gospodarczy, Waldemar Chwil instruktor ds. organizacyjnych, Zenon Frańczak pracownik gospodarczy, Ewa Gwarda pracownik gospodarczy, Agnieszka Kawęcka referent ds. administracyjno-księgowych, Dominik Kleszko instruktor ds. organizacyjnych, Stanisław Kliszcz instruktor ds. teatru, Wojciech Machejus kinooperator, Ryszard Maleszczyk instruktor ds. historii, Jadwiga Nowacka instruktor ds. plastyki, Agnieszka Wolanin kierownik administracyjny.

W kategorii animator kultury pamiątkowe dyplomy i upominki wręczyli Starosta Janusz Szpak i przewodniczący Rady Powiatu Marek Nowosadzki. Zwyciężył Zbigniew Atras, a nominacje ponadto otrzymali Józef Czugała i Ryszard Król. Z kolei w kategorii talent roku wyróżniony został Karol Bojarczuk. Nominowane były jeszcze Dominika Dąbrowska i Patrycja Stojańska.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 22 maja 2015
 

Polska Pięknieje - po raz ósmy

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło VIII edycję Konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 czerwca.

„Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” to prestiżowy konkurs, w którym nagradzane są najlepsze przedsięwzięcia z zakresu turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 1300 projektodawców.

Tegoroczna edycja konkursu będzie okazją do podsumowania kończącej się perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013. Wyróżnione i nagrodzone projekty są przykładami dobrze zainwestowanych funduszy europejskich.

W tym roku chcemy serdecznie zachęcić do zgłaszania projektów w nowych kategoriach tj. turystyka mobilna i wirtualna, kultura i sztuka, miejsce przyjazne rodzinie, edukacja.

Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach:

  • Rewitalizacja - wyprowadzanie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych i nadanie im nowych funkcji,
  • Obiekt turystyczny - np. muzeum, hotel, zamek, pałac, zajazd, centrum kongresowe, skansen, obiekt sakralny itp.,
  • Turystyka mobilna i wirtualna - usługi turystyczne wykorzystujące aplikacje mobilne i internet, np. wirtualny spacer, internetowe platformy turystyczne, e-mapy, e-booki, internetowe przewodniki, itp.,
  • Turystyka aktywna - np. ścieżka rowerowa, szlak wodny, szlak turystyczny, obiekt sportowo-rekreacyjny,
  • Kultura i sztuka - instytucje kultury, a także promocyjne wydarzenia kulturalne o charakterze cyklicznym,
  • Miejsce przyjazne rodzinie - np. park tematyczny, biblioteka, ogródek jordanowski, ogród zoologiczny, centrum wypoczynkowo-edukacyjne, park orientacji przestrzennej,
  • Edukacja - np. edukacyjne centrum naukowe, program edukacyjny, cykliczne spotkania edukacyjne, wydarzenia sportowo-rekreacyjno-edukacyjne.

Laureaci otrzymają statuetkę „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, tablicę pamiątkową oraz dyplom, a także zindywidualizowane pakiety promocyjne. Wszystkie projekty nominowane do nagrody zostaną zaprezentowane w okolicznościowym albumie oraz znajdą się w przewodniku turystycznym „Śladem Funduszy Europejskich”. Najlepsze projekty poznamy podczas uroczystej konferencji organizowanej w Warszawie przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 20 maja 2015
 

Gminne Święto Ludowe oraz jubileusz 55 - lecia zespołu JAWOR

Dnia 17 maja 2015 roku w Siennicy Różanej miało miejsce podwójne wydarzenie. Zorganizowano Gminne Święto Ludowe oraz jubileusz 55 – lecia zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie „JAWOR”.

Dzień rozpoczął się od pochodu na cmentarz i złożeniu wieńca na grobie pana Józefa Dzika, założyciela zespołu. Następnie wszyscy udali się do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Siennicy Różana, by uczestniczyć we mszy świętej w intencji Józefa Dzika.

Głównym miejscem, w którym odbyła się cześć oficjalna uroczystości był amfiteatr. Imprezę poprowadziła Katarzyna Czajka, nauczycielka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej witając przybyłych gości: władze Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prorektora dr hab. Krzysztofa Gołackiego, Kanclerz Grażynę Szymczyk oraz Zbigniewa Romanowicza wraz z jubilatami Zespołem Pieśni i Tańca „JAWOR”, Dyrektora Finansowego Urzędu Marszałkowskiego Ryszarda Staśczaka.

Powitano również Panią Teresę Królikowską Dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie, Roberta Jakubca Prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie, kierownictwo Agencji Rezew Materiałowych – Ryszarda Raczyńskiego i Artura Bendera. Starostę Krasnostawskiego Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie Janusza Szpaka wraz z Wicestarostą Henrykiem Czerniejem, Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Piotra Banacha, redaktor naczelną Super Tygodnia Wandę Jaroszczuk, księży Stanisława Sieczkę duszpasterza akademickiego, Ryszarda Siedleckiego proboszcza tutejszej parafii oraz Franciszka Kamińskiego proboszcza parafii w Siennicy Nadolnej oraz przybyłą delegację z zaprzyjaźnionej gminy Żydiczyn na Ukrainie z Wójtem Olkiem Dankiewiczem wraz z Prezesem Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy Henrykiem Kościelnym. Swoja obecnością zaszczyciła także Honorowy Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Honolulu Bożena Jarnot.

Jako pierwszy zabrał głos Wójt Gminy Siennica Różana Leszek Proskura nawiązując do obchodzonych uroczystości, naszych kulturowych korzeni, gratulował tak wspaniałego jubileuszu zespołowi, który nieustannie działa już od ponad 55 lat, kolejno Starosta Krasnostawski oraz Senator Józef Zając również gratulowali zespołowi w tak znaczącym dla nich dniu, nawiązali do jakże istotnego znaczenia człowieka i włożonej pracy do osiągnięcia zamierzonego celu.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 20 maja 2015
 

Dni Krasnegostawu 2015

Zapraszamy na Dni Krasnegostawu w 2015 r.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 19 maja 2015
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2015
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone.
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi